YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ANDURUN YAYLALARI - 5
/**/ Yazar: VELİ BİLİCİ | Tarih: 28/11/2022 | Saat: 09:44

                                      ANDIRIN YAYLALARI(*)

GEBEN YAYLASI  

Merkezi bir yerleşim yeri olarak Göksun-Andırın yolu üzerinde konuşlanmış Geben Mahallesi adının   çalışmamızda Geben Yaylası olarak zikredileceği çalışmamızın başında belirtilmişti. Andırın Yaylaları başlığı altında yaylalarımızı sayarken  Geben Yaylasını bir çırpıda sadece geben yaylası diyerek geçemeyiz. Geben Yaylasını kendi içerisindeki yaylalarla bir arada komple bir yaylalık alanı olarak düşünmek daha yerinde olacaktır.

Şöyle ki; Geben Yaylası kendi içerisinde mahalle sakinlerinin yerleşik vaziyette ikamet ettikleri Geben; Boğaziçi Mahallesi, Çamlıca Mahallesi ve Fevziye Mahallesi olarak mahallelerden gerek kendilerinin sağlıkları ve rahatlıkları için havanın daha temiz olduğu oksijenin daha bol olduğu, orman ürünlerinin elvan çeşidinin, yeşilin her rengini barındıran Kırksu Ormanlarının  ve orman havasının insana zindelik verdiği, gücüne güç kattığı ve şırıl şırıl akan serin/soğuk  kaynak sularının kana kana içilebileceği ve orman meyvelerinin elvan çeşitlerinin tadına varılabileceği, şifalı bitkilerinden yemek ve çay olarak kullanabilecekleri Kırksu Yaylası, Karapınar Yaylası, Gümüşoluk Yaylası, Uçuk Yaylası(Turkuaz Gölü), Kayranlı Yaylası ve Meryemçil Yaylası Geben halkı  ve de Çukurova halkının(Kadirli, Osmaniye, Ceyhan)  yazın sıcakların başlamasıyla beraber adeta can atarak gittikleri Geben Mahallesi sınırları içerisindeki yaylalardır.  İnsanlar bu yaylara sadece kendileri hazırladıkları çadırlarda kalarak en az 3-5 aya kadar buralarda bulundukları ve kendi deyimleri ile buralarda yayladıkları yaylalardır. Bazen de yine bu saydığımız yaylalara  birkaç tane büyükbaş hayvanlarını veya küçükbaş hayvanlarını ve kümes hayvanlarını da beraberinde getirerek hem hayvanlarının büyüyüp serpilmesini, gelişmesini ve hem de onların ürünlerinden kendi besinlerini sağlamak amacıyla bu yaylalara getiren Çukurovalı yaylacılar 3-5 ay kadar kalıp yaylarken Kırksu Çayı ve Kayranlı Çayının suları ile sulanan 54000 dönümlük arazi üzerinde tarımsal üretim yapılırken hasat mevsiminden sonra bu arazi üzerinde arta kalan bitkiler ile çayır ve meralık alanlar hayvanların beslenmesi için bir fırsat olarak görülür. Geben Mahallesi sakinleri  8-9 ay kadar da bu yaylalarda kalarak hem hayvanları hem de kendileri  yaylanın her tür nimetinden en üst seviyede faydalanırlar.

Ayrıca bu yaylaların kendi özellik ve güzelliklerinden faydalanmak isteyen çevresindeki tarihi ve kültürel varlıkların ve doğal güzelliklerin  görüp gezmek isteyen, temiz havadan faydalanmak isteyen gezginlerin, fotoğraf tutkunlarının, gezi ve tırmanma, bisiklet kullanma, kamp kurma, yürüyüş yapma ve av sporuna ilgi duyanların, doğal bitki florasından ve şifalı bitkilerden yararlanmak isteyenlerin günü birlik olarak gelip bir gününü ya da birkaç gününü bu yaylalarda geçirerek aileleri ve arkadaşları ile piknik yaparak değerlendireceği ve geri dönebileceği mesafede yer alan yaylalık alanlardır. Andırın Belediye Başkanı Sayın Ahmet DOĞAN Beyefendinin Geben Yaylası’nda bulunan “Turkuaz Göl” ile ilgili tespit ve çalışmalarının basın yayın organlarında paylaşılması ve bu yayla güzergahında küçük ölçekli projeler üreterek  hayata geçirmeye yönelik çabalarının kısa vadede göz dolduracağına ve Çukurova İnsanı  ile kalmayıp yakın çevremizdeki il ve ilçelerde yaşayan insanların dikkatini çekeceğine  ve bunun yanında ülkemizin hemen her yerine dağılmış bulunan Andırın kökenli yeni kuşak hemşerilerimizin Andırınımızı  tanımak ve gezmek için gelmelerine vesile olacaktır. Belediye başkanımızın projeleri Andırın ve çevresini tanıtım için bir işaret fişeği olacaktır.

Geben  yaylalarını; Geben’i merkez alarak dağılımına göz attığımızda batı yakasında ve doğu yakasında yer alan yaylalar Geben Mahallesi merkezine yaklaşık 6-10 kilometre mesafededirler ve Geben’i batı yakasından ve doğu yakasından kuşatırlar. Geben Mahalle merkezinden itibaren ulaşım kendi araçları ile sağlanabilmektedir.

Geben Andırın arası 28 kilometre, Andırın Kadirli arası 56 kilometre, Osmaniye Andırın arası 101 kilometre mesafede olup yolu asfalttır. Geben Mahallesi ile Göksun ve Andırın arasında ulaşım günlük karşılıklı olarak sabahleyin kalkıp öğleden sonra geri dönen minibüsler çalışmaktadır. Ayrıca Göksun-Kadirli arasında her gün saat başı kalkan minibüs/otobüs  seferleri vardır. Yine  Osmaniye-Kadirli ve Adana-Kadirli, Ceyhan- Kadirli arası minibüs seferleri düzenli olarak saat başı  hareket etmektedir. 

  Geben Yaylası kompleksine dahil olan ve doğu yakasını kuşatan;  Mayıl, Başkonuş, Dörtkuyu, Dokurcun, Kenger, Höbek ve Çardak…. yaylaları vardır ki Geben Mahallesinin doğusundan kuzeyine ve kuzey batısına doğru çepeçevre kuşatır.Bu birbirinden güzel yaylaların müdavimleri kısmen Geben Mahallesinde küçükbaş hayvanlardan koyun ve keçi besiciliği yapan mahalle sakinleri ile Çukurova’dan bu yaylalarda küçükbaş hayvan besiciliği yapan Yörükler bir arada yaylarlar. Yörüklerin (Aydınlı Yörükleri) yaylalara geliş amaçları da hayvanlarını daha iyi şartlarda besleyip onların ürünlerinden elde ettikleri gelirler ile ailelerinin iaşesini/geçimini sağlamaktır. Yörüklerin göç hareketi başlangıcı, göç yolu ve yaylalarda geçen günlerine dair çok önemli bir değerlendirme Ceyhan İlçesi Çanlı ve İmran Mahallesi sakinlerinin gözünden Veli ÇETİN  ve Osmaniye Kırmacılı, Bahçe, Koçyurdu, Hemite… sakinlerinin ve de Kadirli Vayvaylı,  Tozlu…. sakinlerinin Geben Yaylalarına çıkışları ve yayladan inişleri  Aşık Hacı AVŞAR’ın da katkıları/tespitleri ile  ele alınacaktır.

 (DEVAM EDECEK)

   (*) Veli B İLİCİ[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>