YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    







HEM NALINA HEM MIHINA...

UMDUĞUM BULDUĞUM
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 25/09/2022 | Saat: 09:00

Çocukluğumda yaşadığım bazı konular bende çok derin izler bıraktığından, bu gün bile net detaylarını hatırlarım. İlkokulda okurken 1950 seçimleri olmuş, CHP den ayrılarak Demokrat Partiyi kuranlar 1950 seçimini kazanmıştı. 14 Mayıs da ülkemizde iktidar değişmiş, yeni yönetim Cumhurbaşkanı Celal Bayar , ve Başbakan Adnan Menderes hükümet kurarak iş başına gelmişlerdi. Bir sene sonra 23 Nisan 1951 de Çocuk bayramı kutlanırken Ankara da bulunan bütün ilk okullardan birer temsilci talebe seçilerek, zamanın Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ı , Başbakan Adnan Menderes’i ve Meclis Başkanı Refik Koraltan’ı ziyaret etme programı, öğretmenler eşliğinde planlanmıştı. Ben de Kurtuluş ilk okulunu temsilen seçilmiş talebe idim.

Günlerden Pazartesi , en güzel pantolonum üstüne siyah önlüğüm ve beyaz kolalı yakamı takarak okula gitmiştim. Ankara da İlk okulların sayısını pek hatırlamamakla birlikte, aklımda kalan Anafartalar İlkokulu, SARAR İlk Okulu , Keçiören İlk Okulu , Kurtuluş İlkokulu, İltekin İlk Okulu, Bahçelievler İlk Okulu, ve Demirli Bahçe İlk Okulu gibi önemli eğitim kurumlarından öğrencileri öğretmenler eşliğinde bir belediye otobüsüne bindirdiler. Bir otobüs çocuklar ve öğretmenler önce Çankaya’ya gittik. Sıra halinde içeriye girdik. Merhum Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın ellerinden sırayla öptük.  Celal Bayar bizlere bir konuşma yapmıştı. Ülkenin geleceğinin gençlere Mustafa Kemal Atatürk tarafından emanet edildiğini, onu yüceltmenin gereğini anlatmıştı. Birde ziyarete gelen çocuklara çikolata ikram edilmişti.

Daha sonra Başbakanlığa götürmüşlerdi bizi. Adnan Menderes büyük bir salonda bizleri kabul etmiş, onunda ellerinden öpmüştük. O da bizlere gelecekte ülkeyi sizler yöneteceksiniz demişti. Parlak İstikbal için hür düşünce, hür fikir ve çok çalışmanın gereğini söylemişti. Burada verilen ikram aklımda kalmamış. Mutlaka Adnan Menderes bizlere söylediklerinden fazlasını öğretmenlere söylemiş olduğunu düşünürüm.

Daha sonra meclis başkanı Refik Koraltan’ı Meclisin Çankaya kapısının sağında bulunan iki katlı konutunda ziyaret etmiştik. Refik Koraltan bizlerden ziyade öğretmenlere, bizleri iyi yetiştirmeleri için bazı cümleler söylediğini hatırlarım. Bizlere sadece ‘ Çocuklar daima ileriye bakın, çok çalışın ‘ diye nasihat etmişti.

İleri dediğinde biz ‘doğu’ istikametinden ziyade BATI istikametini düşünmüştük. Bu gün hala o cümleler kulaklarımda çınlamakta. İstikbalin her zaman medeni yaşamın içinde gelişeceğine inanmıştık. Bu gün hala bu düşünce içindeyim.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere Kraliyet ailesinin 21 Nisan 1926 tarihinde doğmuş efsane Kraliçesi Elizabeth Alexandra Mary Windsor, babası VI George’un 6 Şubat 1952 de ölümünden sonra İngiltere Kraliçesi olarak ülkenin ve Royal Ailenin başında iktidar olmuş bir kişiliği bulunmaktaydı. 8 Eylül Perşembe günü vefatı bütün dünyaya duyurulduğunda, üzülmüştüm. 1952 senesinden 2022 ye kadar Kraliçe olarak 70 sene ülkesini temsil etmiş birisinin, bu dünyadan yaşama veda etmesi üzücü. Ülkelerin Başkanları, Başbakanları, Cumhurbaşkanları, Kralları üzüntülerini yayınladılar.

Ülke temsilcileri cenazeye katılmak için İngiltere’ye diplomatik bilgi vermişler. İngiltere’deki yeni hükümet ayağının tozuyla böyle bir durumla karşı karşıya kalması, zor bir durum. Hemen ülkelere mesaj göndererek ülkeleri temsil edecek Başkan, Başbakan, Cumhurbaşkanı, gibi üst düzeydekilerin özel uçakları ile değil, tarifeli uçaklarla gelmelerini, özel araçlarını getirmemelerini rica etmişler. Halk ve yabancı ülkelerden gelen temsilciler, Kraliçe’ye saygı duruşunda bulunacağı St. Margaret caddesinde bulunan Westminister Hall da katafalka konulmuş tabutun önünden geçtiler. Bütün halk 6.5 km uzunluğunda bir sırada yaklaşık 8-9 saat bekleyerek saygılarını sundular.

Beştepe Sarayımızda ikamet eden ise, gündemde kalabilmek adına, ülkemize ne getireceği belirsiz olan Şanghay İşbirliği Örgütüne üyelik düşünebiliriz demek için Özbekistan’ın Semerkant şehrine gitti. Başta Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan dan oluşan ŞANGHAY İşbirliği Örgütü ile hiç temasımız yokmuş gibi bu örgüte katılabiliriz demenin ne manaya geldiğini bilen varsa söylesin.

İngiltere’deki cenazeye gidemediğinden, Semerkant’tan doğruca Birleşmiş Milletler oturumunda konuşma yapacağım diyerek Newyork’a gitmesini de anlamış değilim. Bütün ülkelerin Başkanları, Başbakanları, Cumhurbaşkanları ve çeşitli ülkelerin Kralları Londra da cenazeye giderken, Beştepe Saray temsilcisinin Newyork’a turistik geziye gittiğini düşünmekteyim. Newyork’ta kimseyi bulamayınca, kalkıp Central Park’a koşmuş, temiz havada dolaşan insanlarla el sıkışmış, hatır sormuş. Sanki ülkemdeki yoksulların, işsizlerin, aç insanların halini sormak işi bitmişte, Newyork’taki halkın hali hatırlarının sorulması kalmış gibi, bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer          



[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]




 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>