YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

30 Ağustos’a Doğru
/**/ Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 28/09/2022 | Saat: 15:44

Tarihi tekrar yazmak gerekirse neler konulmalı içine diye hep düşünürüm. Tarihi yaşayanlar bu gün aramızda olmadığı için tekrar tarih yazmak biraz zor olsa gerek. Hele konu bir ülkenin tarihi olunca çok daha zor olduğuna inanırım. Ancak bu kısa yazımda bir konuyu sizle paylaşmak istedim. Aklıma hep gelir Yunan orduları Ankara’nın Polat’lı kasabasına kadar gelip, ne yaşandı da koskoca 3 Yunan Tümeni, ve kolordusu, Afyon ile Ankara arasında yaygın konuşlanmış  iken, 26 Ağustos günü ne oldu da, binlerce asker onlarca subay ve Generaller 6 günde Anadolu’yu terk etmek mecburiyetinde kaldılar ?

General Trikopis’in sözleri   : ‘Bizim Anadolu’da ne işimiz vardı ?, Bizim menfaat imiz Balkanlarda Makedonya da Adalarda ola bilir, ama Anadolu dan biz ne ? Şimdi artık itiraf etmekten çekinmiyorum , bizim Anadolu savaşında hiçbir menfaatimiz yoktu. Biz yabancı devletlere alet olduk. Hata idi Anadolu harekatı. ‘  Bu sözler General Trikopis in Yunanistan a iadesinden sonra bir toplantıda Türkiye Büyükelçisi Ruşen Eşref Ünaydın la yaptığı sohbette dile getirmiş.

Bakınız çok önemli bir harp taktiği uygulayan Mustafa Kemal Paşa, 1921 de Ordunun savunma cephesini hep geri çekerek, Yunan ordularının ikmal yollarını zayıflatması , Düşman ordusunun takviye çıkmazına neden olmasını iyi değerlendirdiğini düşünmekteyim. General Trikopis şöyle devam etmekte: ‘ 21 Ağustos 1921 den sonra bir duraklama  dönemi oldu. Türklerin büyük bir hazırlık devresine girdiğini fark etmiştim. Anadolu’da 3 Kol Ordumuz vardı. Muhtemel taarruzları önlemek için cepheyi yıkılmayacak şekilde tahkim etmiştik. Ve bu cephenin çökmesine ihtimal vermiyorduk. 

26 Ağustos 1922 sabahı, Türk’lerin beklenmedik taarruzu ile karşılaştık. Bu taarruz bizim için çok büyük idi . Cephe Komutanı General Hacı Anesti, bütün kollara komuta etmek istiyordu.  Ama Olmadı. Ben İzmir e telgraf çekip takviye istedim. Takviye göndermediler. Halbuki karşımızda Mustafa Kemal vardı, neye uğradığımızı anlayamadık.  CEPHE çökmüş, ordu iki günde dağılmıştı. Her yanımız çevrilmişti. Durumun kötüye gittiğini gören yaverim bir ara yanıma gelerek Generalim kılıcınızı yok edelim dedi. Aldı kırdı ve parçaladı. . Bu arada Atımda vurulmuştu. Başka bir ata binerek çemberi yarıp kaçmayı denedim. Olmadı yakalandım.

Beni yakalayanlar benim kim olduğumu anlamışlardı. Atın eyerine duran kılıcı benim kılıcım sandılar, üzerimdeki revolveri ve kılıcı aldılar. Beni önce İsmet İnönü’ye götürdüler. Kendisi ile fazla konuşmadık. Garp cephesi Komutanı İnönü, beni Başkomutanlığa götürdü ve Mustafa Kemal e takdim etti.

Baş Komutan Mustafa Kemal : ‘ Üzülmeyin General im siz görevinizi sonuna kadar  yaptınız. Askerlikte yenilmekte var. Napolyon bile savaş kaybetmiş, tutsak olmuştu.  Konuğumuzsunuz, yakında her şey düzelecektir. Buyurun istirahat edin.’ 

Aslında General Trikopis’i esir alan Ahmet Başçavuş. Saldırıda takımın başında olan Ahmet,  takımıyla Elmalıdağ’ da, Yunan karargahına bilmeden  dalarlar, elinde el bombası olarak  herkese :  ‘ Eller yukarı, kimse kıpırdamasın, silahlarınızı yere bırakın ‘ der. Serin kanlı Ahmet Çavuş’a General Trikopis ‘ beni esir alman için senin rütben nedir ? ‘ der, Ahmet çavuş ‘ Ben Baş Çavuş Ahmet ,  Alay komutanıyım.’ Kendisinin bir Tümen komutanı olduğundan, bir tümen komutanına teslim olabileceğini ifade eder. Konu hemen Karargah ta bulunan Yüzbaşı Nihat OK’ aktarılır.  Bu sefer Yüzbaşı OK , kendisinin Tümen komutanı olduğunu ifade ederek, Yunan karargahına gelir.  General Trikopis le birlikte 2 general 100 kadar subayı teslim alır. Karargahtakileri esir alıp Garp Komutan karargahına getirirler. 

Bundan sonrasını da General Trikopis anlatır. ‘ Bizi cephe gerisine gönderdiler. Benimle birlikte 4 general  daha vardı. Çok sayıda askerde esir alınmıştı. Bizi Uşak a getirdiler. Oradan da Kayseri de TALAS ta kurulan esir kampında tuttular. ‘ der.  Harekat sırasında başka karargahlardan 2 general daha esir alınmış olduğu anlaşılmakta.

Kayseri’de kurulan esir kampının nerede olduğu kayıtlarda tam olarak bulunmamakla birlikte, Generallerin Talas taki Amerikan Kliniği arkasındaki lojmanda tutuldukları, bazı kayıtlarda bulunmakta. General Trikopis in hatıralarında , bu mekanda 1 sene civarında kaldıklarını söylemekte. 

Ne kadar enteresan bir mekan . 1922 senesi Eylül ayında Yunan Kuvvetleri baş komutanı General Trikopis ile birlikte 4 General TALAS’ da ki kliniğin arkasında bulunan taş binada esir olarak tutulurlar.  Bu mekan Kurtuluş Savaşı evveli ve sonrası nelere şahit olmuş. Ata rahmetlinin Sivas kongresinden Ankara ya dönerken Kayseri yakınlarında aracının lastiği patlar, ve Amerikan Kliniğinin aracının yedek lastiği Mustafa Kemal Paşanın aracına takılır. General Trikopis in Talas’a gelmesinden 31 yıl sonra biz, yine bir Eylül günü Kliniğin bulunduğu yerde olan Talas Amerikan Orta Okulu olan bu mekana eğitim için geldik diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer      [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>