YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HILLARY CLINTON MUHTEMEL EKONOMİ POLİTİKALARI VE TÜRKİYE'YE ETKİLERİ
/**/ Yazar: KORAL ÇEPNİ | Tarih: 22/08/2016 | Saat: 11:48

            Kasım ayında gerçekleştirilecek seçimlerde ABD’de başkanlığa en yakın aday şimdilik Hillary Clinton olarak görülmektedir. Peki, eğer Clinton başkan seçilir ise nasıl bir ekonomi politikası uygulayacak ve Türkiye’yi bu politikaların nasıl etkilemesini bekleye biliriz?*

             Clinton konuşmalarında en büyük yatırımın eğitime olacağını, böylece uzun vadede ABD çalışanlarının daha kalifiye işlerde çalışmasına, iş verenlerin istedikleri kalifikasyon düzeyinde eleman bulmalarına, böylelikle verimliliği arttıracağına, çalışanların gelişmekte olan ülkelerin işçileriyle rekabetten kurtularak gelirlerinin artacağına ve ekonomik büyümenin hızlanacağını öngörmektedir. Vergi sisteminde yapılacak değişikler ve sosyal yardımlarla asgari ücretin arttırılmasıyla toplumdaki gelir eşitsizliğini azaltmayı planlamakta ancak şirketlere yeni vergi indirimleri düşünmemektedir. Göçmenleri ABD toplumuna entegre edecek reformlar da önerdikleri arasındadır.

           ABD’de uzun yıllardır ihmal edilen alt yapı yatırımlarına hız kazandırmayı, ABD şirketlerinin merkezlerini ve/veya iş yerlerini yurt dışına taşımalarını önleyecek vergisel önlemler almayı, Çin’e karşı belli sektörlerde anti-dumping vergileri getirmeyi planlamaktadır. Trans- Pasifik anlaşmasına, hatta Amerikalı işçinin ücretlerini düşürecek, iş yerlerini yok edecek hiçbir anlaşmaya sıcak bakmamaktadır. Obama’dan daha korumacı bir politika izlemesi beklenmektedir.

             ABD devletinin borç yükü Clinton’ı pek ilgilendiriyor görülmemektedir. Ancak Wall Street’in yeniden aşırı risk almasını ve hata yapmasını önleyecek tedbirleri alacağı tahmin edilmektedir.

             Her ne kadar politikacıların seçim öncesi vaatleriyle seçimleri kazandıktan sonra yaptıkları her zaman uymamaktaysa da bir an için Clinton’un vaatlerine sadık kalacağını düşünelim. O zaman önümüzdeki 4 yılda ABD’de net bir şekilde devletin alt yapı yatırımlarıyla da istihdam artışına ve büyümeye yönelik bir politika izlenmesini bekleye biliriz. Hane halkının artan geliri tüketimi arttıracak, bizim gibi ülkelerin mallarına olan talep de dolayısıyla-pazar da o payı kapabilmek kaydıyla-artabilecektir. Özellikle Çin’e karşı ek vergi getirilmesi bizim pazardaki şansımızı birçok sektörde yükseltecektir.

           ABD 2017-2020 arası ihracatçılarımızın en büyük hedef pazarı olabilir. Ülkemiz müteahhit şirketleri ABD’deki artacak alt yapı inşaatlarından pay kapabilirler. Ancak ABD büyük bir ihtimalle bu 4 yılda gerektiğine inandığında ülkemizden gelecek ithalata karşı da ek vergi getirmekten çekinmeyecektir. Dolayısıyla fiyat politikalarının doğru ayarlanması önemli olacaktır.    

*Bu yazı hazırlanırken David Wessel’in Brookings Institute’da yayınlanan 18 Ağustos 2016 tarihli makalesinden faydalanılmıştır.

Koral Çepni, 22 Ağustos 2016[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>