YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ADANA YEREL YÖNETİMLER GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU BASIN DUYURUSU


15 Sivil Toplum Kuruluşunun Oluşturduğu Adana Yerel Yönetimler Güç Birliği Platformu, Adana Ticaret Odası'nın Önderliğinde Adana Eğitim Ve Kültür Vakfı Tarafından Kurulma Çalışmaları Yürütülen Adana Üniversitesi İçin Yer Tahsisi Konusunda Yetkililerin Gerekli Hassasiyeti Göstermelerini İstedi.

 

 

 

 
Adana Yerel Yönetimler Güç Birliği Platformu, Adana’nın sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişmesi amacıyla somut projeler çerçevesinde işbirliği yapan 15 Sivil Toplum Kuruluşundan oluşmuştur.

Adana Yerel Yönetimler Güç Birliği Platformu, Adana Ticaret Odası'nın önderliğinde Adana Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulma çalışmaları yürütülen Adana Üniversitesi için yer tahsisi konusunda yetkililerin gerekli hassasiyeti göstermelerini istemektedir.

Adana Ticaret Odası, Adana Üniversitesi kuruluş çalışmalarını yapacak Vakfa katılma onayını Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan Nisan 2008’de aldı

Adana Ticaret Odası önderliğinde kurulan Adana Eğitim ve Kültür Vakfı’nın hakkında Adana 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin tescil kararı 17.10.2008 tarih ve 27027 sayılı Resmi Gazetede yayınlandı

Adana Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulacak üniversitenin “Kuruluş Garantörlüğü”nü kabul ettiğini Çukurova Üniversitesi 31.10.2008 tarihli yazıyla Adana Ticaret Odası’na bildirdi

Adana Ticaret Odası’nın 2005 yılından bu yana yürütmekte olduğu çalışmalarla Adana’ya yeni bir üniversite kazandırabilmek için gerekli adımları atmış bulunmaktadır. “Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği” uyarınca üniversite kurmak için Yükseköğretim Kurulu’na başvuru yapma aşamasına gelmiş olan Adana Eğitim ve Kültür Vakfı’na arsa tahsisi yapılması talep edilmektedir.

Söz konusu Yönetmeliğin 29. maddesi uyarınca, “Vakıflar tarafından kurulmuş yükseköğretim kurumlarına eğitim-öğretim ve araştırma tesisleri, öğretim üyesi lojmanları, öğrenci yurtları, sosyal ve kültürel tesisler kurmak üzere Bakanlar Kurulu kararı ile hazineye veya muvafakatları alınmak suretiyle kamu tüzel kişilerine ait arazi ve tesisler tahsis edilebilir”.

 

Adana Ticaret Odası’nın talebi üzerine Adana Büyükşehir Belediyesi 24 Temmuz 2008’de Adana Valiliği’ne yazdığı yazıyla talep edilen arazinin Nazım İmar Planında Eğitim Kampus ve Üniversite Alanı olarak görülmekte olduğu ve Milli Emlak Müdürlüğü’nce gerekli işlemin yapılmasını bildirmiştir. Adana Valiliği de gereği için bu talebi 30 Temmuz 2008’de Maliye Bakanlığı’na sunmuştur.

Adana Ticaret Odası, tüm girişimlerine karşın arsa tahsisi talebi konusunda müspet veya menfi bir cevap alamamıştır. Adana Valiliği’nin gönderdiği 30.07.2008 tarihli yazıya bu güne kadar her hangi bir cevap verilmediğini hatırlatmak üzere Adana Ticaret Odası 01 Temmuz 2009 tarihinde Maliye Bakanlığı’na yazı göndermiş ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek’ten konu hakkinda görüşmek üzere 28 Temmuz 2009 tarihli yazı ile randevu talep etmiştir. Ayrıca, Adalet ve Kalkınma Partisi Adana Milletvekillerine de durum 11 Ağustos 2009 tarihli yazı ile iletilmiş ve Sayın Bakan’dan randevu alınması ve randevu alındığı takdirde de görüşmeye birlikte gidilmesi konusunda yardım istenmiştir. Adana Ticaret Odası’nın tüm girişimleri ne yazık ki sonuçsuz kalmıştır.

Her siyasi görüşe eşit mesafede olan ve siyasi bir amaç gütmeksizin tüm çalışmalarını bu anlayış çerçevesinde yürüten Adana Yerel Yönetimler Güç Birliği Platformu olarak Adana’ya bir üniversite kazandırmak amacıyla yola çıkan Adana Ticaret Odası ve diğer Sivil Toplum Kuruluşlarına karşı duyarlı davranmadıkları için siyasilerimizi göreve davet ediyoruz. Adana’ya ve Adana’nın sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişmesi amacıyla ortaya konan somut projelere sahip çıkmalarını bekliyor, Adana Yerel Yönetimler Güç Birliği Platformu olarak bunun takipçisi olacağımızı da belirtiyoruz.

Adana Yerel Yönetimler Güç Birliği Platformu(Kuruluş adlarına göre alfabetik sırada)

Adana Barosu Başkanı Av. Aziz Erbek
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Behçet Homurlu
Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kazım Barışık
Adana Genç İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Işıkay
Adana Güç Birliği Vakfı Başkanı Prof. Dr. A. Hamit Serbest
Adana İş Kadınları Derneği Başkanı Ferdane Bayıldıran
Adana Sanayi Odası Başkanı Ümit Özgümüş
Adana Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Cahit Sınmaz
Adana Ticaret Borsası BaşkanıMuammer Çalışkan
Adana Ticaret Odası Başkanı Şaban Baş
Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir
Çukurova Genç İşadamları Derneği Başkanı Barış Rişvanoğlu
Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu Derneği Başkanı Süleyman Onatça
Müstakil Sanayiciler ve İşadamları Derneği Adana Şubesi Başkanı Bilal Nadir Gök

 

 

 


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>