YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Yaşar Kemal'e fahri doktora verildi


Boğaziçi Üniversitesi'nde (BÜ) düzenlenen bir törenle, yazar Yaşar Kemal'e fahri doktora ünvanı verildi.

 
Törende konuşan Kemal, ''Benim kitaplarımı okuyan; katil olmasın, savaş düşmanı olsun. İnsanın insanı sömürmesine karşı çıksın. Kimse kimseyi aşağılamasın" dedi.

Yazar Yaşar Kemal'e Boğaziçi Üniversitesi'nce (BÜ) fahri doktora unvanı verildi. Üniversitenin Merkez Yerleşkesi'ndeki Albert Long Salonu'nda düzenlenen törende konuşan Rektör Prof. Dr. Kadri Özçaldıran, Fen Edebiyat Fakültesi Fakülte Kurulu'nun 8 Mayıs'taki toplantısında, Yaşar Kemal'e doktora derecesi verilmesini Üniversite Senatosu'na önerme kararı aldığını söyledi.

Fahri Akademik Unvan ve Hizmet Ödülleri Daimi Komisyonu'nun öneriyi uygun görerek Üniversite Senatosu'na sunduğunu ifade eden Özçaldıran, 13 Mayıs'taki Üniversite Senatosu toplantısında da önerinin oy birliği ile kabul edildiğini kaydetti.

Kendisi için Yaşar Kemal'in dili şiir, romanı doğa, yaşamı umut, bir Anadolu destancısı ve bilgesi olduğunu ifade eden Özçaldıran, şöyle devam etti:

''Nazım Hikmet Türk şiirinin dünyaya açılan ilk penceresi ve 20. yüzyıl dünya şiirinin en önemli isimlerinden birisi ise Yaşar Kemal de Türk romanının dünyaya açılan ilk penceresi ve 20. yüzyıl dünya romanının en önemli isimlerinden birisidir. Gerçekten de Yaşar Kemal Türkçe'dir, Türkçe'nin kendisidir. Nesir yazar ama Yaşar Kemal ozan, metinleri de nesir şiirdir. Yaşar Kemal romanı sadece şiir değildir. Lirik şiirdir, doğayı anlatır. Hem nesnel, hem fiziksel doğayı, hem de onun içinde yer alan insan doğasını.''

Özçaldıran, insana inancıyla Yaşar Kemal'in, çağımızın değil, kavganın sanatı, sanatın kavgayı ateşlediği, insanı inançla geleceğe, inancın sürekli olarak birbirini yenilediği, yeniden ürettiği bir başka çağın yazarı olduğunu ifade ederek, Kemal'in son ulu çınarlardan biri olduğunu söyledi.

Özçaldıran, konuşmasının ardından Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Oğuz'la Yaşar Kemal'e fahri doktora beratını vererek, cübbesini giydirdi.

Yaşar Kemal'in eşi Ayşe Semiha Baban'ın bu sırada gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Cübbesiyle kürsüde bir konuşma yapan Kemal, bilimde ve sanatta atlamalar olamayacağını her yeni oluşumun eski zincirin son halkası olduğunu belirtti.

''Örneğin bugün mitolojiyi 19. yüzyıldan daha iyi anlıyoruz'' diyen Yaşar Kemal, her çağın insanının klasiklere kendilerinden bir can, bir yaşam gücü kattığını, zenginleştirdiğini vurguladı.

Halk edebiyatının önemi

Türkiye'de halk ürünlerine karşı olumsuz tavrın ''epeyce'' abartıldığını ifade eden Yaşar Kemal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bunun bir sebebi var. Cumhuriyet çağında Osmanlı kültüründen koparak Anadolu diline, kültürüne dönerken aşırılıklar yapıldı. Büyük halk sanatı ürünlerine arkamızı dönmemize bir sebep de bu ürünlere bir kısmımızın abartılı yaklaşımı olmuştur. Örneğin şiire bakarsak büyük halk şairlerimiz var. Halk şairini bir kaynak sayacağımız yerde ona bir kısmımız öykündü. Öylesine öykündüler ki ortaya bir sürü kötü şair çıktı. Oysa sözlü edebiyatlar her dilin yazılı edebiyatını etkilemiştir.''

Yaşar Kemal, bazılarının ''romana yenilik getireceğim'' çabasıyla edebiyatı mahvettiğini, bazılarının ise Batı'daki edebiyatçıları taklit ettiğini, oysa Türk yazarların önlerinde yararlanabilecekleri müthiş bir halk edebiyatı olduğunu vurguladı.

Romanın yaşma etkisi

Çağımızda romancıların başlarının belada olduğunu, bunun sebebinin ise insanları yalana, zulme ve kötülüklere karşı romanın uyardığını dile getiren Yaşar Kemal, ''Bugün tüketim toplumu diye doyumsuz bir toplum yaratılıyor. Tüketimciler topluma bütün değerlerini aşındıran bir yapay kültür benimsetmeye çalışıyor, insanları birer obur canavar haline getirmek istiyorlar. Roman böyle bir toplum isteyenler için tehdittir. Onun için romanı bestseller denilen bir yapaylıkla boğmaya çalışıyorlar'' şeklinde konuştu.

 

Yaşar Kemal, romanın insanlara insan olduklarını söylediğini belirterek, acıyı, zulmü, savaşı ve doğa kırımını romanda yeniden yaratarak yaşayan insanın insan gibi yaşamayı özleyerek değerlerini sahip çıktığını ifade etti.

Yaşar Kemal, Türk edebiyatının büyük yıldızlarından dediği Sait Faik'le edebiyata getirmek istediklerini, şu şekilde sıraladı:

''Benim kitaplarımı okuyan; katil olmasın, savaş düşmanı olsun. İnsanın insanı sömürmesine karşı çıksın. Kimse kimseyi aşağılamasın. Kimse kimseyi asimile edemesin. İnsanları asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin. Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki bir kültürü yok edenlerin kendi kültürleri, insanlıkları ellerinden uçup gitmiştir. Bu bizim ülkemizin de sorunu. Türkiye'de diller yasak edildi. Hem de 80 yıl, ama bunu yaparken kültürlerinin ellerinden gittiğini hiç anlamıyorlar.''

Konuşmaların ardından tören, İdil Biret'in piyano dinletisi ile sona erdi.


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>