YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    "Seyhan Baraj Gölü'nün güneyi kaybedildi, kuzeyi kurtarılmalı"


İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök, Seyhan Barajı'nın İstanbul'un kanserli bölgesi Haliç olmaya aday olduğunu söyledi.  05.06.2009 - http://www.yeniadana.net/web/HaberDetay.aspx?id=34636 

 "Seyhan Baraj Gölü'nün güneyi kaybedildi, kuzeyi kurtarılmalı"

İMO Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök, çarpık yapılaşmadan hesap sorması gereken kurumların 'sosyal tesis' adı altında çarpıklığa katıldığını savundu

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök, Seyhan Barajı'nın İstanbul'un kanserli bölgesi Haliç olmaya aday olduğunu söyledi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Peyzaj Mimarları Odası, Eczacı Odası ve ve KESK-SES Adana Şubeleri'nin ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında konuşan Sürenkök, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın ATOSEV, Orduevi, Polisevi ve Müteahhitler Birliği Lokali gibi yerlerin kentin prestijli binaları olduğunu belirtmesinin son derece yanlış olduğunu söyledi. Sürenkök, "Çarpık yapılaşmadan hesap sorması gereken kurumlar maalesef bu çarpıklığa imza atıyor. Bu durumda mahallelerde devam eden kaçak yapılaşmayı kimse önleyemez" dedi.

Adana'da önemli çevre sorunlarından birinin Seyhan Baraj Gölü etrafında yaşandığını kaydeden Sürenkök, "Gölün güney tarafı Menderes Bulvarı çevresindeki yapılaşmayla kaybedilmiştir. Çarpık yapılaşmaya Devletin bazı kurumları da 'sosyal tesis' adı altında katılmışlardır. Lüks villalar, lokanta ve meyhaneler bütün güney yakasını kaplamış bulunmaktadır. Bütün uyarılarımıza rağmen, gölün yasal sahibi durumunda bulunan DSİ, potansiyel tehlikeyi önlemek için harekete geçmemiştir. Diğer resmi kurumlar da yetki karmaşası nedeniyle duruma seyirci kalmışlardır. Üstelik gölün çevresinde kanalizasyon sistemi olmadığı bilinmekte ve bu gerçek Adana Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı tarafından da kabul edilmektedir" diye konuştu.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök, çarpık yapılaşmaya devletin bazı kurumlarının sosyal tesis adı altında katıldığını savundu. 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle İMO, Peyzaj Mimarları Odası, Eczacı Odası ve ve KESK-SES Adana Şubeleri'nin İMO Adana Şube Binası'nda ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında konuşan Sürenkök, Seyhan Barajı'nın İstanbul'un kanserli bölgesi Haliç olmaya aday olduğunu söyledi.

Dünyanın yaşadığı çevre sorunlarının gün geçtikçe çeşitlenerek ve büyüyerek devam ettiğini belirten Sürenkök, "Yapılan uyarılar yerine ulaşmamakta, alınan önlemler yetersiz kalmakta, küresel ısınma gibi uzun yıllar önce fark edilen sorunlar büyüyerek geri dönülmez noktaya gelerek devam etmektedir" dedi.

"HESAP SORMASI GEREKENLER ÇARPIKLIĞA İMZA ATIYOR"

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak'ın ATOSEV, Orduevi, Polisevi ve Müteahhitler Birliği Lokali gibi yerlerin kentin prestijli binaları olduğunu belirtmesinin son derece yanlış olduğunu söyleyen Sürenkök, "Buralardan bize de yer verilebileceği söylendi. Ruhsat sorununu hatırlattığımızda "Büyükşehir'e kim ruhsat sorar" diye bir cümleyle karşılaştık. Kaçak yapılarla ilgili İçişleri Bakanlığı'nı bilgilendirdik. Çarpık yapılaşmadan hesap sorması gereken kurumlar maalesef bu çarpıklığa imza atıyor. Bu durumda mahallelerde devam eden kaçak yapılaşmayı kimse önleyemez" dedi.

Adana'da önemli çevre sorunlarından birinin Seyhan Baraj Gölü etrafında yaşandığını kaydeden Sürenkök, "Gölün güney tarafı Menderes Bulvarı çevresindeki yapılaşmayla kaybedilmiştir. Çarpık yapılaşmaya Devletin bazı kurumları da 'sosyal tesis' adı altında katılmışlardır. Lüks villalar, lokanta ve meyhaneler bütün güney yakasını kaplamış bulunmaktadır. Bütün uyarılarımıza rağmen, gölün yasal sahibi durumunda bulunan DSİ, potansiyel tehlikeyi önlemek için harekete geçmemiştir. Diğer resmi kurumlar da yetki karmaşası nedeniyle duruma seyirci kalmışlardır. Üstelik gölün çevresinde kanalizasyon sistemi olmadığı bilinmekte ve bu gerçek Adana Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanlığı tarafından da kabul edilmektedir" diye konuştu.

Kanalizasyon sisteminin olmayışının bütün yapıların atık sularının arıtılmadan göle verildiği anlamı taşıdığını dile getiren Sürenkök, şunları söyledi:

"Bazı bölgelerde katı atıklar bile göle dökülmektedir. Şimdi korku ile beklenen ise aynı durumun gölün kuzeyinde de yaşanacak olmasıdır. Arsalar el değiştirmiş, ilk rantlar elde edilmiş, tatil köyügörünümünde ilk yapılaşmalar görülmeye başlanmış, iş makinaları yol yapımı için seferber edilmiş, yerel seçim sırasında bunlar övünülerek kamuoyuna aktarılmıştır. Gölün kuzey yakasının da yapılaşmaya açılacağı gerçeği Çatalan içme suyunun getirilmesi sırasında yapılması tercih edilen köprülerden belli olmuştu ama müdahil olması beklenen resmi yetkililer bir kere daha uyarıları duymazdan geldiler. Seyhan Baraj Gölü'nün yapımı 1956 yılında tamamlanmıştır. Ekonomik ömrünü tamamlamak üzere olmasına rağmen hala sulama ve enerji üretimi amacıyla kullanılmaktadır. Yapılaşmanın giderek artan hızına karşın oldukça yavaş ilerleyen altyapı çalışmaları nedeniyle kentimizin en önemli peyzaj alanı olan Seyhan Baraj Gölü maalesef İstanbul'un kanserli bölgesi Haliç olmaya adaydır. Bölgedeki yapılaşma Çevre Düzeni Planı hazırlanıncaya kadar durdurulmalı ve planlama alanlarında hazine arazilerinin satışının engellenmesi için tapuya şerh düşülmelidir. Göle atık boşaltılması önlenmelidir. Gölün güneyi kaybedilmiştir. Ancak kuzeyini kurtarmak için fırsat vardır. Bunun için bu bölgenin planlanmasında kentsel rant sağlama hırsından vazgeçilmelidir."

"SOFULU ÇÖPLÜĞÜ TAŞINMALI"

Sofulu çöplüğünün önemli bir çevre ve sağlık sorunu olmaya devam ettiğini, Adana'nın toplanabilen bütün katı atıklarının hiçbir ayrıştırma yapılmadan Sofulu çöplüğüne döküldüğünü vurgulayan Sürenkök, zaman zaman fabrikaların tehlikeli katı atıklarının da aynı yere döküldüğünün gözlemlendiğini söyledi. Sofulu çöplüğünü kullanmaya devam etmenin kente karşı suç teşkil ettiğini dile getiren Sürenkök, "Sofulu çöplüğü düzeltmeye çalışmak yerine biran önce kent dışına taşınmalıdır" dedi.


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>