YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ÇUKUROVA ÖĞRETİM ELAMANLARI DERNEĞİ BASIN DUYURUSU - DARWIN VE TUBITAK


TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi’nin Darwin’in 200’üncü doğum yıldönümüne yer veren Mart sayısı, TÜBİTAK’ın üst yönetimi tarafından başka bir konu ile değiştirilmiş ve dergi kapağında imzası olan Genel Yayın Yönetmeni Dr. Çiğdem ATAKUMAN da görevinden alınmıştır.
TÜBİTAK Bilim ve Teknik  Dergisi’nin Darwin’in 200’üncü doğum yıldönümüne yer veren Mart sayısı, TÜBİTAK’ın üst yönetimi tarafından başka bir konu ile değiştirilmiş ve dergi kapağında imzası olan Genel Yayın Yönetmeni Dr. Çiğdem ATAKUMAN da görevinden alınmıştır.

Darwin’in 150 yıl önce yazdığı “Türlerin Kökeni” adlı yapıtı, bilim tarihinin önemli duraklarından biri olmuş, biyolojinin hızla gelişmesi başta olmak üzere, pek çok disiplini etkilemiş ve kendinden sonraki bilim anlayışı ve tartışmalara da büyük etki yapmıştır.  Artık bilim çevrelerinde evrimin olup olmadığı değil, nasıl oluştuğu ve mekanizmaları tartışılmaktadır. Nitekim Papa II. Paul “evrim,  bir hipotezden çok daha fazlasını içermektedir” demek gereğini hissetmiş,  yakın zamanlarda “İngiliz Kilisesi” ve ardından da “Vatikan” din çevrelerinden Darwin’e karşı yapılan önyargılı ve  haksız  eleştiriler nedeniyle özür dilemiştir. UNESCO da 2009 yılını Darwin yılı olarak ilan etmiştir. Tüm dünyada bunlar olurken, TUBİTAK dergisinde Darwin’in sansürlenmesi, özgür ve eleştirel düşünce ortamı açısından oldukça kaygı vericidir. Türkiye’de bilimin en üst düzeyde temsil edilmesi gerektiği kurum olan TUBİTAK, dinci bir kuşatma altına girmiş ve bilimsel olgular artık dini referansların onayından geçer duruma  getirilmiştir.  Tüm bunlar yaşanırken, YÖK, ÜAK ve Üniversite Senatolarının olaya sessiz kalması, Darwin ile ilgili tartışmaların çok ötesinde, daha başka düşündürücü gelişmelere işaret etmektedir. YÖK ve TÜBİTAK'ın siyasi ve dogmatik girişimlere karşı özgür düşünce ve bilimi savunması gerekirken, ancak siyasi erkin izin vereceği ölçüde bir duruş sergilemesi, Türkiye’de bilimin geleceği açısından oldukça endişe vericidir.   

Bilim insanları, üniversite senatoları ve bilim kuruluşlarının diğer üst yönetimleri başta olmak üzere  hepimizin bilim ve aydınlanma mücadelesinde, ülkemize ve gelecek kuşaklara karşı vazgeçilemez sorumluluklarımız vardır. Sadece Türkiye değil, Müslüman toplumlar başta olmak üzere tüm insanlığın ilerlemesi, ancak  bilim, felsefe ve sanata verdiği değerden geçecektir.  

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>