YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BİLİM TEKNOLOJİ İNOVASYON POLİTİKALARI HABER MEKTUBU 163
Haber Mektubu 163 / 29 Ağustos 2016Sayın İzleyicilerimiz,

'herkese bilim teknoloji (HBT)' dergisi, 'Cumhuriyet Bilim ve Teknoloji (CBT)' dergisinin 'politik bilim' yazıları geleneğini de sürdürüyor. Bu bağlamda, özel olarak 'politikbilim' başlığı taşıyan CBT köşesi de iki değerli yazarıyla, Müfit Akyos ve Ali Akurgal ile, yayında... Doğrudan ilgi alanımıza giren bu köşedeki yazılara, yazarlarının izniyle, sitemizden de ulaşılabilecek (doğal olarak, yazılar dergide yayımlandıktan belirli bir süre sonra ve şimdilik :: Haber / Yorum :: penceresinden)... Birbirinden değerli yazılar yayımlayan HBT'den yaptığımız bu seçimi, www.inovasyon.org'un içerik yönetimini yapmaya çalışan bu satırların yazarının CBT'nin 'Politik Bilim' köşesine olan gönül bağına da yorabilirsiniz. Bu bağın HBT yönetimi ve yazarlarınca da anlayışla karşılanacağını ümit ediyoruz.

Yeni yayımlanan çalışmaları duyurma konusundaki desteğini üzerimizden eksik etmeyen Dr. Serdar Şahinkaya (A.Ü./S.B.F.) aşağıdaki iki yayını daha dikkatlerimize sunuyor:

Bezemer, Dirk (Professor of economics at the University of Groningen, the Netherlands) and Michael Hudson (research professor of economics at the University of Missouri, Kansas City, and a professor at Peking University; 2016), "Finance is Not the Economy", Journal of Economıc Issues, Vol. L No. 3, September 2016.
Bu yayına sitemizin açılış sayfasındaki (www.inovasyon.org) :: En son eklenen çalışmalar :: penceresinden ulaşabilirsiniz.

Schwab, Klaus (2016), "The Fourth Industrial Revolution: what it means, how to respond", World Economic Forum, 14 January, 2016.
Dünya Ekonomi Forumu Kurucusu ve Başkanı Klaus Schwab'ın "Dördüncü Sanayi Devrimi"ne bakış açısını ve konuya ilişkin yaklaşımlarını yansıtan makalesine de göz atmakta yarar var. Bu makaleye de yine açılış sayfamızda yer alan :: Haber / Yorum :: penceresinde '2' sayılı pencereyi tıklayarak "SANAYİ 4.0 HAKKINDA..." ara başlığını taşıyan bölümden ulaşabilirsiniz.
Dr. Şahinkaya'ya teşekkür ediyoruz.

Son olarak eklediğimiz yeni bir yayın da şu:

National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine (2016), "NASA Space Technology Roadmaps and Priorities Revisited" [Prepublication Copy–Subject to Further Editorial Correction], Washington, DC, The National Academies Press.

Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri'nce (ABD) hazırlanan ve NASA'nın Uzay Teknolojileri ve Öncelikleri'nin yeniden gözden geçirildiği bu rapor henüz nihai biçimini almış değil... Ama, kısaca 'Vizyon 2023' olarak anılan teknoloji öngörü çalışmalarını 2000'li yılların başlarında yapan ve ilgili bulundukları alanların teknoloji önceliklerini belirleyip yol haritalarını hazırlayan bilim insanlarımız ve uzmanlarımızın o zamanlar ne denli isabetli bir çalışma yöntemi izlemiş olduklarını bir an anımsamaları için, raporun basım öncesi kopyasını hemen sunuyoruz. 

Saygılarımızla,

Aykut Göker

 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>