YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ZAYTUNG BİLDİRİYOR: DEVLETE YERLEŞMEYE ADAY CEMAATLER İÇİN...


Neredeyse son 30 yıldır iktidarların ve bürokrasinin desteğini arkasına alarak devlet kurumlarına yerleşen cemaatin 15 Temmuz'daki darbe teşebbüsü, hükümeti dini gruplara karşı daha hassas olmaya mecbur bıraktı. Bu kapsamda, öncelikle cemaatten boşalan kadrolara ÖSYM tarafından yapılacak bir sınavla tarikatların dengeli bir şekilde yerleştirilmesi planlanırken, son başvuru tarihi olarak ise 1 Eylül 2016 tarihi işaret edildi.
Devlete Yerleşmeye Aday Cemaatler İçin Son Başvuru Tarihi 1 Eylül 2016 Olarak Açıklandı

Bu sabah hükümet adına basın mensuplarının karşısına geçen Başbakan Yardımcısı Necmi Öztoprak, 15 Temmuz sonrası izlenecek yol haritasını kamuoyu ile paylaştı. Vatandaşların kamudan atılan cemaatçilerin ardından doğal olarak bir tedirginlik yaşadığını belirten Öztoprak, şunları kaydetti:

''Devlete yerleşmek sınava tabi''

''Telaşa mahal yok arkadaşlar. Devlette devamlılık esastır. Türkiye, kadrolarını kolaylıkla doldurabilecek bir dinsel geleneğe sahiptir. Hükümet olarak son yıllardaki sıkıntılarımızın tek bir cemaatin kamuya rekabet olmadan yerleşebilmesi ve kayrılmış olmasıyla yakından ilgili olduğunu tespit etmiş bulunuyoruz. Bundan sonra bu tarz tekelleşmelere izin vermeyeceğiz. Kaç tane cemaat, kaç tane tarikat varsa artık ÖSYM'nin sınavına girecek, gerekli şartları yerine getirecek. Biz de onları uygun gördüğümüz yerlere atayacağız. O işler öyle kolay değil artık...''

Kadrolaşmak isteyen tarikatlara ağır şartlar var

Cemaatin yerine kamuya yerleştirilecek tarikat üyelerinin belirlenmesinde yapılacak sınavın ayrıntılarına da değinen Başbakan Yardımcısı, objektiflik için ÖSYM benzeri bir Cemaat Ölçme ve Yerleştirme Merkezi (CÖYM) kuracaklarını dile getirdi. Öztoprak, merkezi mülakatla devlete yerleştirilecek cemaatlerin her biri için belli bir kontenjan ayrılacağını da sözlerine eklerken, ''Sorular CÖYM tarafından hazırlanıp aynı anda mülakat merkezlerine iletilecek, mülakatlar aynı saatte başlayacak. Özellikle Ak Parti'ye bağlılık sorularında bizleri ikna edemeyen cemaat mensuplarının kamuya yerleştirilmesi kesinlikle yapılmayacak'' diyerek, bundan sonraki kadrolaşmada çok titiz olacaklarını ifade etti.

Deneyimli siyasetçi, cemaatlerin en geç Eylül ayının başına dek başvuru için gerekli evrakları tamamlaması gerektiğini de kaydederken, cemaat seçme ve yerleştirme süreciyle ilgili diğer önemli ayrıntıları da basın mensuplarıyla paylaştı:

- Her tarikatın devlette kotası olacak. Bu tarz yapılanmalarun normalden fazla büyümesinden kaynaklanan sorunların önüne geçmek için, her biri kamuda %5 kadroyla başlayacak ve bunun altına düşmesine ve %15'ten fazla mürit yerleştirmesine izin verilmeyecek. 

- Devlet kadrolarında oranı %5'in altına düşen cemaatlere Diyanet kadrolarından geçici görevlendirmeyle müritler gelecek. Aynı şekilde devlet kadrolarında sayısı anormal artış gösteren cemaat üyelerinin bir kısmı TÜBİTAK projelerine bilirkişi ve okullara müdür yardımcıları olarak atanıp o cemaat pasifize edilecek.

- Her şeye rağmen devlet bünyesinde bir tarikatın son on dört yılda FETÖ gibi normalden hızlı büyüdüğü anlaşılırsa mülakat sorularının çalınıyor olduğu ihtimaline karşı müritlerden TOEFL, IELTS, GRE gibi en az bir yurt dışı sınav sonucu belgesi getirmesi beklenecek

- Bir dolar, bir sterlin ve bir avroların hepsi Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınacak. Bu banknotların sahiplikleri sertifikalandırılarak vergilendirilecek. Elde edilen gelir köprü, tünel gibi altyapı yatırımlarına yönlendirilecek.

- Müritlerde askerlik hizmetini yapmamış, yaptıysa da tankçı olarak yapmamış olması şartı aranacak...

(thispossessed Brüksel'den bildirdi)

http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=309653


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>