YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    AİLE BAKANLIĞINDAN BÜYÜK HAMLE...


Aile Bakanlığı, 1942-1947 Arasında Köy Enstitüleri'nde İstismara Uğramış Çocuk Bulabilmek İçin Harekete Geçti: ''Dede böyle buralarını falan elleyen olmuş muydu?''


http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=302029
Karaman'da Ensar Vakfı'na ait yurtlarda kalan 45 çocuğa yönelik cinsel istismar skandalıyla ilgili tartışmalar sürerken, Aile Bakanlığı da radikal tedbirler almaya hazırlanıyor. Cinsel istismarın Ensar Vakfı'na özel bir durum olmadığını ispatlamak adına hükümete o kadar da yakın olmayan vakıf, dernek ve eğitim kurumları tek tek mercek altına alınırken, ilk hedef 1942-1947 yılları arasında Köy Enstitüleri'nde eğitim gören çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarını ortaya çıkarmak...


Neden Köy Enstitüleri?

Konuyla ilgili olarak bu akşam düzenlenen basın toplantısında kameraların karşısına geçen Aile Bakanlığı müsteşarı Filiz Dilkıran, neden özellikle enstitülere yöneldiklerine açıklık getirdi. "Hem meselenin köklerine inmek hem de kamu vicdanının ve hükümet otoritesinin yara almaması adına öncelikle AK Parti'ye bi miktar daha uzak oluşumlardan başlayalım dedik. Mevcut eğitim kurumlarından ilk etapta işimize yarayacak bir bulgu ortaya çıkmaynca biraz geçmişe doğru gittik. Öyle öyle derken, baktık köy enstitülerine kadar gelmişiz" sözleriyle o dönemi tüm ayrıntılarıyla deşeceklerini kaydeden Dilkıran, daha sonra şöyle devam etti:

 "Biliyorsunuz arkadaşlar, zamanında oralarda yatılı falan kalınmış. Tek parti döneminim bunaltıcı ortamı, cinsel yönden geri bırakılmış bir ülke Yani insan düşünmek istemiyor tabii ama her türlü şey olmuş olabilir. Bunlar beraber Tarım ve Çiftçilik dersi alan insanlar. O tarlalar tırpanlanırken terlemeler, soyunmalar... Neler neler geliyor insanın aklına... Bu yüzden araştırmak zorundayız Eğer bir istismar olmuş ise, ki ben emin gibiyim Çok yazık diyorum yani şimdiden"

Mağdurlara ulaşıldı...

Araştırmalar doğrultusunda, o yıllarda Köy Enstitüleri'nde eğitim almış ve halen hayatta olan bazı isimlere ulaşmayı başardıklarını da ifade eden Dilkıran, ''Maalesef mağdurların çoğu, muhtemelen o dönem yaşadıkları travmalar sebebiyle 70-75 gibi genç denilebilecek yaşlarda vefat etmişler. Ulaşabildiğimizin en genci 83 yaşında Onunla ilgili özel durumu da şimdi arkadaşımız açıklayacak" diyerek, mikrofonları çalışma arkadaşı Pedagog Suat Aydıner'e bıraktı.

Soruşturma sonuna dek sürdürülecek

Müsteşarın ardından söz alan Aydıner, ulaşabildikleri mağdurlardan 2-3 tanesinin kendisini tüfekle kovaladığını, bazılarının da altları değiştirildiği için müsait olmadığını dile getirirken, aralarından konuşulabilen tek kişi olan 83 yaşındaki Fikri Dede'nin ise evlilik programına katılma hakkı karşılığında bilgi vermeyi kabul ettiğini belirtti. Çekimlerden sonra  yapılacak bire bir çapraz sorgu ile önemli bulgulara ulaşmayı umdukllarını söyleyen Aydıner, elde edilecek sonuçların da hiç vakit kaybetmeden kamuoyu ile paylaşılacağını ifade etti.

Son olarak, çalışma arkadaşının ardından bir kez daha söz alan Müsteşar Filiz Dilkıran araştırmalarının sadece Köy Enstitüleri ile sınırlı kalmayacağını, Ensar Vakfı'ndaki skandalı bile gölgede bırakacak çapta büyük bir taciz vakası bulunana kadar kararlılıkla sürdürüleceğini vurguladı. ''Ya neticede damacanaya bile hallenen insanlarımız var bizim. E vakıftır, yurttur bunlar da zaten ganiyle ülkemizde. Kesin birinden birinde büyük bir şeyler olmuştur" diyen başarılı müsteşar, bu işin peşini asla bırakmayacaklarını bir kez daha yineleyerek konuşmasını sonlandırdı.


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>