YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    5 OCAK STADYUM ALANINA AVM VE KONUT PROJESİ DURSUN


5 OCAK STADYUM ALANINA AVM VE KONUT PROJESİ DURSUN

Stadyum alanı kamusal bir alandır. Bu alan üzerinde Adanalıların söz hakkı vardır. 5 Ocak Stadyum alanına AVM ve Konut Projesi durdurulmalıdır. Yeşil alan yapılmalıdır.

 

Adana'da bizler yaşıyoruz. Stadyum alanına ne olacağına Ankara'da değil, Adana'da karar verilmelidir. Adana'nın daha fazla betonlaşmaya tahammülü  yok!

 

ADANA ÇEVRE PLATFORMU'ndan 5 OCAK STADYUMU HAKKINDA

BASIN AÇIKLAMASI

12 Ekim 2013

Stadyum alanı kamusal bir alandır. Bu alan üzerinde Adanalıların söz hakkı vardır. 5 Ocak Stadyum alanına AVM ve Konut Projesi durdurulmalıdır. Yeşil alan yapılmalıdır.

Adana'da bizler yaşıyoruz. Stadyum alanına ne olacağına Ankara'da değil, Adana'da karar verilmelidir. Adana'nın daha fazla betonlaşmaya tahammülü  yok!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TOKİ kanalıyla 5 Ocak Stadyum alanında AVM ve konut yapma kararı almıştır. Bu karar; kamusal alanların, yeşil alanların, düşük yoğunluklu yerleşim alanlarının acımasızca yok edildiği  yağmacı sürecin şehrimizde yaşanan son sahnesidir.

ADANALILARIN SÖZ HAKKI OLMALIDIR!

Kamuya ait olan bu alanda AVM ve konut istemiyoruz. Kentimizi önemli bir değişime uğratacak bu proje Adanalıların görüşleri alınmadan gerçekleştirilemez. Bölgede, bu proje ile ilgili olarak yapılan anketin sonuçları, bölge sakinlerinin de, bizimle aynı düşüncede olduğunu göstermiştir. Ankete katılanların % 81'i, büyük çoğunluğu, ağırlıkla yeşil alan olmak üzere kamusal alan istemekte; yalnızca % 19'u AVM ve konut istemektedir. AVM ve konut yapılırsa % 83'ü trafiğin kötüleşeceğini, % 67'si yaşanabilir çevre koşullarının kötüleşeceğini düşünmektedir. Bu projeye karşı olmak ve bölgenin ihtiyacının yeşil alan olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz. Ayrıca, deprem riski bulunan kentimizde insanların olası bir tehlike anında çıkabilecekleri açık alanlar gerekmektedir.

BU PROJE DURDURULMALIDIR!

Kamusal alanlar vatandaşlarındır, bu alanlarda vatandaşın yararını, görüşlerini, yaşam kalitesini hesaba katmayan projelere karşı çıkmak kamusal görevdir. Spor için ayrılmış bu kamusal alan, spor yapılabilen gerçek bir yeşil alan olarak, yine kamuya açık halde yaşatılmalıdır. İnsanı odağına koymayan, rant anlayışını tüm değerlerin üzerinde tutan bu projeye karşı çıkıyoruz. Tüm Adanalıları bu projeyi durdurmaya, yaşam alanlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Kamu yararı gözetmesi gereken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ bu plandan bir an önce vazgeçmelidir.

Yerelleşmeyi ve sorunların yerelden çözülmesi gerektiğini savunuyoruz. Bu şehirde, Adana'da bizler yaşıyoruz. Dolayısıyla; bu şehirle, hayatımızla, geleceğimizle ilgili kararları bizler verebilmeliyiz. Devamlı gelişen bir süreç olan demokrasi anlayışı içerisinde bunun mekanizmaları olabilmelidir. Örneğin, 5 Ocak Stadyumu'nun yerinin ne olacağı konusunda bölgesel referandum yapılmalıdır. Bütün Adanalıları olayların seyircisi olmamaya, hayata müdahil olmaya, Adana'ya sahip çıkmaya, imza kampanyamıza katılarak betonlaşmaya karşı çıkmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla,
ADANA ÇEVRE PLATFORMU


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>