YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BASIN DUYURUSU


Çukurova Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği Taksim Gezi Parkından Ağaç Sökülmesi İle Başlayan Polis Şiddeti Hakkında  Diyor ki:

Ülkeyi halk adına yönetenleri acilen sağduyuya davet ediyoruz.
 

Duyarlı akademisyen ve yurttaşlar olarak baskı ve korku rejimlerine karşı olduğumuzu, halkın demokratik talep ve eylemliliklerinin yanında olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz.


ÇUKUROVA ÖĞRETİM ELEMANLARI DERNEĞİ BASIN DUYURUSU

Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve Adana dahil Türkiye'nin pek çok iline dalga dalga yayılan barışçıl ve demokratik toplumsal hareket, otoriter siyasal iktidara yönelik güçlü bir tepkidir. Sorun Taksim Gezi Parkından sökülen 6-7 ağaç meselesi, ya da bir avuç "çapulcu" hareketi değil, baskı, polis şiddeti ve demokratik hak ve özgürlüklerin hoyratça kısıtlanması meselesidir.

Halkın kendini ifade edebileceği güvenilebilir hiçbir yasal zeminin bırakılmaması ve medyanın susturulması, özellikle gençleri bir sıkışmışlık duygusu içine hapsetmektedir. Bu durumun toplumsal patlamalara yol açacağını öngörememek ancak iktidar körleşmesi ve sarhoşluğu ile mümkündür. Nitekim mevcut siyasi İktidarın kendi düşüncesinden olmayan kişileri "yok sayma", "değersizleştirme" ve hakaret etme" gibi yollarla tek tip insan ve "nesil" yaratma hezeyanına yakalandığı görülmektedir.

Siyasal iktidarın güvenlik güçlerini bir denetim aygıtı olarak sokaktan üniversiteye kadar her alanda etkili ve belirleyici kılmak istemesi, otoriterliğin tüm kamusal alanda hakim kılınmak istencinin bir göstergesidir. Yurttaşlar piyasa araçlarına dönüştürüldüğü, kendilerine ait kent alanlarının piyasa çıkarlarına göre satıldığı, yaşam tarzlarına müdahale edildiği, yaşadıkları hayattan ve evlerden sürgün edildiği kaygısını, korkusunu ve öfkesini taşımaktadır.

İktidarın otoriter üslubu, onun bölücü, cepheleştirici, toplumu aşağılayıcı ve buyrukçu söylemi, polisin ve güvenlikten sorumlu idari ve siyasi makamların yoğun şiddet içeren acımasız tutumları, bu kaygı ve öfkeyi körüklemekte, sokaktaki tepkinin ve çatışmanın düzeyini yükseltmektedir. Nitekim son günlerde yaşadığımız olaylar, polisin müdahil olmadığı demokratik kitle gösterilerinde hiçbir olayın çıkmadığını göstermektedir. Güvenlik kuvvetleriyle kurulmak istenen baskıyı, polis şiddetini ve demokratik hak ve özgürlükleri hoyratça kısıtlayan bu otoriter siyasi aklı kınıyoruz.

Günümüzün çağdaş demokrasi anlayışı temsili demokrasi değil, katılımcı demokrasi anlayışıdır. Bu anlayış, demokrasinin sadece seçim ve çoğunluk rejimi olmadığını, bir yaşam biçimi olduğunu ortaya koymaktadır. Böyle bir demokrasi anlayışı, çoğunluk diktatörlüğü değil, çoğulcu, ötekini kapsayan, toplumsal azınlığın haklarını gözeten ve onların taleplerini içselleştiren bir yaşam tarzıdır. Böyle bir demokraside, insanların yaşam biçimlerine, zevklerine, inançlarına, mahremiyetlerine karışmaya, hele de nasıl düşünmeleri, nasıl yaşamaları gerektiğini empoze etmeye hele de kendi değerlerini mutlaklaştırıp dayatmaya siyasal iktidarın hakkı yoktur. Çoğunlukçu değil, çoğulcu bir anlayıştır.

Bir an önce siyasi iktidar tarafından gündelik hayatın her yerinde güçlü biçimde uygulanan baskıdan, ve azarlanmaktan usanmış olan yurttaşların sesine, duygularına ve değerlerine kulak verilmeli ve yurttaşlara karşı gaz, cop, sopa ve her tür haksız fiil içinde olanların, başta da bunların amir ve sorumlularının soruşturulmalı, yargılanmalı ve gerekli adli cezalar verilmelidir. Karakollara çekilen tüm masum yurttaşları derhal serbest bırakılmalı ve kendilerinden özür dilenmelidir. Aksi takdirde bu süreç toplumun bir arada yaşama geleneğini parçalayacak ve özellikle gençlerin ruh sağlığına onulmaz yaralar açacaktır.

Ülkeyi halk adına yönetenleri acilen sağduyuya davet ediyoruz.

Duyarlı akademisyen ve yurttaşlar olarak baskı ve korku rejimlerine karşı olduğumuzu, halkın demokratik talep ve eylemliliklerinin yanında olduğumuzu kamuoyu ile paylaşıyoruz.


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>