YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ADANA, TARIM MÜZESİNE KAVUŞUYOR


Türkiye'de tarım denince ilk akla gelen şehirlerden biri olan Adana, 'Tarım Müzesi'ne kavuşuyor. Tarım sektöründe Adana'dan dünyaya açılan Özler Tarım Tesisleri'nde yapılan protokolün ardından müzenin ilk tarım aletleri gezildi.
Çukurova Üniversitesi, Adana Ticaret Borsası, Adana Çiftçiler Birliği, Adana Güçbirliği Vakfı ve Özler Tarım Ürünleri A.Ş. arasında gerçekleşen protokolün imza törenine Adana Vali Yardımcısı Fikret Deniz, Çukurova Kaymakamı Abdulhamit Erguvan, Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök, TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, AHSOSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, ADSİAD Başkanı Süleyman Sönmez, İŞKAD Başkanı Av. Elif Doğan Türkmen, çok çayıda çiftçi ve davetli katıldı.

      

Geçmişten bugüne tarımda kullanılan alet, makine, eşya ve kıyafetlerin sergileneceği ve birkaç merkezden oluşacak müzenin ilk bölümünün Sarıçam İlçesi'ndeki Suluca Köyü'nde bulunan Özler Tarım A.Ş. tesisleri içerisinde kurulması kararlaştırıldı. Müzede sergilenecek tüm objelerin toplanmasının ardından, daha büyük ve kalıcı bir yerin bulunacağı bilgisi verildi.

Adana Tarım Müzesi için düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Adana Güçbirliği Vakfı Başkanı Prof. Dr. Hamit Serbest, Çukurova Bölgesi'nin ve Adana'nın Türk tarımı için çok önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Adana Tarım Müzesi projesiyle, kentin bu yöndeki kültürel değerine vurgu yapmak istediklerini vurgulayan Serbest, "Çünkü cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda tarım ülkesi olan Türkiye, tarımdan sağladığı kazanımlarla sanayileşmesini sağlayabilmiştir. Tarımdaki tüm yenilenmeler ve ilkler Adana'dan başlamıştır. Oysa şimdi Adana nüfusunun yüzde 88.4'ü il merkezi ve ilçelerde yaşamaktadır. Köylerde yaşayan nüfus azalıyor. Bu müze çok önemli bir eksikliği giderecek" diye konuştu.

GENİŞ VE KALICI MÜZE AÇILACAK

Özler Tarım Ürünleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özler, "Firma olarak tarımla uğraşıyoruz. Proje dahilinde atadan, deden kalan tarımsal emektarlarını, eşimizin, dostumuzun tarımsal objelerini sergilemek için bir fikir doğmuştu. Burada müze için hazırlık yapmaya başladık. Şimdilik müze olarak burası toplama merkezi konumunda. Eserler toplanınca, daha geniş ve kalıcı bir yerde müzeyi açmayı planlıyoruz" diye konuştu.

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Behçet Homurlu, "Bölgeler, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kültürleriyle tanınır. 'Çukurova ve Adana' denilince de akla tarım gelir. Tarım bölgesi olarak kentimiz tarihe geçmiştir. Çiftçi ağalarımız sinemalara, romanlara konu olmuştur. Tarım başkenti olan şehrimizde, böylesine bir müze girişimi çok anlamlıdır. Tarım kültürünün bilinmesi ve geniş kitlelere yayılması için müzeye herkesten destek bekliyoruz" dedi.  Adana Ticaret Borsası Başkan Vekili Sebahattin Yumuşak ise, "Adana Ticaret Borsası bile cumhuriyetten önce 1913 yılında kurulmuştur. Kentimiz tarih boyunca tarımla ve bereketli topraklarıyla bilinir. Bu müze, zengin tarım kültürümüzü tüm dünyaya gösterecek. Sergilenen objeler de tarımın nereden nereye geldiğini de göstermesi açısından çok önemlidir" ifadelerini kullandı. Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu da müzenin çok önemli bir eksikliği gidereceğini vurguladı. Protokol imza töreninin ardından, tüm katılımcılar birlikte anı fotoğrafı çektirdi ve müzenin ilk bölümünü gezdi.

http://www.yeniadana.net/web/HaberDetay.aspx?id=55729


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>