YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DİKTATÖR CHAVEZ!


Aralık 1991'de Sovyetler Birliği resmen dağıldığında kapitalist dünya ve onların çizgisindeki 'sağ' ideolojiye inananlar solun bittiğini ilan etmiş ve globelleşme projesini yaşama geçirerek bunu kutlamıştı.
Buna inanmayan genç yarbay Hugo Chavez Haziran 1992'de askeri bir darbeyle tersini kanıtlamaya çalışmıştı. Bunda başarılı olamayan Chavez bu kez Batı'nın kurallarıyla oyunu oynayarak ülkedeki sol parti ve güçleri birleştirdi ve Aralık 1998'de yapılan seçimde oyların %56'sını alarak başkan oldu. Sonrasında yapılan tüm seçim ve referandumlarda oylarını artıran Chavez  yalnızca kendi ülkesinde değil, dünyanın birçok yerinde ilgi uyandırmıştı.

Öyle olmasaydı Chavez'den sonra Latin Amerika'nın birçok ülkesinde sol partiler iktidar olmaz ve sol ideolojinin tüm renk ve tonlarıyla  bitmediğini kanıtlayamazdı. Durum bu kadar açık ve net olmasına karşı bazı zavallılar Chavez için diktatör diyebilmek hafifliğine kapılmakta ve bunu tartışma konusu yapmaktadır. Oysa Chavez 2002'de CIA ve para babalarının desteklediği bir askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılmış ancak ordudaki genç subaylar ve halkın desteğiyle iki gün sonra sarayına geri dönebilmişti.Bunun dünyada başka bir örneği yoktur. Üstelik Chavez muhalefetin isteği doğrultusunda yaptırdığı referandumda %65 oy oranıyla yeniden halkın desteğini kazanmıştı. Ama yine de o kıt zekalılara göre 1998'den ölümüne kadar girdiği tüm seçim ve referandumlardan zaferle çıkan Chavez 'anti-demokratik' imiş! İlginç bir yaklaşım! Hem de benzeri koşullarda daha az destekle seçilen Batılı liderlerin yaptıkları ortadayken. Örneğin Başkan Bush. Seçime katılan Amerikan halkının

%50'nin yüzde %52'sini alarak başkan oldu ama Afganistan, Irak, Filistin ve Somali'de yüz binleri öldürdü. Tony Blair, Chirac, Sarkozy hatta şimdiki başkan Hollande ve diğerleri ondan farklı değil. Hepsi demokrasi adına işgalci. Demokrasiyle seçilen Yunanistan, İspanya, İtalya, İzlanda, Portekiz başbakanları da onlardan farklı değil. Hepsi demokrasiyle seçildi ama ülkelerini batırdılar. Bazıları da ABD'nin peşinde gitti, gidiyor. Bunların hiçbiri diktatör değil ama Chavez diktatör! Üstelik Chavez hiçbir ülkeye saldırmadı, içte ve dışta hiç kimseyi öldürmedi ve petrol gelerini kendi halkının refahı için harcadı. Muhalefeti, medyayı ve sivil toplum örgütlerini de susturmaya kalkışmadı. Bunun kanıtını arayanlar uluslararası örgütlerin raporlarına baksın. Bu da yetmiyorsa emperyalist ve kapitalist sistemin çöküşüyle ilgili Batı'daki aydınların yorumlarını okusunlar. Tabii anlayacak kapasiteleri varsa! Papağan gibi başkalarının söylemini tekrarlamk ya da dünyadan bihaber olarak söyleneni yapmak gerçekleri asla değiştirmeye yetmez.

İşte bir örnek daha...

Ankara'ya gelen Ürdün Kralı Abdullah Anıtkabir'de Atatürk'ün huzurunda ağladı. Elbette ağlamak insani bir duygudur ve  samimi olduğu sürece asla  küçümsenemez.

Ama ortada bir gerçek var.

Kral Abdullah'ın büyük dedesi Şerif Hüseyin  bugün bu coğrafyada yaşanan hemen hemen tüm sorunların nedenidir. Çünkü 1916'da İngilizlerle işbirliği yaparak Osmanlı'ya karşı ayaklanmış ve ödül olarak kendisine Ürdün diye bir ülke verilmişti. Nüfusunun %70'nin Filistin kökenli olmasına karşı  Ürdün temeli 1917'de atılan ve 1947'de kurulan İsrail devleti için tampon bir ülkedir. Ürdün kralları bu görevi yerine getirmek zorundalar. Abdullah da  böyle bir kraldır ve bu görevi yerine getirdiği sürece sarayında kalacaktır. Yoksa Ortaköy Şifa Yurdu'na kapatılan dedesi Talal gibi ona da deli denilir ve bir yerlere kapatılır. Bu nedenle 'Arap Baharı'nın rüzgarı Ürdün'de esmiyor ve esmeyecek. Tıpkı Körfez'deki çağdışı kral, emir ve şeyhlerin yönetimindeki ülkelerde esmeyeceği gibi.

Dolayısıyla Atatürk'ün huzurunda ağladığı için ona ve son dönem Türkiye dostu gibi görünen diğer kral, emir ve şeyhlere methiyeler düzmek onları asla 'demokrasi kahramanı' yapmaz. Tıpkı ABD istiyor diye Chavez'e diktatör demekle onu kendi halkı gözünde diktatör yapmayacağı gibi.

Abesle iştigal edenlere duyurulur!!!

Hüsnü Mahalli

http://www.aksam.com.tr/yazarlar/diktator-chavez/haber-175543


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>