YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ÇUKUROVA ÖĞRETİM ELEMANLARI DERNEĞİ DUYURUSU


ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİNE TAHSİSLİ BAZI ARAZİ TAHSİSLERİNİN KALDIRILMASI VE BİRİNCİ SINIF TOPRAKLARIN YAPILAŞMAYA AÇILMASI İLE İLGİLİ KAMUOYUNA DUYURU

Üniversitemiz ve Adana kamuoyunca, özellikle 2005 yılından bu yana üniversitemiz arazilerinin yapılaşmaya açılması konusunda büyük bir baskı olduğu bilinmektedir. Son dönemde, üniversite arazileri üzerinde Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesine yerleşke bulmak gerekçesiyle bu baskıların yoğunlaştığı görülmektedir.

Bu konudaki son gelişme, kampüsun doğu yakasında Adana İli Sarıçam İlçesi Balcalı Köyü sınırları içerisinde bulunan, mülkiyeti Maliye Hazinesine ait ancak Çukurova Üniversitesine tahsisli 414 dönümlük taşınmaz ve gene mülkiyeti Maliye Hazinesine ait 1.164 dönümlük bir diğer taşınmazın Üniversitemiz Rektörlüğü adına olan tahsisinin Maliye Bakanlığınca 12 Aralık 2012 tarihinde kaldırılmasıdır. Tahsisi kaldırılan alan Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesine kampüs kurmak üzere tahsis edilmiştir.

Üniversitemize kuruluşu esnasında yapılan bu tahsislerin kaldırılması üzerine Çukurova Öğretim Elemanları Derneği Yönetim Kurulu, iki hafta önce, 21 Ocak 2013 tarihinde Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Adana İli Toprak Koruma Kurulu üyesi Prof. Dr. Suat Şenol, bir önceki dönem Ziraat Mühendisleri Odası başkanı Prof. Dr. Haydar Şengül ve öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Ortaş’ı davet ederek konu hakkında bilgi edinmiştir.

Sorunun ciddiyeti nedeniyle aynı gün rektör Sayın Prof. Dr. Mustafa Kibar ile iki saate yakın bir süre görüşülmüştür. Rektör sayın Prof. Dr. Kibar, üniversitemiz, YÖK, Adana Valiliği ve Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü arasında son 3-4 aydır yaşanan süreci, bu arazilerin tahsislerinin kaldırılmaması amacıyla hazırladıkları alternatif öneri ve teklifleri ayrıntıları ile tarafımıza aktarmıştır. Bu görüşmelerin ve tartışmaların son bir ay içinde Ankara’da her hafta sonu yapılan toplantılarla yoğunlaştığını, gelinen her aşama hakkında Ziraat Fakültemiz yönetimi ve öğretim üyelerini bilgilendirdiğini ve onlarla da konuyu tartıştığını bildirmiştir.

Sonuç olarak, Üniversitenin Kozan yoluna bitişik 400 dönümlük arazisinin (bunun 180 dönümünün mülkiyeti maliye hazinesine ait), gene Kozan yoluna bitişik geride kalan 1300 dönümlük üniversitemize tahsisli, fakat mülkiyeti Maliye Hazinesine ait alanların tapusunun üniversitemize verilmesi koşuluyla, vermeyi teklif ettiğini, ancak bu tekliflerine henüz bir yanıt alamadığını bildirmiştir. Sayın Rektör, üniversitenin bu süreçte zarar görmemesi için bu alanın tahsisinin kaldırılmasının mahkemeye taşınmaması konusunda da görüş bildirdiğini beyan etmiştir.

Dernek olarak üniversite arazilerinin Maliye Bakanlığı tarafından tek taraflı olarak kaldırmasının kabul edilemeyeceğini; rektörlüğe bu konuda nasıl yardımcı olabileceğimizi, gerekiyorsa kamuoyunu ve sivil toplum örgütlerinin de desteğini arayarak arazilerin yapılaşmaya açılmaması için girişimlerde bulunabileceğimizi belirtik.

Buna ek olarak, Dernek olarak geçmişten beri üniversite arazileri konusunda taraf olduğumuzu ve bundan sonra da taraf olacağımızı, bu tip oldubitti ile üniversitede tartışılmadan tahsisli arazilerin kaldırılmasını kabul edilemez bulduğumuzu belirttik. Ayrıca bugüne kadar araziler konusunda kamuya karşı açılmış bütün idari davalar kazanılmışken, üniversite arazilerinin tek taraflı olarak bir başka üniversiteye verilmesi konusunda mahkeme- yasal yollara başvuru hakkımızı kullanmamız gerektiğini de ifade ettik. Daha önce Pamuk Araştırma alanına yapılan TOKİ hastanesi davası Danıştay tarafından üniversite lehine karar alınmışken, aynı alanda mülkiyeti üniversiteye ait olan 25 dönümlük alanın üniversiteye tahsisli Zeytin Gen bahçesine karşılık verilmesi ile başlayan iyi niyetli girişimlere karşılık, halen yeni alanların talep edilmesinin endişe verici olduğunu, bundan sonra benzer taleplerin yoğunlaşabileceği ve bu nedenle çok dikkatli olunmasını gerektiğini belirttik.

Çukurova Öğretim Elemanları Derneği olarak;

 • Her üniversitenin kendine özgü geleneklerinin olması bakımından iki üniversitenin yan yana olmasının üniversite atmosferi bakımından uygun olmayacağına inanıyoruz.
 • Adana kentinin iki yakasının ulaşımı bilindiği gibi iki köprü ile zorlukla sağlanmaktadır. Mevcut hali ile kentin trafiğinin işlemediği ve yeni kurulacak üniversite ile kentin trafik sorununun daha da ağırlaştıracağı şimdiden yetkili oda ve kurumlar tarafından ifade edilmektedir.
 • Doğa tahribatının engellenmesi ve ekolojik dengenin korunması konusunda bilimsel ve etik duruş sergilemek bir üniversitenin en kaçınılmaz görevi ve en temel demokratik hakkıdır.
 • Büyük bir yıkımla hayata geçirilen kentsel dönüşümün üniversite yaşam alanlarından uzak tutulmasını, Adana kentinin akciğeri olması nedeniyle kentin temiz hava alması bakımından üniversitemiz yerleşkesinin korunması ve bütünlüğünün bozulmamasını istiyoruz.
 • Söz konusu arazilerin üniversitemize tahsis gerekçesi halen devam etmekte olup, Adana ve Çukurova için çok değerli bu alanların, mevcut taleplerle geri döndürülemez olarak yok edileceğinden ciddi olarak endişe duyuyoruz.
 • Söz konusu alanın amaç dışı kullanımına izin verilmemesini talep ediyor, yerel ve mülki yöneticilerimizi, siyasetçilerimizi, Adana kamuoyunu ve Üniversitemizi bu konuda tartışmaya ve duyarlılığa davet ediyoruz.

Saygılarımızla kamuoyuna duyurulur.

Çukurova Öğretim Elemanları Derneği


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>