YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DEMİRTAŞ: KÜRT DEVLETİ KURULUYOR


BDP'nin cezaevlerinde süren açlık grevlerine destek için düzenlediği miting ve oturma eylemleri sürüyor. İstanbul Bakırköy'deki cezaevi önünde 46 gündür sürdürülen açlık grevlerine destek vermek amacıyla başlatılan 3 günlük açlık grevi sona erdi. Partisinin Batman'da düzenlediği mitinge katılan Selahattin Demirtaş, "Çözümün anahtarı İmralı'da" dedi.

HABERİN DEVAMINI OKUR YORUMLARIYLA BİRLİKTE OKUYUN LÜTFEN...

 

 

 
Cumhuriyet / Ajanslar

İstanbul Haber Servisi- Batman'da partisinin düzenlediği 'Ölümlere sessiz kalmayacağız, taleplerimiz kabul edilsin' sloganlı mitinge katılan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, burada bir konuşma yaptı. "Sözün bittiği yerdeyiz. Lafla İmralı gemisinin yürümediği ortadadır. Ne Adalet Bakanı'nın çağrısı, ne de bizim çağrımız bu ölüm oruçlarını durdurmayacak" diyen Demirtaş, sadece cezaevlerinde değil dağlarda ve meydanlarda miting yaparak barış çağrısı yaptıklarını kaydetti.

"Çözümün anahtarı İmralı'da..."

Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in samimi olması durumunda girişimlerini destekleyeceklerini ifade eden Demirtaş, çözümün anahtarının İmralı'da olduğunu savunarak, Ergin'in daha cesur olması gerektiğini söyledi.

"Ortadoğu'da Kürt devleti kuruluyor"

Lozan Antlaşması'nın Kürtlere anadilde eğitim hakkı tanıdığını öne süren Demirtaş, "Kanunsuzluk, hukuksuzluğu bir kenara bırakıp hükümet ve devlet gibi davranın, karşınızda bir halk var. Bakın Ortadoğu'da Kürt devleti kuruluyor" dedi.

"Öcalan'ın özgürlüğünü ve fikirlerini savunmak suç değil"

Türkiye'de 59 cezaevinde 600'den fazla tutuklunun açlık grevi yaptığını söyleyen Demirtaş, "Sayın Öcalan'ın özgürlüğünü ve fikirlerini savunmak suç değildir. Açık açık savunuyor belirtiyoruz. Bir halk önderleri özgür olmadan çözüm sürecine giremez" ifadelerini kullandı.

İstanbul'da 3 günlük açlık grevi sona erdi

Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması ve ana dilde savunma hakkı için Türkiye genelindeki cezaevlerinde 46 gündür sürdürülen açlık grevlerine destek vermek amacıyla BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, avukatlar ve tutuklu yakınlarının Bakırköy Cezaevi önünde 3 gün önce başlattığı açlık grevi sona erdi. Tuncel, “Burada sembolik eyleme son veriyoruz ancak mücadele sürecek. Cezaevlerinden bir tek tabut çıkmasına izin vermeyeceğiz. Ya beraberce özgürlüğe yada beraberce ölüme gideceğiz” dedi. BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de insan hakkının pazarlık konusu yapılamayacağını, tutukluların taleplerinin karşılanmasını istedi.

Açlık grevlerine destek için Bakırköy Cezaevi önünde toplanan grup, “A. Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılsın. Anadilde eğitim ve savunma hakkı tanınsın” yazılı pankart açarak “Direne direne kazanacağız” , “Selam selam İmralı’ya bin selam” sloganları attı.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde konuşan Sabahat Tuncel, “Adalet Bakanı’nın Sincan F Tipi Cezaevi’ni ziyaret etmesi olumlu bir gelişme ancak yeterli değil. Türkiye’de Kürt sorununu çözmek mümkün. Bunun için siyasi irade gerekli. Bu siyasi irade BDP’de var, blok milletvekillerinde var. Bu siyasi irade ne yazık ki AKP Hükümeti’nde yok, Başbakan’da yok. Başbakan bu iradeyi gösterirse, savaş her an durabilir. Başbakan Esad’a ateşkes çağrısı yapıyor. Ama kendi ülkesinde yaşanan savaşa hiç bir şey demiyor” dedi. BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de “Bize reva görülen gaz, cop, ölmek. Bu halka ‘ölün’ dediniz de ölmedi mi? Bu halkın en iyi bildiği şey ölmek. Binlerce evladını toprağa verdi. Tıpkı asker anneleri gibi. Bu yolun yol olmadığını bilin. Siz çocuklarınıza bu kötü mirası bırakmayın. Bu bir ölüme güzelleme değildir, bu bir barış iradesini selamlamadır” diye konuştu.

Yürüyüşe izin verilmedi

Açlık grevlerinin sona erdirilmesi için BDP, İHD, EHP,78’liler Girişimi, Halkevleri ve ÖDP’nin de aralarında olduğu çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü de Kadıköy Altıyol’daki Boğa önünde toplanarak İskele Meydanı’na yürümek istedi. Yürüyüşe izin verilmemesi üzerine göstericilerle polis arasında uzun süreli görüşxmeler yapıldı. Polisin yürüyüşe izin vermemek konusunda direnmesi üzerine grup basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından grup çeşitli sloganlar atarak dağıldı. Öte yandan HDK Sultangazi İlçe Meclisi’nin, bugün 46. gününde olan açlık grevlerine destek amacıyla Gazi Mahallesi’nde çadır kurarak açlık grevi eylemi de polis tarafından engellendi. ESP Zeytinburnu ilçe örgütü üyeleri de açlık grevlerine destek amacıyla bir günlük açlık grevi eylemi başlattı.

RedHack Sağlık Bakanlığı’nın sitesini engelledi

RedHack Devrimci Cesaret Birliği, açlık grevlerine dikkat çekmek için bu kez de Sağlık Bakanlığı’nın facebook sayfasını hackledi. RedHack, siteye “Sağlığa ‘bakan’ ama görmeyen bir bakanlığımız var, tıpkı diğerleri gibi. 46. gündür hapishanelerde açlık grevleri devam ediyor ve tutsakların vitamin alma, tansiyon gibi sağlık kontrollerini yapma hakkı engellenerek ölüme mahkum ediliyor... Anneler artık ağlamasın. Bize gelince, hakkımızda 24 sene istemişsiniz; eğer gerçekten barışacaksanız, insanlar ölmeyecek ve anneler ağlamayacaksa, 24 değil 240 sene hapse razıyız. Haydi emperyalizmin planını bozalım; barışalım.” notu bıraktı.

Diyarbakır'da olaylar çıktı

Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla, Diyarbakır'da düzenlediği miting sonrasında olaylar çıktı. Şirinevler Mahallesi'ndeki mitingde, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından dağılan bir grup, Turgut Özal Bulvar'ında güvenlik önlemi alan polislere taşlı saldırıda bulundu. Polis, göstericilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Gruptakiler ara sokaklara kaçarken, bazı göstericilerin gözaltına alındığı görüldü.

Oturma eylemi

Merkez Yenişehir ilçesi Ofis Semti Sanat Sokağı'nda bir araya gelen ve aralarında BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Hafize İpek, Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran'ın da bulunduğu bir grup, oturma eylemi yaptı.

Terör örgütü lehine sloganların atıldığı eylem için güvenlik güçleri önlem aldı. BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, burada Kürtçe olarak yaptığı açıklamada, cezaevlerindeki açlık grevlerinin 46. gününde olduğunu belirterek, ''Açlık grevinde olanlara destek olmak amacıyla biz de yarın sabaha kadar oturma eylemi yapacağız'' dedi.

27 Ekim 2012

OKUR YORUMLARI (14)+ Yorum Ekle (Giriş Yapın)

 

 

Mukayese Mulard

Böyle bir hayali devletin kurumuna yönelik söylentilerle kendileri CANIM ayindalar... Eger böyle bir devlet kurulusa CiCiM ayi baslar... Sonrami...? merak etmeyin canim çok sürmez öyle bir ay baslarki: onun adinida siz koyun...

+ Katılıyorum %93- Katılmıyorum %7Toplam Oy43

--------------------------------------------------------------------------------

Sait Temur

Sayın Demirtaş sizin Milletvekillerinize zaman zaman sordum.

Bir kez de size sorayım sonra da bu konuya gelelim.

Partinizin ve Kürt siyasetçilerin (sizin üslubunuzla) hadi biz Türkleri bırakın, Kürt yurttaşların sağlık, eğitim, işsizlik, yoksulluk, tarım, sanayii, gelir dağılımı, sosyal adalet ve daha bir çok konuda hiç sorunu yok mu? Bir kere olsun bu konularda konuşun veya bir çözüm önerisi getirin. Kaldı ki bu saydığım sorunlar bu ülkede yaşayan her yurttaşın "ortak" sorunudur ve siz de Milletvekili olarak bunlardan sorumlusunuz, hatırlatırım.

Gelelim "Kürt Devleti kuruluyor" açıklamanıza.

O Devlet kurulursa yukarıda saydığım sorunlar (sorunlarımız) çözülecek mi?

Sizin ve özellikle de Kürt vatandaşlarımın sağduyusuna sunuyorum

+ Katılıyorum %93- Katılmıyorum %7Toplam Oy81

--------------------------------------------------------------------------------

Sufa Gozum

Sayin savcilar uyuyormusunuz? Bu adam resmen ulkemizi parcalayacaklarini soyluyor siz neredesiniz?. Butun gucunuzu vatansever subaylarimiza mi gosteriyorsunuz? Hepimizin tepesini attirmadan is basina lutfen. Size ne diye Cumhuriyet savcilari deniyor?

+ Katılıyorum %91- Katılmıyorum %9Toplam Oy87

--------------------------------------------------------------------------------

Mehmet Danışoğlu

DİL TAMAM,

DİN TAMAM,

BAYRAK TAMAM,

BAŞKAN TAMAM,

DEVLETİN İSMİ DE VAR

EEE DAHA NE BEKLENİYOR.

OSLO GÖRÜŞMELERİ BOŞUNA YAPILMAMIŞA BENZİYOR.

TOPRAKLARINI BELİRLEMİŞLER,

O TOPRAKLARI KORUYACAK PKK DENİLEN BİR ASKER GÜCÜNÜDE KURMUŞLAR.

YÖRE HALKI ONLARIN ARKALARINDA.

ONLARI DÜNYA ÜLKELERİDE BENİMSEMİŞ VE BELKİ DE KABUL ETMİŞLER.

BİZİM SÖZDE YÖNETİCİLERİMİZ NEDEN İKİLİ OYNARLAR,ONLARA MAVİ BONCUK DAĞITIRKEN NEDEN BİZE KARA LAPLI DEFTERİ GÖSTERİRLER.

BENCE BU OYUNA BİR SON VERMEK GEREKİYOR.

BU DURUM NE AKP,NE CHP VE NEDE BDP İLE SONLANDIRILACAKTIR.

KENDİNİ BİLEN,ONURLU,KENDİSİNİ PARA İÇİN SATMAYACAK BİR YÖNETİCİ İLE GERÇEKLEŞECEKTİRKİ;BUNLARIN İÇERSİNDEDE BÖYLE BİRİSİ YOK.

+ Katılıyorum %100- Katılmıyorum %0Toplam Oy21

--------------------------------------------------------------------------------

Murat Tanriover

BENCE DUNYADA BIR ILK GERCEKLESSIN MILLET VEKILI YEMINI KALKSIN...TURKIYEDE HIC GEREK YOK.ASKERDE YEMIN ETMESIN HIC GEREK YOK... NEYE YEMIN ETTIRIYORSUNKI.. NEYE? TUTULMASIN DIYEMI.YEMIN ETTIGIN SEYIN NE VE NEDEN OLDUGUNU BILMIYORMUSUN..YEMIN AGIR BIRSEYDIR..COK AGIR.TASIYAMAYAN TURKIYE CUMHURIYETINDE HIC GEREK YOK.TURKIYE CUMHURIYETI DEVLETI CAN CEKISIYOR.

+ Katılıyorum %90- Katılmıyorum %10Toplam Oy10

--------------------------------------------------------------------------------

Esra Reindl

Nasil kurulacakmis? Referandum yapilsa Türkler cogunlukta oldugundan netice belli, kaybedeceksiniz. Savasiriz derseniz seferberlik ilan edilir bir tane sag kürt kalmaz. Satin alacagiz derseniz satilik topragimiz yok. Kurunda görelim. Akp size yumusak davraniyor. Ciller sizin hakkinizdan cok geliyordu. Gikiniz bile cikmiyordu onun zamaninda. Terörü azdirirsaniz akp gider yerine sizin hakkinizdan gelecek bir hükümet mutlaka ama mutlaka kurulur. En iyisi aklinizi basiniza devsirin vaz gecin bu sacmaliklardan. Adam gibi vatandaslik vazifelerinizi yerine getirin, oturun oturdugunuz yerde.

+ Katılıyorum %83- Katılmıyorum %17Toplam Oy12

--------------------------------------------------------------------------------

Bilge Bilir

Iyi devletini ve asiretini alda git golge yapma bu zirvalik cok uzadi.

+ Katılıyorum %77- Katılmıyorum %23Toplam Oy13

--------------------------------------------------------------------------------

Bora Tayfun

Hadi kardeşim naş...

+ Katılıyorum %92- Katılmıyorum %8Toplam Oy13

--------------------------------------------------------------------------------

CUMHURİYETKIZI SELMAB

KURULDU BİLE VE SENİN ON GÜN ÖNCE DEDİĞİN GİBİ 13-14 TANE DE İLİMİZ SİZİN ARTIK DEĞİL Mİ?

+ Katılıyorum %73- Katılmıyorum %27Toplam Oy33

--------------------------------------------------------------------------------

Ali ÖZKAYNAK

Maalesef haklısınız!....

ABD, AB, AKP, İsrail...

“Yetmez ama evet”çiler...

Barzani vs...

Ama bu hükümet ve destekçileri muhalefet, ebediyen sürüp gitmeyecek!..

+ Katılıyorum %98- Katılmıyorum %2Toplam Oy47

--------------------------------------------------------------------------------

Yağmur Gökçe

Bay Demirtaş,

üzgünüm, yanılıyorsunuz.

Bir kürt devleti değil, bir kukla devlet kuruluyor.

Emperyalizm ve siyonizmin baskısıyla.

Yarın, ya da yarından yakın,

bu devletin kürtlere ne kadar

zararlı olacağını anlayacaksınız.

İş işten geçince!

+ Katılıyorum %89- Katılmıyorum %11Toplam Oy81

--------------------------------------------------------------------------------

Erkan Yildirim

'Kürt sorununu çözmek mümkün'..Mümkün ama sadece TBMM çouğunluk Yönetim Sistemi değişirse mümkün, aksi halde sadece geçici bir anlaşma olur ve Türkiyeyi bağlamaz.

Kılıcdaroğlu haklı çözüm yeri sadece TBMM'dir.

+ Katılıyorum %91- Katılmıyorum %9Toplam Oy35

--------------------------------------------------------------------------------

CUMHURİYETKIZI SELMAB

EVET OLMAYAN SORUNLARINIZI HALLEDERİZ GÜNEYDOĞU'YU OLDUĞU GİBİ SİZE VERDİĞİMİZ GİBİ HALLOLUR DEĞİL Mİ?

+ Katılıyorum %86- Katılmıyorum %14Toplam Oy35

--------------------------------------------------------------------------------

Mehmet Danışoğlu

BİZLER KABUL ETMESEK,ONLARDA FARKINA VARAMASALARDA KÜRT DEVLETİ ÇOOK ZAMAN ÖNCE KURULMUŞTUR.

BİZLER YALANDAN HAYKIRSAKTA,,VATAN BÖLÜNMEZ FİLAN,,,O DEVLET KURULMUŞ,HATTA KENDİ KARARLARI İLEDE YÖNETİLMEKTEDİR.

SİZ ISTANBULDA YAŞAYANLAR--ANKARADA YAŞAYANLAR,,,O BÖLGEYİ NE KADAR TANIYORSUNUZ,VEYA SON DÖNEMLERİ HAKKINDA BİLGİNİZ NEDİR???

BEN SÖYLEYEYİM;TÜRK TELEVİZYONU NE KADAR GÖSTERİYORSA O.

YANİ BİLMENİZ GEREKTİĞİ KADARINI İZLİYORSUNUZ.

ONUN İÇİNDİRKİ VATAN BÖLÜNMEZ FALAN,FİLAN BOŞU BOŞUNA NEFESİNİZİ TÜKETMEYİN.

O DEVLET KURULALI ÇOOOOK ZAMAN OLDU.

GEÇMİŞ OLA.

+ Katılıyorum %84- Katılmıyorum %16Toplam Oy19

 

 

 


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>