YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI GELECEĞİNİ ARIYOR…


Hükümetin sanata ve sanatçılara karşı gösterdiği olumsuz yaklaşım ülkede sanatı da sanatçıyı da bitirebilir. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana devlet desteği ile gelişen sanat faaliyetlerinin tamamen bitirilmesi tehlikesi var. İzlenmesi düşünülen yol ise bitişin kendi mecrası içinde olmasını sağlamak, yani yeni sanatçı yetiştirmeden var olanların yok olmasını beklemek...
Yeni emeklilik yasası çıkarsa içleri beş on yılda boşalacak olan orkestraların ve diğer sanat kurumlarının kendiliğinden yok olacakları açık.

İspanya turnesine çıkan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın (İDSO) yaklaşık 2.5 yıl önce İranlı şef Alexander Rahbari yönetiminde Ulvi Cemal Erkin’in “Birinci Senfoni”si ile Cemal Reşit Rey’in “Türkiye” “Senfonik Rapsodi”sini kaydettikleri yoğunçalar sonunda çıkıyor. Orkestra müdürü Ertuğrul Köse yoğunçaların 9 Kasım’da Lütfi Kırdar’da verecekleri turne sonrası ilk konsere yetişeceğini umuyor.

Bir başka önemli haber de İDSO’ya bağlı bir koronun kurulmuş olması. Gökçen Koray’ın şefliğindeki koronun katılacağı konserleri 10 ve 24 Mayıs 2013’te yapılacak.

Bu güzel haberleri veren Ertuğrul Köse ülkemizdeki tüm devlet senfoni orkestralarının geleceği konusunda ise kaygılı. Çünkü çok da uzak olmayan o gelecekte, hükümetin yapmaya hazırlandığı yeni düzenlemeyle devlet senfoni orkestralarının yok olacağından kaygılanıyor.

Hazırlanan yeni emeklilik yasasında devletin senfoni orkestraları, tiyatroları, opera ve baleleri ve diğer sanat kurumlarında çalışan sanatçıların, emeklilik yaşından (65 yaş) önce emekliliğe özendirilmesi için emekli ikramiyelerinin artırılması, en geç yaşları dolduğunda emekli olacak sanatçıların yerine ise kadrolu değil, sözleşmeli sanatçı alınması öngörülüyor.

Bu yasa çıkarsa, içleri beş on yılda boşalacak olan orkestraların ve diğer sanat kurumlarının kendiliğinden yok olacakları açık. Bunun da çok önemli iki olumsuz sonucu olacaktır. Birincisi, bu kurumların yokluğunda, özel kurumlarca yapılacak tüm sanat etkinliklerini yalnızca mutlu bir azınlık izleyebilecek; halk, özellikle de gençler yanına bile yaklaşamayacaktır. Bunu görmek için, bugünkü özel orkestra ve tiyatro bilet fiyatlarıyla devlet orkestra ve tiyatrolarının bilet fiyatlarını karşılaştırmak yeter!

İkincisi ise, konservatuvar ve sanat liselerini bitiren gençlerin iş bulma olanakları, dolayısıyla da bu okullara giden öğrenci sayısı azalacak, niteliği de düşecektir.

EGEMEN BERKÖZ

Cumhuriyet Gazetesi, 22.10.2012


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>