YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ELİF ŞAFAK'A DAİR - BİLİNÇALTINA BİLİNÇALTINA ÇALIŞ ŞÖVALYEM……


Fransa Cumhuriyeti Kültür Bakanı adına Sanat ve Edebiyat Şövalyesi (Chevalier dans l’Ordre National des Arts et des Lettres) nişanı Beyoğlu’ndaki Fransız Sarayı’nda düzenlenen törenle Elif Şafak’a verildi.
BİLİNÇALTINA BİLİNÇALTINA ÇALIŞ ŞÖVALYEM……

Fransız Büyükelçinin Elif Şafak İtirafı

“Elif Şafak'a Sanat ve Edebiyat Şövalyesi nişanı”nda, törene katılan kişilere ve törende yapılan konuşmalara bakınca, Türk edebiyatının  ne hallere düşürüldüğünün acı fotoğrafını görüyoruz.

Yıllardır, “Edebiyat yoksulların yanında olmalıdır!” demeyi bile “Politika yapıyorsun!” suçlaması içeren  onlarca kuramla bize yasaklayanların, edebiyatı, özellikle ödüller aracılığıyla emperyalist politikaların elinde nasıl  oyuncak haline getirdiklerini sayın büyükelçi törendeki konuşmasıyla itiraf ediyor:

“Romanda, Ermeni Soykırımı’nın unutulması konusunu büyük bir incelikle ele aldığınız bölümlerden dolayı Türklüğe hakaret ettiğiniz gerekçesiyle hakkınızda soruşturma açıldı. Ne mutludur ki, bu karanlıkçı davadan vazgeçildi. Ama yine de bu tecrübenin sizi derinden etkilediğini biliyorum. Ne mutlu bizlere ki, geçirdiğiniz bu zor zamanlar, Türk toplumunun bilinçaltı üzerine çalışmanıza devam etmek konusunda cesaretinizi kırmadı."

*

Edebiyatın insanların ve toplumların bilinçaltına "çalıştığı" önemli bir gerçektir. Edebiyatla siz tüm toplumun ideolojisini değiştirebilir ve onları yönlendirebilirsiniz. (1980 darbesinden sonra yapıldığı gibi. )

Burada, sayın ekselansları, Elif Şafak'ın romanlarında "Ermeni soykırımı yapılmıştır"ı beyinlere "incelikle işlediği" ve bunun için bu ödülü verdiklerini itiraf ediyor!

Ayrıca, ekselanslarının Türklerin Ermenilere "soykırım" yaptıklarına ilişkin mahkeme kararını kafasında çoktan vermiş olduğu da anlaşılıyor ki, diplomatik skandala girer mi, bir edebiyat sitesi olarak politikanın bu kadar inceliğini bilemeyiz.

*

Törene katılanlar:

Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili,  Elif Şafak, eşi Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve TESEV kurucu üyesi Eyüp CanDoğan HızlanSedat ErginStar Gazetesi yazarı Mustafa Akyol,  Leyla Alaton, “Hamdi Akın’ın da bulunduğu iş ve sanat dünyasından birçok kişi!”   

*

Sayın Büyükelçi Bili, konuşmasının sonunda Elif Şafak’a “fikir özgürlüğü hizmetindeki entelektüel çalışmaları”, “kültürler arası diyaloga ve insan haklarına yaptığı katkılar”dan ötürü nişanı  “takdim etti.”

*

Ermenilere soykırım yapıldığı konusunda “Türk toplumunun bilinçaltına çalışan!” Elif Şafak’ın teşekkür konuşması ise işin tuzu biberi olmuş.

İşte her yazdığı sözcükle saç baş yolduran, Türkçe’ye takla attıran, Şafak’ın yeni incileri:

“…Biz yazarlar yalnızlık yaşıyoruz.”!

“Yazarken çok tek başınayız.”!

“Böyle bir ödül aldığında insan bir an duruyor.”!

“Benim için bir okur mektubu almak gibi bir şiara beni buluşturan, bağlantı kurmamı sağlayan, yüreğime  enerji veren bir ödül.”!

Ödül haberinin bir çok basın yayın organında “magazin” bölümünde yayınlanması ise ilginç bile değil; Türk gazetecilerinin mükemmel zeka ürünü bir tavır.

*

Gercekedebiyat.com, büyük Türk edebiyatını,  “tüccar politikacı” edebiyat anlayışlarına karşı durarak, bu zengin dili yaratan halkın yanında yeniden yerini almasını sağlayana dek mücadelesini sürdürecektir.

Turkish Forum - World turkish Alliance  <dtk@turkishforum.com.tr>


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>