YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DENİZ FENERİ SAVCILARI HAKİM KARŞISINDA


Deniz Feneri sanığı savcılara ceza istedi! Deniz Feneri e.V. soruşturmasını yürütürken, “resmi belgede sahtecilik ve görevde yetkiyi kötüye kullanma” suçlarını işledikleri iddiasıyla haklarında dava açılan ve görevden el çektirilen Cumhuriyet savcıları Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz’ün Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde yargılanmalarına devam edildi. Davaya katılma talebi daha önce reddedilmesine rağmen Yargıtay’dan yeniden katılması talebinde bulunan Deniz Feneri e. V. davasının sanığı, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman’ın dilekçesi, Karaman hakkındaki soruşturmayı yürütürken görevden alınan savcıları kızdırdı. Zekeriya Karaman’ın savcılar için “Pişmanlık göstermiyorlar, cezalandırılsınlar” ifadesini kullandığını belirten savcıların avukatları, Yargıtay’dan dilekçesinin iadesini istedi. Duruşmada sanık avukatı Cevat Balta, kovuşturmanın genişletilmesi talebinde bulunarak, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici ile gazeteciler Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan’ın da aralarında bulunduğu bazı isimlerin tanık olarak dinlenmesini istedi. Heyet, kovuşturmanın genişletilmesi talebini değerlendirmesi ve esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın cumhuriyet savcılığına gönderilmesine karar verdi. Duruşma 16 Kasım’a bırakıldı. http://gundem.milliyet.com.tr/deniz-feneri-sanigi-savcilara-ceza-istedi-/gundem/gundemdetay/06.10.2012/1607527/default.htm?ref=OtherNews
Deniz Feneri e.V. Derneği'nin Türkiye bağlantılarının araştırıldığı soruşturmadan el çektirilen savcıların yargılandığı davada, kovuşturmanın genişletilmesi talebinde bulunularak, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici, HSYK Birinci Daire Başkanı İbrahim Okur'un da aralarında bulunduğu 17 kişinin tanık olarak dinlenmesi talep edildi. Yargıtay 11. Ceza Dairesi tanıklık taleplerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın görüşünün ardından karara bağlayacak.

Almanya'da "yüzyılın soygun hareketi" olarak adlandırıldığı belirtilen Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturmayı yürütürken "resmi belgede sahtecilik ve görevde yetkiyi kötüye kullanma" iddiasıyla soruşturmadan el çektirilen Cumhuriyet savcıları Nadi Türkaslan, Abdulvahap Yaren ve Mehmet Tamöz'ün Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ndeki yargılanmalarına devam edildi. Yargıtay Genel Kurulu "tadilatta" olduğu için konferans salonunda gerçekleştirilen davanın bugünkü duruşmasına savcılar Türkaslan, Yaren, Tamöz, sanık ve müdahil avukatlar katıldı. Duruşmayı CHP Milletvekilleri Emine Ülker Tarhan, Kamer Genç, Atilla Kart, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, YARSAV Başkanı Murat Arslan ile YARSAV üyeleri ve yargı mensupları izledi. Duruşmanın başında Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Hüseyin Eken, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman'ın İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde verdiği ifadeyi okudu. Eken, Karaman'ın, davaya katılma talebinde bulunarak, "savcıların hukuka aykırı işlemleri nedeniyle hem kendisinin hem de ortağı olduğu şirketlerin zarara uğratıldığını", "pişmanlık göstermeyen sanık savcıların cezalandırılmasını" talep ettiğini aktardı. Karaman'ın ifadesini Yaren maksatlı bulurken, Türkaslan ve Tamöz, mağdur sıfatıyla katılma talebi konusunda Daire'nin daha önce ret kararı verdiğini anımsatarak istemin reddini talep ettiler.

"DİLEKÇEDEKİ İFADELER SAYGISIZCA VE RENCİDE EDİCİ"

Türkaslan'ın Avukatı Cevat Balta, Karaman'ın "pişmanlık göstermeyen sanık savcıların cezalandırılması" şeklindeki sözlerinin sanıkları rencide edici ve saygısızca olduğunu belirterek, Karaman'ın dilekçesinin geri iadesi veya değiştirilmesi talebinde bulundu. Yargıtay 11. Ceza Dairesi heyeti müşteki Zekeriya Karaman'ın talebinin daha önce reddedildiğine dikkat çekerek, yeniden karar verilmesine yer bulunmadığını belirtti.

Heyet, CMK'nda dilekçenin iadesine ilişkin hüküm bulunmadığı gerekçesiyle Balta'nın talebini reddetti. Karaman'ın Avukatı Hakan Yıldız söz alarak, davada kovuşturmanın genişletilmesi talepleri bulunmadığını belirterek, "Sanık avukatları sanıkların soruşturmadan el çektirildikten sonra müvekkilimin k'ra geçtiği söylüyor. Oysa savcılar görevden alındıktan sonra yerlerine aynı görevi aynı yetkilerle ifa eden başka savcılar görevlendirilmiştir. Müvekilllerimin nasıl bir k'ra geçtiğini anlayamıyoruz" demesi üzerine Daire Başkanı Hüseyin Eken, Yıldız'ı "Direkt olarak konumuz o değil burada yargılama yapıyoruz, olayları karıştırmayın lütfen" diyerek uyardı.

ERGİN, HAMSİCİ VE OKUR'UN TANIKLIĞI İSTENDİ

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı, dosyanın incelenmek üzere tevdi edilmesini ve esas hakkındaki mütalaa için süre isterken Türkaslan'ın avukatı Balta, söz alarak sonucu siyasi olan bir davada siyasi söylemden titizlikle kaçındıklarını ifade etti. Balta, savcılar hakkında HSYK tarafından verilen kovuşturma izninin yasaya açıkça aykırı olduğunu savundu. Avrupa Yargıçlar Savcılar Birliği'nin 4 Temmuz 2012 tarihli raporunda, Türkiye'deki yargı sisteminin, çok ayrıntılı olarak irdelendiğini ve "politik gücün yargılamalara müdahalesi' başlığı altında bir çok davanın sıralandığını birinci sırada da Deniz Feneri savcılarının görevden alınmaları ve yargılanmalarının yer aldığını anımsatan Balta, savcıların resmi evrakta tahrifat yaptığına yönelik HSYK'dan yapılan açıklamanın halen Kurulun resmi internet adresinde bulunduğunu ve bunun da "yargı görevini yapanı etkileme' suçuna girdiğini belirtti. Savcılar hakkındaki kovuşturmanın genişletilmesi talebinde bulunan Balta, aralarında Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, HSYK Başkanı olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin, HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici'nin, HSYK 1. Dairesi Başkanı İbrahim Okur'un, HSYK 2. Daire Üyesi Ali Aydın'ın Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş, Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan, Adalet Bakanlığı Müfettişleri Vedat Ali Tekdaş ile Akif Kavasoğlu, Gazeteci Nazlı Ilıcak ve Ahmet Hakan'ın da aralarında bulunduğu 17 kişinin tanık olarak dinlenmesi talebinde bulundu.

"KAMUOYU BU DAVANIN NEDEN AÇILDIĞINI BİLMEKTEDİR"

Savcı Yaren de kovuşturmanın genişletilmesi talebinde katılırken Savcı Tamöz, kovuşturmanın genişletilmesi talebinin veya söz konusu tanıkların dinlenmesinin yargılamaya etki edeceğine inanmadığını ifade ederek, "Kamuoyu neden bu davanın açıldığını bilmektedir. İddianame hukuka ve vicdana uygun değildir. Hakkımızdaki iddialar bellidir. Bu davanın hangi amaçla açıldığı bilinmektedir. Hakkımızdaki karar son soruşturmanın açılması yönündeki iddialarla sınırlı verilecektir" dedi. Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Eken, kovuşturmanın genişletilmesi talebini değerlendirmesi ve esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine karar verildiğini açıklayarak, tanıklık taleplerinin bir sonraki duruşmada karar bağlanacağını belirtti. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

"SORUŞTURMANIN SAKAT OLDUĞU İDDİALARI CİDDİ"

Duruşma sonrasında açıklamada bulunan CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, kovuşturmanın genişletilmesi yönünde talebin önemine dikkat çekti. Tarhan, "Adalet Bakanı Ergin ve HSYK Başkanvekilinin, 1 ve 2. Daire başkanlarının tanık olarak gösterilmesi ve bu sürecin özellikle soruşturma safhasının sakat olduğuna ilişkin iddialar gerçekten ciddidir" dedi. Hukuksal yorum yapmayı gereksiz bulduğunu kaydeden Tarhan, davanın tamamen siyasi bir dava olduğunu savundu. CHP Konya Milletvekili Atilla Kart da 20-25 yıllık hukukçu olduğunu belirterek, böyle bir yargı ve böyle bir dava görmediklerini ifade etti. Yolsuzluğu araştıran olağanüstü fedak'rlıkla çalışan savcıların sanık olarak yargılandığını, yolsuzluk yapanların devlet gücüyle şik'yetçi konumunda olduklarını belirten Kart, "Yolsuzluk yapanlar orada şik'yetçi konumunda ve onlara himaye eden bir hükümet... Bu bugün Türkiye'deki yargının fotoğrafıdır" değerlendirmesinde bulundu.

http://www.sabah.com.tr/Gundem/2012/10/05/deniz-feneri-savcilari-hakim-karsisinda


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>