YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BAHÇELİ’YE ‘MASAYA GEL’ MEKTUBU


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun hafta içinde gazetecilere verdiği iftar yemeğinin öncelikli gündem maddelerinden biri haziran seçimlerinden bu yana aşama aşama tırmanan terör eylemleriydi. Sorunun çözümüne yönelik kısa süre önce Başbakan Tayyip Erdoğana ilettiği on maddelik yol haritasının arkasında duran CHP lideri, Başbakana yaptığımız önerinin sorunu çözebilecek tek sağlıklı yol olduğuna inanıyoruz. Aradan geçen sürede düşüncelerimiz değişmedi. Biraz daha olgunlaştırdıktan sonra önümüzdeki günlerde bazı adımlar atacağız dedi.
Bahçeli’ye son çağrı

CHPnin atmaya hazırlandığı adımlar neler? Parti yönetiminde üzerinde durulan bir iki öneri var. Bunlardan ilki ve öncelikli olanı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeliyi masaya resmen davet etmek. Kılıçdaroğlu Başbakan ile görüşmesi sırasında MHPnin de süreçte olmasının gerekliliğine vurgu yapmıştı. Tırmanan terör eylemlerini ve artan kayıpları dikkate alan CHP liderinin Bahçeliyi ikna için son bir deneme yapmaya kararlı olduğu söyleniyor. Bunun bir ziyaret şeklinde mi yoksa yazılı bir davet mi olacağı henüz kesinleşmiş değil. Ancak MHP liderinin böyle bir ziyarete randevu vermeyeceği yönünde daha önce yaptığı açıklamalar, CHPnin yeni girişiminin bir mektup yoluyla yapılması olasılığını artırıyor.

Bahçeli aynen TBMMnin toplantıya çağrılması yönündeki CHP önerisine dün verdiği yanıtta olduğu gibi Kılıçdaroğlunun masaya gel davetine de büyük olasılıkla olumsuz karşılık verecektir. Bu durumda da CHP halka dönerek gittikçe daha fazla can yakan terör belasının çözümü için taşın altına elini koymayan tarafların kimler olduğunu rahatlıkla açıklamalıdır.

‘Akil insanları toplayalım’

CHP yönetiminin değerlendirdiği ikinci ciddi öneri ise Kürt sorununun çözümü için bir Akil İnsanlar Heyeti kurulması. Kılıçdaroğlunun Erdoğana götürdüğü pakette bu heyetin partilerin vereceği isimlerle oluşturulması öneriliyordu. Kılıçdaroğlu ve kurmayları AKP ve MHPnin olumsuz yaklaşımları sonrasında bu modeli CHPnin kendisinin oluşturmasının fayda getirip getirmeyeceğini tartışıyorlar.

Türkiyede adına ister terör ister Güneydoğu meselesi isterse Kürt sorunu densin yaşanan sorunun çözümü için yıllardır kafa yoran, toplumda öne çıkmış aydınlar var. CHP bunları bir araya getirecek böyle bir adımla, çözüm tartışmasını dar siyasi kalıptan çıkartıp toplumun önüne getirebilir.

Muhalefette başka iktidarda başka

CHPnin tatilde olan TBMMyi terör ve Suriye gündemiyle toplantıya çağırma girişimini, Başbakan Erdoğan suçlayıcı bir tavırla AK Parti, CHP gibi bölücü terör örgütünün kuyruğuna takılacak bir parti değildir diyerek reddetti. Ancak 14 yıl önce muhalefetteki FPde yer alan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tam da bugün CHPnin yaptığını yaparak Suriye ve terör konusunda hükümetin muhalefete bilgi vermediği gerekçesiyle Meclisi genel görüşmeye çağırmıştı.

Dönemin TBMM Başkanvekili Uluç Gürkan, bu olayı şöyle anlatıyor:

FPnin de içinde olduğu muhalefet partilerinin önerisiyle TBMM Suriye konusunda genel görüşme için toplandı. Başbakan da diğer partilerin lider ve sözcüleri de konuşmalar yaptı ve TBMMden kamuoyuna Suriyenin terör örgütünü destekleyen tutumunu kınayan sert bir açıklama yapıldı. Tarih 7 Ekim 1998 idi. Bu açıklamadan iki gün sonra Suriye, PKK terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalanı ülkesinden çıkarmak zorunda kaldı. Bugün Başbakanın iddia ettiğinin aksine, Meclisin toplanarak beraberlik içinde hareket etmesi sonuç sağladı.”

O gün kürsüde FP adına konuşan Gülün, bugün CHPli bir sözcüden hiçbir farkı olmayan TBMM Genel Kurulundaki sözleri aynen şöyleydi:

Sayın Başbakan, savaş ortamında dahi bu ülkenin -ana muhalefet partisi başta olmak üzere- siyasi partilerine bilgi verme ihtiyacını hiç duymamıştır ya bu meseleyi sorumluluk alanı dışında gördüğü için veya gurur ve kibri buna elvermemiştir. TBMMde genel görüşme talebinin de iktidar tarafından gelmesi gerekirdi; çünkü savaş konuşuluyor Türkiyede. Maalesef, bu mesuliyeti de yine muhalefet partileri olarak bizler hissettik ve genel görüşme talebinde bulunduk.

Cumhuriyet Gazetesi, ANALİZ, Utku Çakırözer, 10 Ağustos 2012

 

 


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>