YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    CEHENNEMDERE’DE HES’E “HAYIR” PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI


Çamlıyayla İlçesi Sebil Beldesi sınırları içerisindeki Cehennemdere Vadisi’ndeki ırmağın üzerine, Adana Kıvanç Tekstil olarak tanınan Sebil Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından “SEBİL Regülatör ve HES” adıyla hidroelektrik santral kuruluyor. BU BİR KATLİAMDIR…
Çamlıyayla İlçesi Sebil Beldesi sınırları içerisindeki Cehennemdere Vadisi’ndeki ırmağın üzerine, Adana Kıvanç Tekstil olarak tanınan Sebil Enerji Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından “SEBİL Regülatör ve HES” adıyla hidroelektrik santral kuruluyor.

BU BİR KATLİAMDIR…

Elektrik üretimi adı altında gök dikenin, kaya çiçeğinin, çiğdemin; kınalı kekliğin, orman toygarının, sarıasmanın katliamıdır.

Cehennemdere Vadisi, uzunluğu yaklaşık 150 km, genişliği yer yer 40-50 km’yi bulan Bolkar masifi içindedir. Toros Dağları’nın en yüksek yaylalarından olan Dümbelek Yaylası ile arasındaki yükselti farkı 1500 metredir. Kısa mesafede 1500 metrelik fark, özel mikro-klimanın da birleşmesiyle inanılmaz bir gen havuzu oluşturmuştur.

Sebil HES, gen havuzunun KATLİAMIDIR.

Cehennemdere Vadisi, 105 familyaya ait, 428’i endemik olan 1786 adet bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye florasının yedide biri, endemik bitki türlerinin onda biri vadimizde yaşamaktadır. Endemik türlerin 11’inin nesli tükenmek üzere, 56’sı tehlikededir. Endemik türler içinde küresel, Avrupa ölçeğinde ve ulusal ölçekte tehdit altında olan  Orkide, Sahlep ve Havacıva türleri Bern Sözleşmesi Appendix-I’de “Kesin Koruma Altındaki Flora Türleri” arasında sayılmıştır.

Sebil HES, orkidenin, sahlepin, havacıvanın, mercanköşkün, muhabbet çiçeğinin, siklamenin KATLİAMIDIR.

Cehennemdere Vadisi, pekçok hayvan çeşidine ev sahipliği yapmaktadır.  Ülkemizde yaşayan en önemli memeli türlerinden biri olan yaban keçisi Capra aegagrus, Dünya’da yaşayan dokuz türden birisidir ve neslinin devamlılığı tehlike altındadır.  Toros kertenkelesi, Bolkar  Engereği ve Sarı yılan endemik türlerdir. Türk Lekeli Semenderinin nesli tehlikededir. Bölgede belirlenen amphibia (İki Yaşamlılara) ait 5 tür, BERN sözleşmesine göre koruma altındadır.

Sebil HES, Bolkar engereğinin, alaca ağaçkakanın, Türk avurtlağının, kınalı kekliğin, kulaklı toygarın KATLİAMIDIR.

Vadimizdeki iç sularda Adana İnci Balığı, Siraz Balığı, doktor balık, yılan balığı ve nesli tehlikeye giren kırmızı benekli alabalık olmak üzere beş adet balık türü yaşamaktadır. Bölgede yaşayan su samurlarının varlığı da balıklara bağlıdır. Derede yeterli debide ve kesintisiz can suyunun bulunması çok önemlidir.

Sebil HES; balık faunasının, su samurunun katliamıdır.

Vadimiz; sportif, doğal ve kültürel değerleri, yaban hayatı  ile son derece önemli bir ekoturizm sahasıdır. Bölgenin ekoturizme açılması için pek çok çalışma yapılmıştır ve yapılmaktadır. Vadimize gelecek olan turistlere HESleri ve verdikleri tahribatı mı gezdireceğiz?..

Bu cennetin gerçek sahipleri olan Çamlıyaylalı, Sebilli dostlarımızı konuyu sahiplenmeye çağırıyoruz. Unutmasınlar ki HES’lerin yapılması durumunda iklim değişecek; yetiştirdikleri üzümün, kirazın tadı bile daha farklı olacak; yaylacılar azalacak. İşsizlere istihdam sağlanacağı yalanlarına da kanmasınlar, Kadıncık’ta halen üç kişi çalıştığını unutmasınlar.

Deremiz ve vadimiz bizim için önemli. Bizler, kurumlar ve siyaset üstü, doğaya gönül vermiş kişileriz. Kendimiz çeliklendik, çocuklarımızı da çeliklemek istiyoruz Cehennemdere’de. Bu nedenle bu katliama seyirci kalmayacağız. Gerçekte bir cennet olan vadimizi adı gibi cehenneme çevirmek isteyenleri, başta Adana Kıvanç Tekstil ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü olmak üzere tüm ilgilileri ve bu duruma seyirci kalanları kınıyoruz. Sebil HES ve Cehennemdere üzerine kurulması planlanan diğer HESlerin takipçisi olacağız. Hukuki yollardan da çalışmalarımız, dava hazırlıklarımız devam ediyor.

Cehennemdere’de HES’e “HAYIR” diyen tüm doğa dostlarına bir sonraki hareketimize ilişkin haberimizi bekleyin  diyor, saygılar sunuyoruz.

CEHENNEMDERE’DE HES’E “HAYIR” PLATFORMU


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>