YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    SÜT İÇİN SÖZ SAVUNMADA!


Okulda dağıtılan sütlerin öğrencileri hasta etmesine savunma: Süt tozundan olabilir, UHT yerine pastorize süt verilmeliydi.
''Okul Sütü Projesi'' kapsamında, ilköğretimde okuyan yüzlerce öğrencinin içtiği süt sonucu hastaneye kaldırılmasının ardından, politikacılardan birbiriyle çelişen açıklamalar geldi. Kimisi 'heyecandan' dedi, kimisi 'çocuklar normalde süt içmedikleri için' olduğunu söyledi. Bir görüş daha var ki sorunun süt tozundan kaynaklanabileceği iddiasında...


Çiğ Süt Üreticileri Grubu'ndan ismini vermek istemeyen bir yetkili, dağıtılan sütlerin büyük olasılıkla süt tozundan yapıldığını belirtiyor. “60’lı yıllarda bile süt tozu köylerde büyük tencerelerde üstü açık olarak kaynatılıp içiliyordu ve kimse hastalanmıyordu” diyen yetkili, süt tozundaki bakterilerin veya süt tozu yapılırken içine gıda tüzüğünün öngördüğünün üstünde kimyasal malzeme eklenmesinin toksik etkiye yol açabileceğini söyleyerek şöyle devam ediyor:

“UHT sütler, süt tozundan yapılabiliyor ve biz de bundan kuşkulanıyoruz. Süt tozunu yaparken valsli sistemlerde mikrobiyolojik kalıntı kalabiliyor. Nitekim 2008 yılında Fransa’nın başka ülkelere ihraç ettiği süt tozlarında bakteri bulgusuna rastlanmıştı. Süt tozunda bakteri kalıntısı veya kimyasal bulgu olabilir. Hastanelerdeki tıbbi müdahalelerdeki analizlerde kimyasal kalıntılara da bakılmalı.”

'Geçişler de etkili olabilir'

Grubun üzerinde durduğu bir diğer olasılık da, süt kutularının içinde kullanılan naylon ve diğer petrol malzemelerinin sütlere geçmiş olması. “Süt 6 ay boyunca durunca, içine ambalajdan kimyasal geçişi olabilir” diyen yetkiliye göre, kutuların içindeki naylon ve politetilenin süte ne kadar geçtiği Avrupa Birliği Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) standartlarına göre ölçülüyor. “Tarım Bakanlığı, bu maddelerin süte geçişini ‘kabul edilebilir değerlerde’ buluyor. EFSA da kabul edilebilir değerlerde buluyor, eğer kaliteli ambalaj malzemesi kullanırsa. Ancak kaliteli malzemeler kullanılsa da kullanmasa da, EFSA’nın kabul ettiği standartlar doğru değil. Çünkü ölçümler yapılırken 6 ay boyunca kutuda durmuş süte bakılmıyor. Ama aslında süt konulmalı, 6 ay sonra sütün içine geçen naylon ile petrol türevleri aranmalı.”

Grup yetkilisi son olarak, gıdanın kendi niteliğinin bozuk olabileceğini söylüyor. “Son kullanma tarihinin geçip geçmemesi önemli değil. O süre sanayinin belirlediği bir süre. Sütün değerleri hep yetişkin insanlara göre belirleniyor. Ama bir çocuk içtiği zaman, 6 aylık raf ömrü tamamlanmadan önce içse bile, midesinde sorun olabiliyor. Diyarbakır gibi yerlerde çocuklar ambalajdan süt içmiyorlar, taze sağılmış inek sütü içiyorlar. Vücutları kutu süt içmeye alışkın değil.”

Okullarda yaşanan olay üzerine, uzmanlar Sağlık ve Tarım Bakanlığı’nın doğru şekilde alınmış, 'şahit numune'ler üzerinde kimyasal analiz yapmasını istediklerini belirtiyorlar. Bir diğer istekleri de, Sağlık Bakanlığı’nın hastaneye kaldırılan çocukların kanlarında kimyasal madde araması işlemini de yapması. Zira zehirlenmelere sebep olabilecek biyolojik ve kimyasal kalıntılar, kanda tespit edilebiliyor.

‘UHT yerine pastörize süt olmalıydı’

Grup yetkilisi, okullara UHT süt yerine pastörize süt gönderilmesinin daha iyi olacağını söylüyor. “Dünyanın neresinde UHT süt tüketimi fazla ise orada endüstriyel süt sektörünün çarpık yapılaşması var demektir. 7 milyon çocuğa bir anda pastörize süt yetiştirilemez ise bile bir yerden başlanarak belirli programlar ile pastörize süt dağıtılabilirdi. Pastörize süt ile UHT süt arasındaki besin, vitamin, mineral farkı yüzde 20 pastörize süt lehinedir. UHT sütte ise protein (kazein), süt yağı dışında sütü süt yapan canlı organizma yoktur.”

Tanrıkulu önerge vermişti

MHPİzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu da, 27 Mart’ta projeyle ilgili tereddütleri hakkında TBMM’de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na yazılı soru önergesi vermişti. Önergesinde bu projenin süt üretiminde fazlalığın yaşandığı bahar dönemine denk gelmesini sorgulayan Tanrıkulu, “Çocukların sağlıklı beslenmesi için süt içmelerinin teşvik edilmesi veya süt içmenin yararlarından ‘amaç’ olarak bahsedilse de, esasen projenin, süt üretimindeki fazlalığı eritmek ve fiyatı dengelemek olduğu vurgulanmaktadır. Diğer yandan bu proje okulların açıldığı Eylül - Ekim aylarında değil, süt üretiminin mevsimsel olarak arttığı bahar aylarında uygulanacak olmasıdır” diyordu.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1086785&CategoryID=77&Rdkref=7


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>