YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BOR MADENLERİ DE SATILIYOR…

Orhan Özkaya
12 Şubat 2012
http://www.gazetevatanemek.com/
 
Son günlerde gündem yoğunluğu nedeniyle halkımız, üzerinde yaşadığı zenginliklerin birer birer elinden alınarak önce yerli işbirlikçi yandaş taşeronlara daha sonra yabancı şirketlere devri haberlerinden uzak düşmektedir.

Artık birkaç tane kalmış olan ulusalcı haber kaynağı da olmasa bunları öğrenme olanağı da bulunmayacak; tam bir karartma uygulanmakta…

Daha önce sürekli olarak “Bor madenleri özelleştirme dışında kalacak…” diyen yetkili Bakanlar, şimdi; “Bor Tuzları, Trona ve Asfaltit Madenleri ile Nükleer Enerji Hammaddelerinin İşletilmesini, Linyit ve Demir Sahalarının Bazılarının İadesini Düzenleyen Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” taslağını,5 Mart 2012 tarihinde Bakanlar Kurulu’na sunarak, Bor madeninin de özelleştirilmesinin önündeki engeller de kaldırılıyor.

Anayasa ve 2840 sayılı Yasa değiştiriliyor

10.06.1983 tarih ve 2840 sayılı “Bor Tuzları, Trona ve Asfaltit Madenleri ile Nükleer Enerji Hammaddelerinin İşletilmesini, Linyit ve Demir Sahalarının Bazılarının İadesini Düzenleyen Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 2. maddesi: “Bor Tuzları, uranyum ve toryum madenlerinin aranması ve işletilmesi devlet eliyle yapılır. Bu madenler için 6309 sayılı Maden kanunu hükümleri çerçevesinde verilmiş olan gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerine verilmiş olan ruhsatlar iptal edilmiştir” ifadeleriyle durum açıkça belirlenmiş ve bor ve türevleri kamu malı olarak devletin mülkiyetine, hüküm ve tasarrufuna bırakılmıştır.

Ancak bütün bunlara karşın bu güne kadar konu sürekli saptırılmış; “Hizmet Alımları”yla; kurumda bu işleri yapacak yeterli elemana rağmen ve bu güne kadar Eti Maden İşletmesi’nin çalışmaları görmezden gelinerek, işler ihaleler yoluyla yapılmış; kurum ve kamu zarara uğratılmıştır.

1982 Anayasası’nın 168. maddesindeki hükümler “Tabii servetler ve kaynaklar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Bunların aranması ve işletilmesi hakkı Devlete aittir. Devlet bu hakkını belli bir süre için, gerçek ve tüzel kişilere devredebilir. Hangi tabii servet ve kaynağın arama ve işletilmesinin Devletin gerçek ve tüzel kişilerle ortak olarak veya doğrudan gerçek ve tüzel kişiler eliyle yapılması, kanunun açık iznine bağlıdır. Bu durumda gerçek ve tüzel kişilerin uyması gereken şartlar ve devletçe yapılacak gözetim, denetim usul ve esasları ve müeyyideler kanunda gösterilir.”
Burada Anayasa hükmü son derece net ifadelerle doğal servetlerin ve kaynakların satılmasının, iyeliğinin devredilmesi söz konusu olmadığını belirtiyor.

Bu durumu aşabilmek için iktidar, şimdiye kadar kiralama yoluna başvurmaktaydı. 49 ya da 99 yıllığına kiralayarak özelleştirmeyi sağlayarak, hem Anayasa’nın 168. maddesindeki işletme hakkının devrini ve hem de 3996 sayılı Yap-İşlet-Devret Yasası hükümlerinden yararlanıyordu.

Ancak bundan böyle Anayasa’nın 168.maddesi kaldırılarak bu engel de aşılmış olacak. Ülkemiz büyük zaman kaybı içinde yok ediliyor.

Rio Tinto ve BHP Billiton’un marifetleri: Bor, borax, trona

Dünya bor rezervlerinin %72’ine sahip ülkemiz, bu madenlerini 1889 yılından bu yana sömüren Rio Tinto şirketine yeni imtiyazlar vererek yine devretmektedir.

Bor üretiminden %7 oranında ve sadece ham maddesinden yararlanmaktayız.

Ancak verilen imtiyazlarla bu olanak da elden gitmiş oluyor.

Bu şirketin ruhsatlarını yalnızca Atatürk iptal etmiştir.

Başbakan Erdoğan’ın, 2005 yılı Avustralya gezisi sırasında BHP-Billiton’la Türkiye borlarını işletme ve pazarlama konusunda görüşmeler yaptığıiddiaları kamuoyunda yer aldı.

90 milyar dolar mal varlığı, petrol ve enerji alanlarında dünya devlerinden olan BHP-Billiton firması, ABD sermayeli Rothschild ailesine ait Anglo-Amerikan kökenli Rio Tinto Şirketi’nin Avustralya’daki uzantısıdurumundadır.

Türkiye-Avustralya Yatırımlarının Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’nın 10’ncu maddesi:
BHP-Billiton’un, Türkiye’ de potansiyel bir yatırımcı olup, dünya rezervlerinin 2/3sini elin de bulunduran Türkiye’nin bor madenlerinin işletilmesi ve pazarlanması konusunda uzun dönemli planları bulunmaktadır.

White Mining Şirketi de Türkiye’deki kömür madenciliği projesi ile ilgilenmektedir. Türkiye’deki yeni Maden Kanunu ve Yabancı Yatırım Kanunu Türkiye’yi Avustralyalı yatırımcılar için daha çekici bir hale getirmiştir.

Rio Tinto’nun işlettiği bor, borax ve bor tuz yatakları, Balıkesir, Susurluk, Bandırma, Balya, Sultançayırı civarındadır.

Ankara Eryaman, Sincan, Güdül, Kazan, Beypazarı ve Eskişehir Sivrihisar yöresinde trona (doğal soda) ve bor maden sahalarına sahiptir.

Bu alan yaklaşık 450-500 km2 olup, yaklaşık 1.5 Malta Adası büyüklüğünde.

ABD, 130 yıldır işlettiği kendi bor rezervleri bitmekte olduğu için Türkiye’deki bor yataklarını istemektedir.

Çünkü bor tıptan uzay teknolojisine kadar her alanda kullanılmaktadır.

Geleceğin petrolü olacaktır.

Bunun için Türkiye’yi Irak gibi işgal etmeye bile değer, diye politikalar, ülkemiz üzerinde kışkırtma uygulamak, artık gayet doğal sayılıyor.

Türkiye’nin stratejik konumu, Dicle ve Fırat içinde hesaplar yapması söz konusu olması, onun amaçlarını hızlandırmasının önem kazandığının belirtisidir.

BOP’un yolunun da Türkiye’den geçtiği de ortada iken…
 
İLGİLİ HABER:

Bor madenlerine Avustralyalı talip
HÜRRİYET - Canberra- 16.06.2005
 
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 90 milyar dolarlık Avustralyalı madencilik şirketinin, Türkiye'nin bor madeninin zenginleştirilmesine talip olduğunu vurgularken, "dev Avustralyalı firma, Türkiye'de yatırım yapmak istiyor" dedi.

Bakan Tüzmen, BHP Billiton Grubu yöneticileri ile yaptığı görüşmeden sonra açıklamalarda bulundu. Tüzmen, BHP Billiton Grubu'nun Avustralya'nın en büyük şirketlerinden biri olduğunu vurgularken, firmanın madencilik, inşaat ve petrol gibi enerji alanlarında dev bir firma olduğunu söyledi.

Firmanın 90 milyar dolarlık mal varlığı olduğunadikkati çekenTüzmen, firmanın yıllık 25 milyar dolar cirosu ve 5 milyar dolar karı olduğunu da ifade etti.

Bakan Tüzmen, görüşmenin ana konusunun, Türkiye'deki madencilik sektörüne yapmak istedikleri yatırım olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Firma, Türkiye'deki bütün yeraltı kaynaklarıyla ilgileniyor. Özellikle kendilerinin ilgilendiği, bor madeninin zenginleştirilmesi. Tespitlerine göre, Türkiye'nin boru işlemeden satmasının, katma değer üretmeden satmasının, ülke ekonomisi açısından çok fazla bir katkısı olmadığı. Kendileri, borun işlenmesi ve diğer ürünlere ayrıştırılması alanında sahip oldukları teknolojik birikimi Türkiye'ye vermek istediklerini, açık bir dille ifade ettiler. Bu konuda girişimler yaptıklarını, özelleştirmeleri takip ettiklerini ve Eti Bor ile bu konuda çalışmalar yapmak istediklerini söylediler.”


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>