YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ARAŞTIRMA VE ÖĞRETİM ÖZGÜRLÜĞÜ ULUSLARARASI ÇALIŞMA GRUBU (GIT) KURULDU

423 akademisyenin imzasıyla Araştırma ve Öğretim Özgürlüğü Uluslararası Çalışma Grubu (GIT) kuruldu. Grup, üniversitelerdeki öğretim üyelerine yönelik baskıları takip edecek, akademisyenler arasında uluslararası alanda dayanışmayı sağlayacak ve bilgi bankası oluşturacak.TÜRKİYE’deki üniversitelerden 423 akademisyenin imzasıyla Ocak ayında Araştırma ve Öğretim Özgürlüğü Uluslararası Çalışma Grubu (GIT) kuruldu. Birkaç ay önce Fransa’da başlatılan girişim çerçevesinde GIT Türkiye’yi kurma fikri ise, özellikle Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın tutuklanmasının ardından yurt dışında yaşayan Türkiyeli akademisyenlerden geldi. Girişimin amacı, tutukluluk da dahil olmak üzere öğretim elemanlarına yönelik üniversite içi veya dışı, akademik faaliyetlerden dolayı yapılan açık ya da örtülü baskıları teşhir ve tespit etmek. Akademisyenler arasında uluslararası dayanışma ağı oluşturmak. Aynı zamanda otoriter ve baskıcı davranışlara izin veren yönetmelik yasa maddelerini de ortaya çıkartıp değişmesi için çalışmalar yapmak.

Akademik Özerklik Vurgusu

YÖK Disiplin Yönetmeliği’nin baştan aşağı değişmesi gereken, çok otoriter eğilimli bir yönetmelik olduğunu savunan GIT çağırıcılarından Prof. Dr. Ahmet İnsel, Türkiye’de rektörlerin çok fazla güç sahibi olduğunu söylüyor. Prof. Dr. İnsel, bazen demokrat kişilerin bile rektör olduğu zaman istemese de YÖK yönetmeliğinin verdiği gücü kullanmak zorunda olduğunu belirtiyor. Prof. Dr. Ahmet İnsel GIT’in amacının da bunu göstermek ve değişimi sağlamak olduğunu belirtiyor.

Özgürlüklere Sahip Çıkın

Akademik baskıların her yerde farklı olduğunu belirten İnsel, yasalar ve yönetmelikler gibi yukarıdan bir değişimin yanı sıra alttan bir değişimin gerekliliğinin de altını çiziyor: “Öğretim üyelerinin kendilerine akademik özgürlükler konusunda taleplerinin güçlü ve haklı olduğunu, mücadele etmekte mutlak bir meşruiyete sahip oldukları inancının yeniden pekiştirilmesi gerekiyor. Alttan da bir talebin gelmesi gerekiyor. Onun için bizim insiyatifimiz yatay bir insiyatif. Esas öğretim elemenlarının, akademisyenlerin kendi özerkliklerine sahip çıkmaları lazım. Bunu da tek başına kalarak değil, dayanışma ağı içinde yapmaları mümkün olabilir. GIT ile onu gerçekleştirmek istiyoruz, arzumuz bu.”

Prof. Dr. Ahmet İnsel son olarak Türkiye’deki akademik camiaya şu mesajı gönderiyor: “Bu bütün akademisyenlerin sorunudur, dolayısıyla buradaki dayanışma ne kadar güçlü olursa o kadar etkili olabilir.”

Girişimin Çağrıcıları

Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet İnsel ve Prof. Dr. Füsun Üstel, Marmara Üniversite si’nden Prof. Dr. Ayşe Durakbaşa gibi isimler girişimin çağırıcıları arasında. Fransa, Almanya, İngiltere ve Amerika’daki öğretim üyeleri ve araştırmacıların başlattığı insiyatif olan GIT’in yurt dışından yaklaşık 50 çağırıcısı bulunuyor.


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>