YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Sendikalardan ÇÜ yönetimine tepki!


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) bünyesinde 'memur' olarak görev yapan çalışanlar, üniversite ile bankalar arasında yapılacak olan; 'promosyon ihalesi'ne gözlemci olarak katılmak ve promosyonların bir defada ödenmesi için eylem yaptı.ÇÜ'deki 'banka promosyonları' ile ilgili olarak ortak hareket etme kararı alan; Eğitim-Sen, Türk Eğitim-Sen, Eğitim-İş, SES ve Tez-Koop-İş üyesi bir grup kamu çalışanı, ÇÜ Rektörlük Hizmet Binası önünde bir araya geldi. Soğuk ve yağışlı hava nedeniyle üniversite içinde yürüyüş yapmaktan vazgeçen çalışanlar, Rektörlük önünde açtıkları pankart ve attıkları sloganlarla talep ve isteklerini dile getirdi. Üzerinde; 'Promosyon Hakkımıza Sahip Çıkıyoruz', 'Promosyon İhale Komisyonu Toplanmadan Teknik Şartnameyi Hangi Bankaya Verdiniz?' ifadelerinin yer aldığı pankartlar taşıyan eylemciler, 'Promosyon Hakkımız Söke Söke Alırız' şeklinde sloganlar attı.
 
ÇÜ bünyesinde farklı birimlerde 'memur' olarak görev yapan çalışanlar, eylemlerini sürdürürken, ÇÜ Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu'nda çalışan bir foto muhabiri ve kameramanın da eylemi baştan sona takip edip görüntü alması, eyleme katılanları tek tek fotoğraflaması da dikkatlerden kaçmadı.

Burada eylemci memurlar adına konuşan Eğitim-Sen Adana Şube Başkanı Kamuran Karaca, promosyonun; çalışanların bir hakkı olduğunu hatırlatarak, promosyon miktarının bir defada çalışanlara dağıtılmasını istedi. Üniversite yönetimiyle bankalar arasında yapılacak olan ihalede tüm sendikaların gözlemci bulundurması, aksi takdirde komisyonun oluşturulmaması, şeffaflık gibi ilkelerin yerine getirilmesini talep eden Karaca, konuyla ilgili olarak da bir 'dilekçe kampanyası' başlattıklarını vurguladı.
 
Karaca, "Üniversite çalışanlarının maaş, döner sermaye katkı payı, yolluk, ek ders gibi ödemelerini yaklaşık 20 yıldır İş Bankası yapıyor. 2011 yılı itibariyle bu işlemler için aylık nakit akışı 15 milyon TL'dir. Yıllık nakit akışıysa 180 milyon TL'dir. ÇÜ'deki toplam personel sayısı 4 bin 600'dür. Bu verilerse sadece 2011 yılını kapsıyor" dedi.

Yapılacak olan ihalede nakit akışı ve çalışan sayısı göz önüne alındığında, bankalarca çalışanlara ödenmesi gereken promosyon miktarının, 3 yıllık bir anlaşma yapılması halinde kişi başına 3 bin TL olduğu bilgisini veren Karaca, ÇÜ'nün resmi internet sitesinde yayımlanan; 'Banka Promosyonu Teknik Şartnamesi'nde kampus dışından katılacak bankaların da önünün kesildiğini vurguladı. Üniversite yönetiminin bir bankayla 5 yıllık anlaşma yapıldığı ve kampus içindeki 3 bankaya da el altından davetiye gönderildiği yönünde duyumlar aldıklarını anlatan Kamuran Karaca, söz konusu iddiaların da açıklığa kavuşturulmasını istedi. Konuşmaların ardından sendika temsilcileri, banka promosyonlarıyla ilgili olarak yapmış oldukları 'dilekçe kampanyası' kapsamında topladıkları dilekçeleri toplu olarak rektörlüğe vermek istedi. Ancak araya giren güvenlik güçleri buna izin vermedi. Memurların ısrarı sonuç vermeyince, eylemciler Rektörlük İdari Hizmet Binası'na geçerek, topladıkları dilekçeleri buradaki görevliye teslim ettikten sonra eylemlerin ide olaysız bir şekilde sonlandırdı.

 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>