YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ANLAMAK İÇİN


Medya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Londra gezisine büyük ilgi gösterdi ve İngiltere'yi Türkiye'nin yeni stratejik müttefiki olarak takdim etti.
Aynı günlerde içeride İngiltere'nin de parmağının olduğu Dersim Katliamı ile ilgili tartışmalar yaşanıyordu. Oysa Türkiye'nin yeniden keşfedilen stratejik müttefiki İngiltere'nin yalnıza Dersim'de değil birçok şeyde parmağı vardı. Örneğin Osmanlı'nın gerileme ve çöküş süreçlerinde. Örneğin Çanakkale savaşlarında. Örneğin Ermeni ayaklanmalarında... Örneğin Osmanlı'nın çökertilip dağılmasında... Örneğin Birinci Dünya savaşı sonrasında Anadolu'nun işgalinde... Örneğin Sevr ve Mondros antlaşmalarında... Örneğin Musul-Kerkük oyunlarında... Örneğin Cumhuriyet sonrası ve öncesinde tüm Kürt ayaklanmalarında... Örneğin Kıbrıs'ın Osmanlı'dan hile ile alınmasında...

Özetle Osmanlı'ya, Cumhuriyet'e ve bu topraklarda yaşayan herkese karşı işlenen cinayetlerde ve oynanan pis oyunların tümünde İngiltere'nin rol ve parmağı vardır. Yok diyenler İngiliz arşivine gider ve belgelere tek tek bakabilir. Çünkü İngilizler yaptıkları ile gurur duyar ve zekalarından dolayı hep övünürler! Çünkü belgelere bakanlar 'Vay anasına bu İngilizler de ne yaman politikacılarmış'' diyor. Diyen çok ama anlaşılan ders alan yok. Çünkü İngilizler kendi zeka ve kurnazlıklarını yalnızca Osmanlı, Cumhuriyet ve Anadolu'da kanıtlamamışlardı. Bizim coğrafyamızdaki tüm sorunların yaratıcısı İngilizlerdir.

Bunları saymaya kalkışsak sayfalar yetmez. İşte bazıları. Filistin, Kıbrıs, Keşmir, Karabağ, Kürdistan ve şimdi de olduğu gibi Arap halklarını köleleştirme sorun ve planları... Tabii bu coğrafyadaki tüm etnik, dini ve mezhepsel düşmanlık, kin, nefret ve kırımları da unutmamamız gerekiyor. Bu sorunlardan her biri, ilgili ülke ve halkları onlarca yıldır meşgul ediyor ve edecek...

Bu sorunlar devam ettiğine göre İngiltere değişmemiş demektir. Peki dünün en büyük düşmanı İngiltere nasıl oluyor da bugün Türkiye'nin stratejik müttefiki oluyor. Ben bunu anlamış değilim. Anlamam için de İngilizler bana yardımcı olabilir. Örneğin konuğuna verdiği önemi yansıtmak için el çantasını sol koluna taktığı söylenen Kraliçe sağ eli ile Rumları tersler ve Kıbrıs sorununu çözebilir.

'Yaşlı bir kadın bu işi nasıl yapsın' denirse o zaman Kraliçe Hazretleri Dersim ile ilgili belgelerin CHP'ye verilmesi için talimat verebilir. Nasıl olsa İngiliz arşivlerinde çok belge var ve İngilizler Alevilik ve Kürtlük konusunda çok uzmandırlar. Çünkü bu konuların son 150-200 yıllık tüm geçmişinde mutlaka İngiliz parmağı vardı ve devam ediyor. Bu parmağı görmeyenler bugün Arap coğrafyasında yaşandığı söylenen ve Kürtlerle Alevileri daha yakından ilgilendiren 'Arap Baharını' asla anlayamaz.

Arap coğrafyasında haritaları 90 yıl önce İngilizler ve o dönem ortakları olan Fransızlarla birlikte çizmişti. Şimdi de İngilizler bu haritalarda revizyon yapmaya çalışıyor. Ama bu kez yeni ortak ABD ile birlikte. El ele verip bizlerle alay ediyorlar. Örneğin Ankara çıkıp 'Malatya'daki radarlar İran'a karşı değil' diyor Beyaz Saray önceki gün, resmi açıklama yapıyor ve 'Bu radarlar Rusya'ya karşı değil'' diyor. Demek ki bu radarlar nesli tükenmek üzere olan Kelaynaklara karşı...

Örneğin Amerikalılar Kahire'de generalleri iktidara taşıyor ve Amerika'nın tüm planlarını uygulayacak olan generaller son üç günde 40-50 kişiyi öldürüyor ama demokrasi savunucuları sesini çıkarmıyor. Suudi Arabistan'da da insanlar polisin açtığı ateş ile ölüyor ama Amerikalılar haberi yokmuş gibi davranıyor. Tıpkı Suudi ordusunun Bahreyn'de ayaklanan halka ateş açtığından haberi olmadığı gibi! Bu coğrafyada hikaye çok. Hepsi de Made in USA ya da Made in U.K. Bu harflerden de istediğiniz kadar kelime türetebilirsiniz. Nasıl olsa yerli malı haftası artık kutlanmıyor.

Hüsnü Mahalli, Akşam, http://www.aksam.com.tr/anlamak-icin-4628y.html


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>