YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    YARGI TECAVÜZE ORTAK…


AKP döneminde kadına karşı ayırımcılık zihniyetiyle birlikte, bu meşruluk daha da yaygınlaştı. AKP hükümeti temsilcileri de Yargıtay kararından fena halde rahatsız, açıklamalar yapıp duruyorlar bu konuda.
Günlerdir N.Ç’nin sesi, hiç duymadığım sesi kulaklarımdan gitmiyor…. O sesi ben duymadım, siz duymadınız… Çünkü N.Ç’nin adı gibi sesini de yok ettik… Ama yine de onun sesi, onun sessiz çığlığı bir türlü gitmiyor kulaklarımdan.

“Yapmayın! Ben daha çocuğum” diye haykırıyor N.Ç’nin çıkmayan sesi.

‘Şiddete davetiye’

Dehşeti herkes biliyor, ama yine de tekrarlayacağım… Çünkü vurgularım farklı olacak:

12-13 yaşındaydı N.Ç. Karşısında 33 herif… Aralarında polis, asker, devlet memuru, korucu… Çoğu babası ve dedesi yaşında…

Kimi yerde 33, kimi yerde 26 deniyor. Doğrusu 33, ancak 26’sı bulunup mahkemeye verildi. Yedisi hiç “bulunamadı”. İki olasılık var: Ya evlerinde kitap, dergi gibi zararlı ve tehlikeli malzeme olmadığından polis takibinde değillerdi ya da arkaları çok güçlüydü.

Tıpkı Siirt’te ilköğretim öğrencisi 4 kıza tecavüzden sanık 35 kişiden sadece 10’unun tutuklu yargılandığı gibi… Tıpkı müdür yardımcısı dahil olmak üzere öteki sanıkların bir yıldır “bulunamaması” gibi…

Dilediği vakit yargının görevini de üstlenen polis, nedense tecavüz ve işkence vakalarında bir türlü aradığını bulamıyor!

N.Ç’nin davası 7 yılda sonuçlandı. Yani işkence yedi yıl sürdü. Sonuç malum: Mardin Ağır Ceza Mahkemesi N.Ç’nin “her şeyin farkında olduğuna” karar verdi. “Rızası vardı” dedi koca hoca hâkimler! En alt sınırdan ceza verdiler. Sonra da ‘iyi halden’ indirim yaptılar. Sonra Yargıtay da kararı onadı ve dava kapanmış oldu. En az 5 sene ceza alması gereken 28 fail, 1 yıl 8 ay ile 5 yıl arasında ceza aldı.

Sonra gelsin tepkiler! Ama faydasız.

Daha Yargıtay kararı açıklanmadan, gidişata bakıp, “Hayırlısı olsun: Erkekler erkekleri ağırlar! Böyle kararlar bir sonraki tecavüz, taciz ve şiddete davetiyedir” diye yazmıştım…

‘Erkek bakış açısı’

8 yıllık yargılama sonunda varılan bu dehşet verici duruma elbet her kesimden tepki geldi. Elbet herkes isyan etti. Yasanın değişmesi yetmemişti, suç yasa değişmeden önce işlenmişti vb… Hukuki binlerce gerekçe sıralayıp nasıl neden böyle bir karar çıktığı açıklanabilir.

Ancak bir artı bir iki eder kadar basit bir de gerçek var: Eğer bütün bu süreçte karar verme durumunda toplumsal cinsiyet eşitliğinden haberi olan birileri olsaydı böyle bir sonuç alınamazdı. “Rızası vardı, baskı yoktu”, “Her şeyin farkındaydı, istese karşı koyabilirdi” denemezdi.

Tepkiler arasında Bakan Fatma Şahin’in, bu kararda “erkek bakış açısı”nın oynadığı rolü vurgulaması önemlidir. Nihayet devlet katında biri bu gerçeği bu söylemle dile getirmiştir.

“Dünyanın en iyi yasasını da çıkartırsanız, uygulayıcı bireyin nasıl algıladığı ve nasıl karar verdiği; karar mekanizmasındaki bireyin kadın olsun erkek olsun kadının insan hakkını anlayacak algılayacak zihinlerde olması çok önemli” saptamasının sonunda vurguladı bu erkek bakış açısını…

İki gün önce dikkati çeken bir tepki de o tarihte Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Sosyal Hizmetler Uzmanı Kahraman Eroğlu’ndan geldi. Eroğlu, olayın yaşandığı tarihte çocuğu korumaya aldıklarını ve uğradığı tecavüzler nedeniyle N.Ç’nin dörtten fazla ameliyat olduğunu ilk kez söyledi.

Aynı akşam onu televizyon ekranlarında da izledim: Çocuğun oturamadığını, yürüyemediğini anlatıyordu. Bir de geceleri uykusunda “Yapmayın! Ben daha çocuğum” diye haykırdığını…

Bunları anlatmak için Eroğlu neden bunca yıl bekledi diye kahrolurken o çığlık, “Yapmayın! Ben daha çocuğum” çığlığı gelip içime yerleşti.

Hemen belirteyim: Bu yaşadığımız tekil bir olay değil. Sayısız örnek var. Basına yansıyan, yaşanılanın binde biri. Türkiye tecavüzcüleri koruyan bir ülke.

Şunu açıkça herkes bilmeli: Devletin kolluk güçlerinden başlayarak, yasama, yargı organlarına dek her kademede erkek egemen cinsiyetçi yaklaşımlar bu ülkede kadına karşı şiddeti, tecavüzü, tacizi meşrulaştırdı.

AKP döneminde kadına karşı ayırımcılık zihniyetiyle birlikte, bu meşruluk daha da yaygınlaştı.

‘Yargıya tecavüz’

AKP hükümeti temsilcileri de Yargıtay kararından fena halde rahatsız, açıklamalar yapıp duruyorlar bu konuda. AB normlarına uyulması gerektiğini falan anlatıyorlar. Peki 8 yıldır iktidardasınız. Artık “prangalarınız” da yok, neden yapmadınız deyince ses yok…

Neden kadına karşı şiddet konusunda biriniz ağzını açmıyor dediğinizde; neden öldürülen kadınlar için biriniz konuşmuyor diye sorduğunuzda, “yargı bağımsızlığı” yanıtı geliyor…

Oysa kimse kör değil. Diledikleri vakit yargıya değil karışmak, yönlendirmek, karar bile aldırtıyorlar! Son örnek İçişleri Bakanı İdris Şahin, Büşra Ersanlı’yı suçlu ilan etti bile! İddianame ortada yok ama Bakan Bey biliyor!

Tecavüz sadece kadına karşı değil, yargıya karşı da işlenebiliyor.

Cumhuriyet 04.11.2011, ESİNTİLER, Zeynep Oral, zeynep@zeyneporal.com


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>