YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    TÜBİTAK'ta Yetiş neden görevden alındı?


TÜBİTAK’ı yeniden yapılandıran KHK ile Başkan Yetiş’in görevi de sonlandırıldı.Kulislerde Cumhurbaşkanı’na yakınlığıyla bilinen Yetiş’in görevden alınmasında TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’nin başına getirdiği eşi Önder Yetiş ile ilgili tasarruflarının etkili olduğu konuşuluyor.

Hükümetin Meclis’ten aldığı yetki çerçevesinde KHK bombardımanı sürüyor. Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan 651 sayılı KHK ile, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki KHK’ların yanısıra, TÜBİTAK Kanunu, Devlet Memurları Kanunu, TSK Personel Kanunu, Vakıflar Kanunu, Basın Yayın Enformasyan Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki KHK’da değişikliğe gidildi. 

Yayımlanan KHK ile Köşk’e yakınlığıyla bilinen TÜBİTAK Başkanı Nüket Yetiş’in görev süresi sona erdi. “Bu KHK’nin yürürlüğe girdiği tarihte görevde bulunan Başkanın görevi, bu KHK yürürlüğe girdiği tarihte sona erer” hükmü ile Yetiş’in TÜBİTAK başkanlığına son veren KHK ile TÜBİTAK’ta başkan yardımcıları ile genel sekreterin de görevi dün itibariyle sona erdi, ancak başkan yardımcıları ve genel sekreter, yerlerine yeni atama yapılana kadar görevlerini sürdürecekler.

“Resen atama” yetkisi 

KHK ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kulunan TÜBİTAK’ı yeniden yapılandırmaya yönelik bir dizi düzenlemeye gidildi. Bilim Kurulu’nun üye sayısı 13’ten 17’ye çıkartıldı.

Bilim Kurulunda YÖK, TOBB’un yanısıra Türkiye Bilimler Akademesi kontenjanından üye seçilecek. Bu üç kurum kontenjanından kurulda toplam 6 üye görev yapacak. Bu üyelerin görev sürelerinin dolması ya da herhangi bir sebeple üyeliklerde boşalma olması halinde Bakanlık bu kurumlardan 30 gün içinde üye adaylarını belirlemelerini isteyecek. Bu kurumların süresi içinde uygunnitelik veya sayıda aday gösterememesi durumunda bakanlık, Bilim Kurulundan 10 gün içinde bu kontenjanlar için öngörülen nitelikleri taşıyan kişiler arasından üye adaylarını belirlemesini isteyecek. Bilim Kurulu da süresi içinde istenilen nitelik ve sayıda aday göstermediği takdirde Bakan resen boş üyeliklere uygun nitelikleri taşıyan ikişer aday belirleyerek, Başbakan’a sunacak. 

Yardımcıları da gidecek

KHK ile bilim kurulu üyeliği görev süresi 4 yıldan 3 yıla indirildi. Başkan ve Başkan yardımcılarının görevleri sona erdiğinde Bilim Kurulu üyeliklerinin de sona ermesi hükme bağlandı. Yeni hükümet yapılandırılmasıyla getirilen “bakan yardımcılığı” sisteminde olduğu gibi, KHK uyarınca, TÜBİTAK Başkan Yardımcıları ile Genel Sekreter başkanın görev süresi ile sınırlı olmak üzere görev yapacak. Tıpkı bakan yardımcılarının bakanlarla gelip-bakanlarla gitmesi gibi TÜBİTAK Başkanı’nın değişmesi halinde yardımcıları ve genel sekreteri de değişecek.

Yapılan düzenlemeye göre TÜBİTAK Genel Sekreterliği’ne artık, denkliği YÖK tarafından kabul edilen yurtdışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanlar da atanabilecek.

Sezer onaylamamıştı

Yetiş, Ahmet Necdet Sezer’in onay vermemesi nedeniyle 2004-2008 arasında vekaleten yürüttüğü TÜBİTAK Başkanlığı’na, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün vizesiyle asaleten getirilmişti. Kulislerde 4 yıllık görev süresinin dolmasına henüz 1 yıl olan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş’in, görevinin sonlandırılmasında, son olarak TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’nin başına getirdiği eşi Önder Yetiş ile ilgili tasarruflarının etkili olduğu konuşuluyor.

Basın yayın Enformasyona yeni görev

Sözkonusu KHK ile Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nun teşkilat ve görevlerini düzenleyen KHK’da da değişikliğe gidildi. Yapılan değişikliğe göre Genel Müdürlük bünyesinde Tercüme Daire Başkanlığı kurulacak.

Başkanlık, Başbakanlık ve gerektiğinde bakanların tercüme taleplerini doğrudan ya da hizmet alımı yoluyla karşılayacak. Daire ayrıca hükümet faaliyetlerinin ve yapılan hizmetlerin dış kamuoyuna duyurulmesi için hazırlanan metinlerin talep edilen dillere çevrisini de yapılacak.

YETİŞ: “Aileme daha çok zaman ayıracağım”

TÜBİTAK Başkanlığı görevi sona eren Nüket Yetiş, AA aracılığıyla bir açıklama yaptı. Yetiş TÜBİTAK Başkanlığı görevini yürüttüğü yaklaşık 8 yılda hükümetin de kararlı adımlarıyla Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında önemli aşamalar kaydettiğini söyledi.

Görev süresi boyunca gerçekleştirilen yeniden yapılandırma faaliyetleriyle, TÜBİTAK tarafından Türkiye Araştırma Alanı’na aktarılan mali destekler ve sunulan hizmetlerin onlarca kat arttığını belirten Yetiş, bu gelişmelerin, Türkiye’nin temel bilim, teknoloji ve yenilik göstergelerindeki hızlı artışın da temelini oluşturduğunu kaydetti. Yetiş, TÜBİTAK’ın atılımları sonunda, Türkiye’nin daha önceki yıllarda sahip olmadığı uzay ve savunma sanayii gibi pek çok alanda Türkiye’ye özgün teknolojilerin elde edildiğini söyledi. Görev süresi boyunca çalışmalarında destek verenlere de teşekkür eden Yetiş, bundan sonra akademik çalışmalarına ağırlık vereceğini ve ailesine de daha çok zaman ayıracağını sözlerine ekledi.

Yetiş kısa süre önce Avrupa Bilimler Akademisi (EURASC) üyeliğine seçilmişti.

http://www.patronlardunyasi.com/haber/TUBITAK-ta-Yetis-neden-gorevden-alindi/110355


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>