YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    GÜÇ BİRLİĞİ İLE YÜRÜYÜŞ!


Adana’ya dair, harika bir broşür geçti elime bugün. Aynı dalda, portakalı ve portakal çiçeğini resmeden broşür kapağına ise bayıldım.  Akşam serinliğinde yaptığım yürüyüşleri anımsatan, baharın habercisi portakal çiçekleri, kapaktaki yerinin hakkını veriyor hiç şüphesiz.
“Adana Kültür Yürüyüşü Parkuru” adı verilen bu proje, Adana Güçbirliği Vakfı’na ait. Valilik ve il özel idare de, hemen destek vermiş, basımını ve dağıtımını üstlenmiş hazırlanan broşürün. Herbiri, birbirine yürüyüş mesafesinde olan, 17 nokta belirlenmiş öncelikle ve harita üzerinde bu 17 noktayı, başlangıç noktasından, bitiş istikametine kadar işaretlemişler. Bu 17 tarih ve güzellik barındıran, Adana’yı, Adana yapan yerler de, kısa kısa tanıtılmış. Adana’ya gelen misafirlerimizi, nereye götüreceğimizi düşünme zahmetinden, önce hangisine gitsek karmaşasından kurtarmış bizi.

Kız Lisesi’nden başlayan bu yolculuk 7000 metre yol katetmenizi öngörüyor. Taş Köprü’nün yamacından geçip, Atatürk Müzesine(Suphi Paşa Konağı)varıyoruz. Bu müzeyi gezmek ücretsiz, bunun da altını çizdikten sonra, Ortadoğu’nun en büyük camisi olan, Sabancı Merkez Cami’ne doğru yol alalım. Hemen akabinde yeşillikler içinde, Merkez Park’ta soluklanıp ardından Arkeoloji Müzesi, Sabancı Kültür Sitesi.

Sıra geldi, ufak bir parça da olsa, tarihi Adana Surları’nın bir kısmını görmeye ve daha önceki yazılarımda da bahsettiğim, kalbimin başköşesindeki Tepebağ’a.Tepebağ evlerini gezerken, Bosnalı Salih Efendi Konağı gözden kaçmış galiba. Ya da, şuanda butik otel olarak kullanılan bu konak, özel mülkiyette olduğu için bahsi geçmiyor parkurumuzda. Ben olsam, bu kadar yürüdükten sonra,  bu konağın terasında bir kahve molası verirdim, hiç kaçarı yok!

Mola bitti, yürüyüşe devam. Sırada Bebekli Kilise var. Oradan Etnoğrafya Müzesine, sonra Yeni Cami’ye gidiyoruz. Yeni Camii’ye “yeni “denmesine sebep olan, Adana’nın en eski camisi var sonrasında, yani “Yağ Cami”. Yolumuza devam ediyoruz, benim de henüz bilmediğim bir yerde duraklıyoruz, “Hasan Ağa Cami”.

Şimdi geldi alışverişe! Kazancılar, bakırcılar çarşısı, lokumcu, helvacı ve cezeryeciler. Acıktıysanız,  kebabın doğduğu yerde, tabiri caiz ise beşiğinde, “Acılı Adana” yemenin tam zamanı. Bedestenin girişinde, tam da yolun ortasında, boylu boyunca süzülen, 5 Ocak’ta bayrağımızın ilk dalgalandığı yerin simgesi olan, Büyük Saat, son olarak da Ulucami ve derken parkur biter.

Bosnalı Salih Efendi Konağı dışında eklemek istediğim birkaç şey daha var, kabul görülürse.  Ramazanoğlu Konağı, Çarşı Hamamı ve İnkilap İlkokulu da görülmeye değer bence. Bir de, yürüyüş parkurunu, “Fayton Sefası Parkuru”na dönüştürme şansı da verilmeli gezginlere.  Kız Lisesi önünde fayton durağı olsa ve hatta gezinin bir mola yerinde, portakal şeklinde bir büfede, portakal suyu ikramı yapılsa mesela. Biraz daha geniş kapsamlı olursak, şalgam ve haşlama ikramı da alternatif olabilir.

İki katlı tur otobüsleriyle, şehir turları yapılan kentler kadar, popüler olur muyuz dersiniz? Bu projeyi, Güç Birliği Vakfı akıl etti, ben kendimce cazip hale getirmeye çalıştım. Tabi Tepebağ trafiğe kapanırsa, faytonlarla yapacağımız gezi daha mümkün kılınabilir. Artık adliye koridorlarıyla değil, Safranbolu’ya rakip, Tepebağ ile konu olabiliriz belki de haber bültenlerine.

Küçük bir dipnot: Pazartesi günleri müzeler kapalı. Ayrıca bu yazıyı yazmadan yaptığım araştırmanın sonucunda, Etnoğrafya Müzesi’nin 3 yıla yakın bir zaman önce, içi boşaltılarak, tadilat yapılacak diye kapandığını ve tadilata hala başlanmadığını öğrendim. Arkeoloji müzesi de şimdilik Kasım ayına kadar tadilatta görünüyor. Bu konuyu da haber servisimize havale ettim!

Meraklılarına; broşürlere, Güç Birliği Vakfı’ndan (0322-3595993-05382014649) ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden ( 0322-4588428 )ulaşabilirsiniz.

http://www.kanalahaber.net/guc-birligi-ile-yuruyus-makale,47.html


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>