YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    URAP 2011 SIRALAMASINDA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ÜST SIRALARDA YER ALAMADI


Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulan URAP Araştırma Laboratuvarının, ''Üniversiteler 2011 Yılı Akademik Performansa Dayalı Başarı Sıralama'' listesinde, Hacettepe Üniversitesi'nin birinci sırada yer aldığı listede, ODTÜ ikinci, İstanbul Üniversitesi de üçüncü olurken, Çukurova Üniversitesi ancak 17. Sırada buldu.
Bugün açıklanan URAP performans listesinde tüm üniversitelerin toplam makale- atıf - bilimsel doküman - doktora öğrencisi - öğretim üyesi/ öğrenci oranı gibi alanlarda yapılan puanlamaya göre ilk sırada 692.52 puanla Hacettepe Üniversitesi yer alıyor. ODTÜ 689.40 puanla ikinci, İstanbul Üniversitesi 677.59 puanla üçüncü olurken, Çukurova Üniversitesi'nin 529.28 puanla 17. sıraya girdiği görülüyor.

TABLO 1: 2000 Yılından Önce Kurulan Üniversiteler Genel Sıralaması
http://tr.urapcenter.org/2011/2011_7_t1.php

TABLO 2: 2000 Yılından Sonra Kurulan Üniversiteler Genel Sıralaması
http://tr.urapcenter.org/2011/2011_7_t2.php

Çukurova Üniversitesi Tarım ve Çevre kategorisinde en başarılı sıralamasını elde etmiş bulunuyor ve 7. sıraya yerleşiyor. Bu kategoride Ankara Üniversitesi birinci, Ege Üniversitesi ikinci ve Atatürk Üniversitesi üçüncü sırada.

Temel Bilimler alanında ODTÜ, İstanbul Teknik ve Hacettepe Üniversiteleri üst sıralarda dizilirken, Çukurova Üniversitesi 21. sırada görülüyor.

Tıp alanında Çukurova Üniversitesi   yine 17. sırada yer alırken, İstanbul Tıp Fakültesi birinciliği alıyor. Onu Hacettepe ve Ankara Üniversiteleri izliyor.

Yaşam Bilimleri alanında Çukurova Üniversitesi 11. sıraya yerleşirken, üst sıralarda Hacettepe, İstanbul ve Ankara Üniversiteleri yer alıyor.

Mühendislik Alanında Çukurova Üniversitesinin sırası 16.cılık... ODTÜ, İstanbul Teknik ve Gazi Üniversiteleri ise ilk üç sırayı paylaşıyor.

Sosyal Bilimler'de de Çukurova Üniversitesi alt sıralarda görülüyor ve 25. sırada yer buluyor. Bu kategorinin birincisi ODTÜ olurken, Bilkent ve Hacettepe Üniversiteleri ikinciliği ve üçüncülüğü alıyor.  

URAP NEDİR VE NEYİ AMAÇLIYOR

URAP Araştırma Laboratuarı 2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulmuş bulunuyor. URAP'ın amacı yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metodlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmak. Hedefin, çalışmalar sonucunda elde edilen veriler ile üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını farketmelerine olanak sağlamak olduğu bildirilen bu yılki değerlendirmelerin sonuçları bugün açıklandı.

Kuruluşun yetkilileri üniversitelerin akademik performanslarını saptarken hangi kriterleri kullandıklarını anlatan açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

"Hedefimiz, çalışmalar sonucunda elde edilen veriler ile üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını farketmelerine yardımcı olmaktır. Bilindiği gibi, ARWU-Jiao Tong (Çin) , WEBOMETRICS (İspanya), TIMES (İngiltere) ve LEIDEN (Hollanda) sıralama sistemleri dünya üniversitelerini farklı kriterlere göre sıralamaktadır. Gelişebilmek ve en iyiler arasına girebilmek için her üniversitenin diğer üniversitelere göre konumunu öğrenmeye ihtiyacı vardır. Sıralama sistemlerinde açık ve güvenilir kaynaklardan elde edilen verilerin kullanılması bu sistemlerin objektifliğini artırmaktadır. URAP sıralamasında, ISI (Information Sciences Institute) gibi uluslararası açık kaynaklar ile YÖK ve ÖSYM gibi ulusal kurumların yayınladığı veriler kullanılmıştır. Türk üniversiteleri için geliştirdiğimiz bu sıralama sistemi her üniversitenin kendi konumu hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olacaktır. Üniversitelerimizin eksiklerini görüp kendilerini geliştirerek belirli bir süre içinde dünya sıralamalarında daha üst sıralara yükseleceğine inanıyoruz. Halen Türk üniversitelerinin dünyadaki yeri pek çok Avrupa üniversitesinden daha iyidir. Üniversitelerimiz tüm maddi sıkıntılara ve kadro sorunlarına karşın uluslararası sıralamalarda dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Örneğin; 2010 yılında, ARWU-Jiao Tong tarafından yayınlanan dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 1, TIMES tarafından yayınlanan dünyanın en iyi 250 üniversitesi arasında 2, LEIDEN tarafından yayınlanan dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında 9 Türk üniversitesi yer almaktadır. Benzer şekilde URAP 2010 dünya sıralamasında 63 üniversitemiz en iyi 2000 üniversite arasına girmiştir.

Geliştirdiğimiz sistem, üniversiteleri iyiler ve kötüler şeklinde ayırmayı hedeflememektedir. Amaç, üniversitelerin belirlenen kriterlere göre gelişmeye açık yanlarını fark etmelerine yardımcı olmaktır. Diğer sıralama sistemlerinde olduğu gibi bu sistemin de eleştiriye açık yönleri vardır. Gelecek önerilere göre düzenlemeler yapılarak sistem sürekli geliştirilecektir.

Bugün açıklanan üniversitelerin genel sıralamasında 9 akademik performans kriteri kullanılmıştır. Bu kriterlere göre üniversitelerimizi sıralayan çalışmamızın ilki 3 Ağustos 2009'da, ikincisi 5 Ocak 2010'da üçüncüsü Ekim 2010'da yayınlandı. Bu yıl ilk kez genel sıralamaya ek olarak; mühendislik, sosyal bilimler, temel bilimler, tıp, yaşam bilimleri ve ziraat - çevre bilimleri için ayrı sıralama listeleri hazırlanmıştır."

URAP (University Ranking by Academic Performance) http://tr.urapcenter.org


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>