YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Suzuki Metodu


Beceri doğuştan değilmiş... Uygun çevre koşulları sağlanırsa her çocuk tarafından edinilebilirmiş...  
Bugünün çocukları birer virtüöz olabilir...   Önce küçük kızın gitar çalışını seyredin daha sonra da Suzuki metoduna bir göz atın lütfen...http://www.flixxy.com/little-north-korean-girl-playing-guitar.htm 

Dünyanın birçok bölgesinde “Suzuki Metodu” olarak bilinen “Yetenek Eğitimi” ya da “Anadil Metodu” Japon kemancı ve eğitimci Shinichi Suzuki (1898-1998) tarafından 20. yüzyılın ikinci yarısında geliştirilmiş bir müzik eğitimi felsefesi ve metodudur. Suzuki her sağlıklı çocuğun oldukça erken yaşında anadilini güçlük yaşamadan konuşabildiğini farketti ve çocuğun çevresinin onun dil yeteneğinin gelişiminde çok önemli bir etkisi olduğu sonucuna vardı. Suzuki’ye göre eğer çocuğun çevresi aynı şekilde müzikal uyaranlarla sarılırsa, çocuk dil becerisini geliştirebildiği gibi müzikal becerisini de geliştirebilme şansına sahip olacaktı.

Çevrenin çocuğun gelişimindeki önemini farkeden Suzuki, aileyi çocuğun müzik eğitiminin de merkezine aldı. Bu yüzden aile Suzuki metodunda hayati bir unsurdur. Ebeveynlerden en az biri çocukla birlikte tüm derslere katılır. Ayrıca evdeki öğretmen olarak günlük çalışmaların ve tekrarların düzenli olarak yapılmasına yardımcı olur, çalışılan ve çalışılacak eserlerin kayıtlarının öğrenciye dinletilmesini sağlar.

Başta çalışılan ve çalışılacak olan eserler olmak üzere öğrenilen enstrümanın repertuarını oluşturan müziklerin pasif ve aktif şekilde her gün düzenli olarak dinlenmesi Suzuki Metodu’nun bir diğer önemli bir parçasıdır. Düzenli müzik dinleme çocukların ezber yeteneğine yaptığı önemli katkıyla birlikte, onların diğer işitsel yeteneklerinin gelişimine de yardımcı olur.

Suzuki metodu öğrencisi enstrümanında belli bir teknik seviyeye ulaşmadan nota okumaya zorlanmaz. Suzuki’ye göre çocuklar okumayı öğrenmeden anadillerini konuşabildiklerine göre nota okumayı öğrenmeden de müzik yapabilirler. Nota okuma Suzuki Metodunda son derece önemlidir. Sadece uygulamaya başlama zamanındaki farklılık, onu geleneksel yöntemlerden ayırır.

Suzuki metodunda grup dersi, en az bireysel ders kadar önemli bir kavramdır. Grup dersleri sadece bireysel derslerde öğrenilenleri takviye etmekle kalmayıp aynı zamanda çocuklara farklı seviyelerdeki yaşıtlarını gözlemleme imkanı da sunar. Birlikte çalışma, işbirliği, lideri takip etme gibi müzik yaşamının çok önemli aktiviteleriyle küçük yaşlarda tanışmak, çocukların gelecekte orkestra ve oda müziği kariyerlerini doğrudan etkileyen değerlerdir.

Suzuki metodu çocukları müzikle büyütmek için titizlikle hazırlanmış ve geliştirilmiş bir müzik ve enstrüman eğitimi metodudur. Felsefesi becerinin doğuştan olmadığı ve uygun çevre koşulları sağlandığı sürece yeteneğin her çocuk tarafından edinilebileceği prensibi üzerine kuruludur. Suzuki’nin en önemli hedefi her bireyi kendi enstrümanının ustalık seviyesinde en yüksek noktaya ulaştırmak değil, mesleği ne olursa olsun, müzik yoluyla dürüst ve nitelikli bireyler yetiştirmektir.

Gönenç Hongur

http://www.kemanokulu.com/suzuki-metodu.html 


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>