YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Balyoz'da savcılar karşı karşıya geldi


Başsavcı Vekili Selim Berna Altay, 102 sanık hakkındaki yakalama kararlarına itiraza ilişkin mütalaası beklenen Savcı Celal Kara’ya, “YAŞ nedeniyle spekülasyonlar var. Bugün mütalaanı vermeyeceksen ben vereyim” dediği öğrenildi. Olumsuz yanıt alan Savcı Altay itirazları mahkemeden, yakalama kararlarının ertelenmesini talep etti ancak reddedildi.
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Balyoz davasında ilginç bir gelişme yaşandı. Davanın görüleceği İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 102 sanık hakkında çıkardığı yakalama kararına itirazları değerlendirmesi beklenen İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nden Savcı Selim Berna Altay ilginç bir talepte bulundu. Yapılan itirazlarla ilgili olarak görüşü beklenen ancak dosyalar “reddi hakim taleplerinin incelenmesi için” İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde olduğu için görüşünü açıklayamayan Savcı Celal Kara ile Savcı Selim Berna Altay arasından ilginç bir diyalog yaşandı. Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı yıllık izinde olduğu için yerine görevli olan Savcı Selim Berna Altay, “şifahi ” olarak Savcı Celal Kara ’ya “Bugün mütalaanı vermeyeceksen ben vereyim. Şura nedeniyle spekülasyonlar var engellenebilmesi için bir an önce bildirilmesi gerekiyor. Göz önünde olan, kamuoyunun gündeminde olan bir dava ” dediği öğrenildi. Savcı Altay ’ın bu sözleri üzerine Savcı Celal Kara ’nın da bu talebin kendisine resmi olarak bildirilmesini talep ettiği öğrenildi.

Bunun üzerime Savcı Celal Kara ’nın resmi yazı yazmasını istediği Savcı Selim Berna Altay, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi ’ne başvurarak “yakalamanın tehiri (ertelenmesi) ” yönünde karar verilmesini istedi. Savcı Selim Berna Altay ise, savunma hakkının kısıtlanacağı gerekçesiyle böyle bir talepte bulunduğunu, kendisinin yakalama ve infazdan sorumlu savcı olması sıfatıyla bunu yaptığını söyledi.

Mahkeme reddetti

Mahkeme ise dosyalar kendilerinde olmadığı ve yakalama kararlarına ilişkin mütalaa verilmediği gerekçesiyle Selim Berna Altay ’ın talebi yönünde karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

‘Yakalama neden kalksın?’

* Savcı Altay tarafından İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen yazıda CMK’nın 98. ve devamı maddelerine dikkat çekildi. Çıkarılan yakalama emrinin infazının, sanığın yakalanması sonrasında en kısa zamanda yetkili ve görevli mahkeme önüne çıkarılarak bu mahkemece sorgu ve savunmasının tespiti ile mevcut delil durumuna göre serbest bırakılması ya da tutuklanması suretiyle olacağı kaydedildi. Ancak iki halde de sanık ya da yakalama kararına karşı yaptığı itirazın konusuz kalacağı ve bu durumun da savunma hakkının kısıtlanması anlamına geleceği ifade edilen yazıda, “Bu nedenlerle CMK’nın 269/2 maddesindeki infaz durdurmanın uygulanmasında kamusal yarar vardır. Tensip kararı ile CMK’nın 98/3’üncü maddesi uyarınca 102 sanık hakkında çıkarılan yakalama emirlerinin yerine getirilmesinin itiraz incelemeleri sonuçlanıncaya kadar geri bırakılmasına karar verilmesi talep olunur” ifadelerine yer verildi.

Savcı dosya bekliyor

* Dosyanın Savcı Celal Kara ’ya 29 Temmuz Perşembe günü mesai bitiminde ulaştığı öğrenildi. Savcı Kara ’nın 30 Temmuz Cuma günü öğlene kadar dosyayı incelediği, öğleden sonra ise çocu ğunun rahatsızlığı nedeniyle adliyeden ayrıldığı, Cumartesi günü tam gün çalıştığı, Pazar günü izin kullandığı öğrenildi. Pazartesi günü öğleden sonra ise dosyaların reddi hakim talepleri ile ilgili olarak İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi ’ne gönderildiği ve halen o mahkemede olduğu belirtildi. Kara ’nın dosya üzerinde fiili olarak 1-2 gün çalıştığı kaydedildi. Mütalaanın ise şu ana kadar 6 sayfalık bir mütalaa hazırladığı, ancak şüphelilerin kaçma şüphelerinin olup olmadığının incelenmesi için dosyaları görmek istediği ve bu nedenle de 12. Ağır Ceza Mahkemesi ’ndeki dosyaları beklediği de kaydedildi.

http://haber.gazetevatan.com/balyozda-savcilar-karsi-karsiya-geldi/320915/1/Gundem


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>