YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    TARİHİ TEPEBAĞ AYAĞA KALDIRILIYOR


ADANA- Adana Tepebağ ile Kayalıbağ mahallerindeki kültürel varlıkların kazı ve restorasyonunu öngören Tarihi Kent Merkezi Protokolü imzalandı. Tarihi Kent Merkezi Projesi'ni imzalayan Vali Atış: Tepebağ ile Adana muhteşem bir görünüm kazanacak.
Adana Valiliği, Büyükşehir ve Seyhan Belediyesi'nin ortaklaşa yürüteceği projenin çalışmalarına bu yıl başlanacak, 2012 yılında bitirilecek. İlk etapta 39 bin metrekarelik alanda yürütülecek Adana Tarihi Kent Merkezi Projesi 11 milyon TL'ye mal olacak.

Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen protokol imza töreninde konuşan Vali İlhan Atış, üç yıl önce halka 17 hususta verdikleri sözlerin 14'ünü bitirip, 3'ünün kaldığını vurguladı. Bunlardan en önemli proje olan Tepebağ'ın, protokol aşamasına geldiğini anlatan Atış, "Bu işlere Büyükşehir ve Seyhan belediyeleri halktan topladığı paralarla katkı sunuyor. Emlak vergilerinden bu amaçla kesilen kaynağın İl Özel İdaresi'ne aktarılmasında bazı belediyeler ağır davranıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren bu belediyeler hakkında soruşturma başlatacağım. Bu paralar gelecek ki biz süratle bu tarihi dokuyu ortaya çıkartabilelim." dedi.Kurdukları komisyonun projeyi çok sıkı bir şekilde kontrol edeceğini aktaran Atış, Tepebağ ile Adana'nın muhteşem bir görünüm kazanacağının altını çizdi. İlgi odağı haline gelecek bu bölgede esnafın da para kazanacağına değinen Atış, vatandaşın hayat standardının yükseleceğine işaret etti.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da doğup büyüdüğü ve okuduğu Tepebağ Mahallesi'nin kendisi için ayrı bir öneminin bulunduğunu ifade etti. Proje üzerinde kurumların el ele vermesinin sevindirici bir gelişme olduğuna dikkat çeken Aldırmaz, şunları söyledi:

"İnşallah üniversitemiz de bu faaliyete dahil olur. Biz bu konulara kuracağımız özel bir birimle gideceğiz. Büyükşehir Belediyesi, Kültürel Varlıkları Koruma, Uygulama ve Denetim Bürosu hizmetlerini sürdürüyor. Tarihi kent toplantılarının birisini Adana'da düzenlemek istiyoruz. Almanya'dan gelecek heyete de bu projelerimizi anlatacağız. Şıh Cemil Konağı, Dişçi Ethem Konağı ve Seyhan Caddesi'ndeki Sıra Konaklardan 7'ncisinin ihalesi yapıldı, inşaatlarına başlandı. Bu yıl 8, 2011'de ise 11 projede tarihi katkımız olacak. Tepebağ konusu Adanalıların özlemle beklediği bir projeydi. Hayırlı olsun."

Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk ise Adana'da tarihi bir günün yaşandığını belirtti. Geçmişine sahip çıkmayan toplumların ve şehirlerin geleceğinden söz edilemeyeceğini dile getiren Öztürk, "Adana'da kent merkezi olarak bilinen Tepebağ bölgesi yıllardır tartışılıyor. Bugüne kadar orada bazı çalışmalar yapılmıştır. Ancak şimdi daha sistematik bir yaklaşımla yeni bir adım atıldı. Belediye olarak restoresi yarım kalan Gazipaşa İlköğretim Okulu ile Avukat Turan Arın Sokağı'nı ilk günkü şekliyle onaracağız. 2012'nin Haziran ayına kadar inşallah oradaki güzellikleri hep birlikte yaşayacağız." şeklinde konuştu.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Remzi Oğuz Yılmaz da diğer adı Tepebağ Arkeopark Projesi'nde 2 yıllık bir süreç öngördüklerini söyledi. Oğuz, şu bilgileri verdi: "Bu yıl yoğunluklu olarak 39 bin metrekare alanda kazı alanları belirlenecek, istimlâk bedelleri ödenecek. 2011'de ise simülasyon işlemleri, Tepebağ Ortaokulu butik otel olarak restore edilecek. Tarihi Gazipaşa İlköğretim Okulu'nu ise zeki çocukların eğitimine açacağız. Alt katını ise kültür merkezine dönüştüreceğiz. Maliyetimiz, 11 milyon TL'dir. Birinci aşama olan Tepebağ ve Kayalıbağ dışındaki 800 dönümlük alanda tamamıyla imar uygulamalar gözden geçirilecek."

Konuşmaların ardından Vali Atış, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Aldırmaz ile Seyhan Belediye Başkanı Öztürk arasında proje protokolü imzalandı. Törene, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürü İsmail Salman, Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat, İl Kültür ve Turizm Müdürü Osman Arık ile diğer ilgililer katıldı.

 

 

CukurovaTurk.com, 09.07.2010

http://www.cukurovaturk.com/HaberDetay.aspx?HaberId=1988


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>