YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğrencilerinin Başarısı


Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencilerinden Soprano Seda ANDIÇ bayan sesler kategorisinde ikinci olarak gümüş madalya almış ve başarısından ötürü kendisine şeref payesi olarak “LAUREATE” ünvanı verilmiştir. Tenor Derhan ARABACI erkek sesler kategorisinde üçüncü olarak bronz madalya ve en iyi ÇERKİN yorumu özel ödülünü almış ve başarısından ötürü kendisine şeref payesi olarak “LAUREATE” ünvanı verilmiştir.
Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümü Opera-Şan Anasanat Dalı öğretim üyeleri Prof. Rusko RUSEV’in şan sınıfı öğrencisi Tenor Derhan ARABACI ve Yard. Doç. Dr. Mustafa BAYIK’ın şan sınıfı öğrencisi Soprano Seda ANDIÇ, Doç Vania BATCHVAROVA’nın piyanistliğinde Bulgaristan’ın Provadia kentinde her iki yılda bir düzenlenen ve bu yıl da bestecinin 100. yıl doğum yıldönümüne ithaf edilen “XXII SVETOSLAV OBRETENOV ULUSAL ENSTRÜMAN VE ŞANCILAR YARIŞMASI” na katılmışlardır.

Yarışmada Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencilerinden Soprano Seda ANDIÇ bayan sesler kategorisinde ikinci olarak gümüş madalya almış ve başarısından ötürü kendisine şeref payesi olarak “LAUREATE” ünvanı verilmiştir. Tenor Derhan ARABACI erkek sesler kategorisinde üçüncü olarak bronz madalya ve en iyi ÇERKİN yorumu özel ödülünü almış ve başarısından ötürü kendisine şeref payesi olarak “LAUREATE” ünvanı verilmiştir.

Çukurova Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Alper Akınoğlu ve Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Ahmet Hilmi Yücel Bulgaristan’ın Provadia kentinde yapılan bu yarışmalara katılmıştır.

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Alper Akınoğlu’nun Bulgaristan’ın Varna, Provadia kentinde yapmış olduğu kapanış konuşması.

Provadia değerli belediye başkanı, Provadia değerli insanları, değerli müzik insanları, genç müzisyenlerimiz, ödül alan müzisyenlerimiz ve Bulgaristan’ın değerli jüri üyeleri,

 

Sözlerime başlarken öncelikle bir haftadır burada bizi konuk ettiniz. Çukurova Üniversitesinden gelen arkadaşlarım ve öğrencilerimiz adına teşekkür ediyorum. Kendimizi evimizde gibi hissettik, çok güçlü dostluklar kurduk.

Çukurova Üniversitesi 20 yıl önce konservatuarı kurmaya karar verdiğinde Bulgaristan müzik akademisinin ve Sofya Müzik Akademisinin çok güçlü olduğunu gördük. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı esas olarak Bulgaristan Sofya Müzik Akademisinin temelleri üzerinde kuruldu. Bizim öğrencilerimizi yıllar içerisinde Bulgaristan’dan gelen öğretim üyeleri, müzik insanları yetiştirdi. Bunun sonucunda şu anda da, Bulgaristan’dan gelen 6 Bulgar öğretim üyesi halen Çukurova Üniversitesinde çalışıyor. Biz onlarla gurur duyuyoruz ve çok memnunuz. Bundan sonra bu iş birliğinin daha da gelişeceğine inanıyorum. Ödül alan bu öğrencilerimizi, Bulgar öğretim üyeleri yetiştirdi. Buraya gelemeyen daha onlarca Türk gencini müzik alanında yetiştirdiler.

Bu aynı zamanda Adana’da, Bulgaristan Türkiye dostluğunu da çok büyük ölçüde geliştirdi. Türkiye Bulgaristan ilişkilerini çok güçlü bir şekilde gelişeceğini, iki kardeş ülke olarak gelişeceğine yürekten inanıyorum. Çok kısa süre içerisinde yeni iş birliği alanlarının ortaya çıkacağını Varna Üniversitesinde gördük. Tıp Fakültesi ve Mühendislik alanında iş birliği yapacağız. Varna’da şu anda 1500 Türk öğrenci okuyor. Biz Üniversitemizde Ceyhan Mühendislik Fakültesinde Gemi İnşaatı alanında da yine Bulgar Öğretim üyelerini davet edeceğiz.

Ayrı bir memnuniyetimiz, burada Türklerle konuştuğumuzda, belediye başkanımız ve burada yaşayan Provadia’da yaşayan bütün Bulgar insanlarını birlikte kardeşlik içerisinde çok güzel yaşadıklarını gördüm. Bizim görmek istediğimiz buydu zaten, burada sadece dost iki kardeş olarak bulunuyoruz. Sözlerime son verirken tekrar konukseverliğiniz için teşekkür ediyorum.


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>