YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    TARAF GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMEN YARDIMCISI YASEMİN ÇONGAR VE CIA AJANI EŞİ


Hikmet Çetinkaya, Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşesinde Yasemin Çongar’ın ABD’li bir diplomat olan eşinin bir dönem CIA ve Pentagonda görev yaptığından, gizli yürütülen operasyonlar hakkında bilgileri nereden aldığına ilişkin iddialara yer verdi.

Akşam Gazetesi yazarı Oray Eğin, Taraf yazarı Yasemin Çongar'ın eşi M. Chris Mason'un“CIA Ajanı” olduğunu iddia etti ve kanıt olarak Mason'un özgeçmişini gösterdi.

Odatv'de bu özgeçmişi buldu, tercüme etti ve tercümesi ile birlikte yayınladı.
İŞTE YASEMİN ÇONGAR'IN KARİYERİNİN SEYİR DEFTERİ!

(http://www.odatv.com/n.php?n=cumhuriyetin-istihbaratci-mi-diye-sordugu-yasemin-congar-kimdir-1807081200)

Hikmet Çetinkaya, Cumhuriyet Gazetesi’ndeki köşesinde Yasemin Çongar’ın Ergenekon Operasyonu’nu gerçekleştiren polislerle görüştüğüne ilişkin ‘İstihbaratçı mı, gazeteci mi’ başlıklı bir yazı kaleme aldı.

 

 

Yazıda, Yasemin Çongar’ın ABD’li bir diplomat olan eşinin bir dönem CIA ve Pentagonda görev yaptığından, gizli yürütülen bir operasyonun bilgilerini nereden aldığına ilişkin iddialara yer verildi.

Bilindiği gibi Yasemin Çongar, bir süre önce Taraf Gazetesi’ndeki köşesinde Ergenekon Operasyonu’nun yargıya, üniversitelere, polise değin uzanacağını belirtmişti.

Odatv.com de Yasemin Çongar’ın meslek hayatını araştırdı.

İşte Hikmet Çetinkaya’nın ‘Gazeteci mi, İstihbaratçı mı’ diye sorduğu Yasemin Çongar’ın kariyerinin seyir defteri:

1966 doğumlu Yasemin Çongar, haberciliğe ilk olarak ANKA haber ajansında 1984’te başladı. Sonraki yıllarda, Behice Boran’ın liderliğindeki TİP’e yakınlığıyla bilinen Yarın ve Bilim ve Sanat dergilerinde çalıştı. Buradaki çalışmaları sonucunda DGM’de komünizm propagandası suçu ile yargılandı ve beraat etti.

Ardından Hasan Cemal’in yardımıyla Cumhuriyet Gazetesi’ne geçti. 1990’larda BBC Londra’da görev yaptıktan sonra, Türkiye’ye döndüğünde Strateji Mori adlı ilaç, finans, telekom sektörlerinde uzmanlaşan kurumsal iletişim ve toplumsal araştırmalar şirketinde çalışmaya başladı.

Buradan ayrıldıktan sonra Yeni Yüzyıl Gazetesi’ne geçen Çongar, 1995’te Milliyet Gazetesi’nde göreve başladı. Milliyet’in Washington muhabirliğini üstlenen gazetecinin, aynı zamanda Agos Gazetesi’nde yazıları ve söyleşileri yayınlanmaya başladı. Ardından CNN Türk’ün Washington muhabirliğini yapmaya başlayan Çongar, ABD’li bir diplomat ve CIA görevlisi ile evlendi.

Odatv.com'a gelen bilgilere göre Çongar, şimdilerde eşinden boşanmadı ama ilişkileri iyi değil. Hakkında komplo teorileri yazılsa da Yasemin Çongar’ın Türkiye’ye gelmesinin nedeni özel hayatındaki karışıklık yüzünden olduğu gelen bilgiler arasında.

Yasemin Çongar’ın, kaynak belirtmeden haber yaptığı bilinir. Bu nedenle yazılarına hep kuşkuyla bakılır.

Hırslı oluşu meslektaşları tarafından sevilmemesine neden olmuştur. Türkiye’de bu kadar radikal yazılar yazmasının sebebi de bir anlamda Amerika’ya oynamasıdır.

Bazı yazarların düşündüğü gibi belki de Yasemin Çongar’da’ Pulitzer Ödülü’ alsam diye düşünüyordur…

Şu anda Türkiye’de yaşayan Yasemin Çongar, Taraf Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmen Yardımcılığı’nı yapıyor.'

CIA AJANI TARTIŞMASI BÜYÜYOR

(http://www.odatv.com/n.php?n=-cia-ajani-tartismasi-buyuyor-0302101200)

 

Akşam Gazetesi yazarı Oray Eğin'in Taraf yazarı Yasemin Çongar'ın eşi M. Chris Mason hakkında “CIA Ajanı” iddiası giderek büyüyor.

İşte Oray eğin'in ilgili yazısı...

Esmiş, kükremiş Ahmet Altan... Ama söylediği pek çok şey boş laf, sadece edebiyat parçalamaları. Öyle çok laf kalabalığı yapmış ki... Ama tek bir şeye açıklık getirememiş: Yasemin Çongar'ın kocası CIA'de çalıştı mı çalışmadı mı... “Çalışmadı” diyemiyor tabii ki. Diyemez ki...

Sadece CIA'de çalıştığını söyleyenlere meydan okuyor... Oysa Çongar'ın eşinin CIA'de çalıştığı büyük bir sır değil ki.

Bu iddialar daha evvel Taraf'ı allayıp pullayan Batı basınında da gündeme gelmişti. Ancak ne garip ki Çongar kocasının CIA'yle ilişkisi olmadığını söylemişti. “Akademik çalışmalar yapan birisi” diye bahsetmişti...

Gelin bu bilgileri biraz sorgulayalım... Hem de herkese açık belgeler üzerinden. Taraf'ın yaptığı gibi birinin talimat vermesine, bavulla belge getirmesine gerek yok.

Yasemin Çongar'ın kocasının adı Chris Mason... Yasemin Çongar AFSA'ya yazdığı bir makalenin altındaki kısa CV'sine kim olduğu kadar, kiminle evli olduğunu da yazmış. Tabii AFSA'nın periyodik yayın organına yazınca bu bir anlamda zorunluluk gibi.

Nedir AFSA? American Foreign Service Association. Amerikan Dışişleri'nde ya da yurtdışı görevlerinde bulunmuş kişilerin haklarını koruyan, hatta devletle onlar adına pazarlık yapan profesyonel bir kuruluş.

Çongar'ın makalesini yayınladığı Foreign Service Journal da AFSA'nın yayın organı...

Çongar'ın eşi Chris Mason'ın bir de unvanı var: FSO... Bu da “Yabancı hizmet subayı” demek...

Asker kökenli, Dışişleri'nde görev yapmış biri Chris Mason...

Güney Amerika'daki Barış Gücü'nde gönüllü olarak yer almış. Ancak asıl önemli görevi Afganistan'da... Dışişleri Bakanlığı'na bağlı olarak dört sene boyunca Amerika'nın Afganistan'daki güvenlik politikası üzerinde çalışmış...

Naval Postgraduate School'da yer alan biyografisi onun başka görevleri hakkında da bilgi veriyor:

“Dışişleri Bakanlığı'ndayken istihbarat çevreleriyle yakın çalışma içinde oldu, Afganistan'daki aşiretlerin haritalarının çıkarılması gibi gizli projelerde yer aldı. Dışişleri Bakanlığı'nda Afganistan'ın tarihi, kültürü ve kavim-ırk bilgileri konusunda uzman kişi olarak bilir.” İstihbaratçılarla yakın ilişki içinde olması yeteri kadar açıklayıcı. Ama ille de kanıt isteyene bir sonraki cümle yeteri kadar aydınlatıcı: “Ayrıca CIA'in Paştun Kızıl Hücresi'nde görev aldı...” Kızıl Hücreler, Amerikan birliklerinin performansını ve etkisini ölçen takımlara verilen ad...

Yasemin Çongar'ın da Milliyet'in Washington temsilcisiyken Afganistan'a gidip oradan yazı dizileri yaptığı arşivlerde var. Bu örnek Çongar'ın meslek hayatında bir şekilde Mr. Mason'la sık sık dirsek temasında olduğunu gösteriyor.

Bitmedi...

Kendisini akademik olarak da geliştiren, çeşitli yerlerde konferanslar veren, makaleler yazan Mr. Mason'ın biyografisinde çarpıcı bir nokta daha var... Ders verdiği pek çok yerin arasında RAND Corporation'da var.

RAND'i Türkiye kamuoyu yakından tanıyor. CIA'e yakınlığıyla bilinen, genellikle CIA ajanlarının yer aldığı bir düşünce kuruluşu. Türkiye'nin adını çok iyi bildiği CIA ajanlarından 12 Eylül darbesi için “Bizim çocuklar yaptı” diyen Paul Henze ve Graham Fuller da RAND bünyesinde...

RAND'i çok iyi tanımamızın sebebi ise Türkiye için “Ilımlı İslam” modelini sunan kuruluş olmasıydı.

Bilindiği gibi Cemaat de “Ilımlı İslam” modelinin payandalarından biri... Bu modelin en büyük karşıtı ise Türk Silahlı Kuvvetleri...

Ne tesadüf ki Türk Silahlı Kuvvetleri bugün Yasemin Çongar'ın hedefinde ve sürekli yıpratılmak için uğraşılıyor...

Şimdi CIA, Taraf, Cemaat, Ordu hep birlikte bir resim oluşturabilir.

Benim aktaracaklarım aşağı yukarı bu kadar.

Şimdi sıra Ahmet Altan'da ve Yasemin Çongar'da: 'Bizim çocuklarla' ne işiniz var?

HİZMET BÖYLE OLUR

(http://www.odatv.com/n.php?n=hizmet-boyle-olur-0402101200)

Taraf Gazetesi yazarı Yasemin Çongar’ın eşi Chris Mason’un CIA ajanlığı iddiası uzunca bir süredir kulislerde konuşulan iddiayı Akşam Gazetesi yazarı Oray Eğin CIA-Mason ilişkisini anlatmıştı. Mason ise hiçbir zaman CIA’da görev almadığını, CIA’ya yakın Rand’da ders vermediğini söylemişti. Mason’un ders verdiği Naval Postgraduate School’da bulunan biyografisi ise apar topar okulun sitesinden kaldırılmıştı.

 

 

Odatv kaldırılan biyografiyi buldu. Okurları için Türkçe’ye çevirdi. Biyografi Mason’u yalanlarken Oray Eğin’i doğruluyor. Mason hem Rand’da ders vermiş hem de CIA’da görev almış.

İşte Yasemin Çongar’ın eşi Chris Mason’un okulundan kaldırılan ilginç biyografisi:

M. Chris Mason

Senior Research Fellow/Kıdemli Araştırma Görevlisi/Üyesi

 

M. Chris Mason, Afganistan, Pakistan ve Hindistan tarihi ve etnografyası konularına odaklanan Kültür ve Çatışma İncelemeleri’nde görev yapan bir Kıdemli Araştırma Görevlisi’dir. Bay Mason Haziran 2001’den başlamak üzere dört yıl süreyle Dış İşleri Bakanlığı’na bağlı Siyasal Askeri İşler Bürosu’nda Afganistan Siyasa Görevlisi olarak görev yapmış, Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’nden (ISAF), Silahsızlandırma Programı (DDR) ve Afgan Ulusal Ordusu’na (ANA) kadar pek çok alanda ABD güvenlik politikaları geliştirmiş emekli bir Dış İşleri görevlisidir.

Bay Mason, Dış İşleri Bakanlığı’nda görevli iken, Afganistan’da farklı grup ve aşiretler ile bunların yerlerinin belirlenmesine ilişkin bir takım gizli projelerde istihbarat topluluğuyla yakın çalışma içinde olmuştur. Kendisi, Dış İşleri’nde söz konusu ülkenin (Afganistan’ın) tarih, kültür ve etnografya uzmanı olarak kabul görmüş ve CIA’nin Paştun Kızıl Hücresi’nde görev almıştır.

Bay Mason 2005’te, Pakistan sınırındaki İl Yeniden Yapılandırma Takımı’nda (PRT) Siyaset Görevlisi olarak çalıştı. Bölgedeki ABD hükümetine bağlı tek kıdemli sivil görevli olarak, bölge valisi ve ABD Ordusu manevra elemanlarıyla geniş bir alanı gezmiş ve bölge çapında Şura toplantılarının ve binlerce Afgan’ın katıldığı konuşmaların düzenlenmesine katkıda bulunmuştur. Bu tur öncesinde Bay Mason, Ocak 2002’den başlamak üzere, güvenlikle ilgili çeşitli projelerle ilgili olarak, Afganistan’ı sık sık ziyaret etmiştir.

Bay Mason, şu anda aynı zamanda, Washington’da Gelişmiş Güvenlik İncelemeleri Merkezi’nde Kıdemli Görevli’dir ve Virginia, Quantico’da Donanma Gelişmiş Kültür Öğrenimi Merkezi (CAOCL) Güney Asya Masası Görevlisi olarak hizmet vermektedir; kendisi Virginia’da, Donanma sınıfları için Afganistan’a ilişkin sınıf programı ve uzaktan öğrenim programları geliştirmiş ve Afganistan Harekatçısının Kültür Rehberi’ni yazmıştır; bunlara ek olarak, Afganistan’a gönderilen Denizciler’i eğitmektedir. Bay Mason, Ulusal Savunma Üniversitesi, Ortak Özel Operasyonlar Üniversitesi, Fort Bragg, RAND, DynCorps’ta ve Donanma Lisansüstü Okulu’nda Afganistan’da etnografya ve isyana karşı koyma konularında dersler vermektedir.

Bunlara ek olarak, Bay Mason Rochester Institute of Technology’de (RIT) Güvenlik İncelemeleri Master Programı (MSS) için İsyana Karşı Koyma dersi ve Afganistan’a gönderilecek askeri personele eğitim veren (ABD ordusunun gezici) Liderlik Geliştirme ve Sürdürülebilir Barışı Koruma Eğitimi (LDSEP) programı dahilinde Afganistan tarihi, kültürü ve Taliban üzerine dersler vermektedir.

1990 yılında Yurt Dışı Hizmetleri’ne katılmadan önce, Bay Mason 1977-1979 yılları arasında Güney Amerika’da Barış Gücü gönüllüsü olarak, 1981-1986 arasında aktif görevde donanma subayı olarak, topçu subayı (USS John Young, DD973), ileri gözetleyici (12. Donanma Alayı, 2. Tabur) ve deniz topçu ateşi subayı (2. ANGLICO Airborne). M. Chris Mason, Donanma Uzman Paraşütçü Madalyası, Donanma Başarı Madalyası, Kore Savunma Madalyası, İnsani Hizmet Madalyası, Zimbabve Ordusu Paraşüt Nişanı, ABD Dış İşleri Üstün Şeref Madalyası ve başka nişanlarla ödüllendirilmiştir. Carnegie Mellon Universitesi’nden lisans, Donanma Üniversitesi’nden Askeri Eğitim’de yüksek lisans dereceleri almıştır ve şu anda Washington’da, George Washington Üniversitesi’nde Güney Afrika Tarihi doktorası üzerinde çalışmaktadır.

Culture & Conflict Review Makaleleri:

Alınmamış dersler, Cilt.1, No. 2, Aralık 2007.

 

Diğer Yayınlar:

Terörizm, Ayaklanma ve Afghanistan (PDF) -Thomas H. Johnson ve M. Chris Mason, 21. Yüzyıl’da Terörizme ve Ayaklanmaya Karşı Savaş, Uluslararası Perspektifler, Cilt 2. Kaynaklarla ve Kolaylaştırıcılarla Savaşmak, yay. James J. Forest, Praeger Security International, 2007.

 

Taliban’ı ve Afganistan’da Direnişi Anlamak. (PDF) (Text formatı) -Thomas H. Johnson ve M. Chris Mason Orbis: A Journal of World Affairs 51, Cilt. 1, 20072006

İşte o biyografi:


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>