YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Aytaç Durak asıl şimdi yandı!


 

 

Adana Büyükşehir Belediyesi Bakanı Aytaç Durak hakkındaki iddialar savcılığa taşınırken, Durak'a bir kötü haberde Adana Defterdarlığı'ndan geldi.
http://www.internethaber.com/aytac-durak-asil-simdi-yandi-238460h.htm

Aytaç Durak asıl şimdi yandı!

20 Mart 2010 Cumartesi

 

 

 

 

Adana Büyükşehir Belediyesi Bakanı Aytaç Durak hakkındaki iddialar savcılığa taşınırken, Durak'a bir kötü haberde Adana Defterdarlığı'ndan geldi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Bakanı Aytaç Durak hakkındaki iddialar savcılığa taşınırken, Hazine adına Adana Defterdarlığı’nın idare mahkemelerinde açtığı 213 iptal davasının tümü kabul edildi.

Ajanda Adana haber sitesinde yer alan habere göre Hazine’ye ait arazinin ‘18 uygulaması’ olarak da bilinen imar oyunlarıyla Aytaç Durak, kardeşi, yeğeni, ortağı, vekili ve bürokratların aralarında bulunduğu kişilere devrinin iptaliyle birlikte yeniden Hazine adına tescili için açılan 435 dava devam ediyor.

İdare mahkemelerinde açılan ve tümü kabul edilen davalar sonrası usulen açılan 435 davanın sonunda baraj gölüne nazır araziler yeniden Hazine’ye geçecek, üzerinde inşa edilmiş villa ya da taşınmazın yıkımı gündeme gelecek. İdare mahkemelerinde kazanılan davaların gerekçeleri arasında, “İmar düzenlemesine tabi tutulan Hazine arazilerinin tapu tescil sayfalarındaki hektar hanesi ‘daksillenerek’ yüzölçümü yönünden miktarın azaltılması, Hazine’ye ait taşınmazların yerine sınırdan uzak, ekonomik değeri düşük alanlardan yer tahsis edilmesi” gibi tespitler var.

Kardeşi, yeğeni, ortağı

Adana Büyükşehir Belediyesi, 2007’de Çukurova ilçesine bağlı Şambayadı ve Kabasakal köylerinde baraj gölü manzaralı Hazine arazisinin de içinde bulunduğu 10 bin dönümlük araziyi imara açtı. İmar Kanunu’nun belediyeye, Hazine’ye ait değerli araziye komşu ya da uzak arsaların yerleri harita üzerinde değiştirme yetkisi veren 18’inci maddesi uygulandı. Hazine’ye ait arazi, değeri daha düşük bölgelere kaydırıldı. Değerli arazi, Aytaç Durak, kardeşi Erdoğan Durak, yeğeni Anış Ramazanoğlu, ortağı Halil Aktakaç, Belediye Başkan vekili Zihni Aldırmaz ve belediye çalışanı Ömer Er’in de aralarında bulunduğu kişilere, değeri düşük bölgelerdeki arazileri karşılığında verildi.

Daksille buharlaştırılmış

Adana Defterdarlığı, uygulamanın Hazine’nin hak ve menfaatlerini ihlal ettiği gerekçesiyle idare mahkemelerinde 213 iptal davası açtı. Milli Emlak Kontrolörü ve Kadastro Müfettişi İzzet Sevinç’in düzenlediği rapor doğrultusunda Adana Defterdarlığı’nın Maliye Bakanlığı’na gönderdiği “durum raporu”nda davaların gerekçeleri özetle şöyle sıralandı:

İmar düzenleme sahasında kalan ormanlık alanların da düzenlemeye tabi tutulması. İmar Kanunu’nun 18. maddesi uyarınca yüzde 40’lık Düzenleme Ortaklık Payı’ndan (DOP) karşılanması gereken yol, park gibi alanların Hazine’ye ait ait taşınmazlardan karşılanması.m İmar düzenlemesi sınırları dahilinde kalan Hazine’ye ait taşınmazların yerine, kök parsellerin olduğu sınırların dışında uzak ve ekonomik değeri düşük alanlardan yer tahsis edilmesi. Hazine taşınmazlarının bulundukları kadastro kök parsellerin olduğu sınırların dışında birden fazla parsele dağıtımı yapılarak şahıslarla çok hisseli hale getirilmesi.

Devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerin Hazine adına tescili yapılmadan, başkalarına verilmesi ve yüzölçüm yönünden Hazine zararına sebebiyet.

İmar düzenlemesine tabi tutulan Hazine’ye ait bazı parsellerin tapu tescil sayfalarındaki hektar hanesi daksillenerek yüzölçümü yönünden miktar azalması sağlanıp Hazine aleyhine tescili.

196 dava da yolda

İdare mahkemeleri 213 davanın tümünü, daha önce iptal edilen imar parselleri üzerinden dağıtım yapıldığı, düzenlemelerin yok hükmünde olduğu gerekçesiyle kabul, 18 uygulamalarını iptal etti. Defterdarlık 196 davanın ise hazırlığını yapıyor.


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>