YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BELEDİYE MECLİSİNDE AÇILAN "PANDORA'NIN SANDIĞI" VE SAÇILAN ÇİRKİNLİKLER...


Büyükşehir Belediye Meclisinde neler oluyor? Basına ve kamuoyuna yansıyan düzeysiz tartışmalar, hatta küfürlerle dolu karşılıklı suçlamalar, pergel yasası sonrasında nerede ise küçük bir ülkenin alanına ulaşmış Adana'ya yakışıyor mu? Hele gerilim ve husumet yaratan konulara bakarsanız, tüm bunlar gerçekten bir yerel yönetim organının görev alanına giren şeyler mi? Yoksa tümüyle kişiselleşmiş çekişme ve hesaplaşmaların tezahürü mü? 
BELEDİYE MECLİSİNDE AÇILAN "PANDORA'NIN SANDIĞI" VE SAÇILAN ÇİRKİNLİKLER...

 

Büyükşehir Belediye Meclisinde neler oluyor? Basına ve kamuoyuna yansıyan düzeysiz tartışmalar, hatta küfürlerle dolu karşılıklı suçlamalar, pergel yasası sonrasında nerede ise küçük bir ülkenin alanına ulaşmış Adana'ya yakışıyor mu? Hele gerilim ve husumet yaratan konulara bakarsanız, tüm bunlar gerçekten bir yerel yönetim organının görev alanına giren şeyler mi? Yoksa tümüyle kişiselleşmiş çekişme ve hesaplaşmaların tezahürü mü? 

Ortada "rüşvet" iddiaları, imar rantlarının kişilerin çıkarları doğrultusunda paylaşımı kavgalarını yansıtan ağır ithamlar uçuşuyor. Görevi kötüye kullanmak gibi kamu davası açılmasını gerektiren isnatlar uluorta salonda saçılıyor. Bir bakıma yıllardır Adana Belediye yönetimlerinin bağrında kapalı tutulan bir kutunun, kötülükleri hapseden “Pandora” sandığının açılışı yaşanıyor sanki. 

Son seçimler bir takım ezberleri bozdu. Kartlar yeniden karıldı ve masaya dağıtıldı. Bir yıl önce ortak çıkarlar nedeni ile susulan ve görmezden gelinen kimi çirkinlikler demek ki artık saklanamıyor. Çok acı ve tehlikeli bir tablo sergileniyor. Açıkçası dönemler boyunca Meclis'le ve üyeleri ile "symbiosis-ortak yaşam" becerisi sergilemiş olan Bay Başkan, iplerin elinden çıktığını görüyor ve paniğe kapılıyor. Ortaya kasetler dökülüyor, düne kadar iyi geçindiği kişilerle hesaplaşmaya kadar varan sözleri esirgemiyor. Bunun tam tersi de geçerli meclis üyeleri açısından. 

Gerçekten Adana'nın şişirilmiş imar rantları ileri sürüldüğü gibi kapışılmış ise, neden gerek Bay Başkan gerekse şimdi kendisine hasım olanlar bunu zamanında "yasal yaptırımlar" yolu ile engelleme yoluna gitmemişlerdir? Neden ortada bir rüşvet olayının belgeleri varsa bu konu savcılığa ve yetkili makamlara iletilmemiştir? Belediye Meclisi'ni bir savaş alanına çevirenler önce bu sorunun yanıtını halka, seçmenlere vermekle yükümlüdürler. 

NE DEMEK 'KAZARA!'

Pandora'nın Sandığı böyle ortaya açılıp saçılırken bir başka acı ve tehlikeli tablo daha gözler önüne seriliyor. Hafta başından bu yana Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yaşanan düzeysizlik Adana'nın ne hallere düştüğünün basit bir örneğidir, bu kabul. 

Evet, Meclis, işsizlikle, yoksullukla, bilinçsizlikle, vurdumduymazlıkla, aymazlıkla ve daha sıralanabilecek türlü olumsuzluklarla içinden çıkılmaz bir hal alan kentin kimlerin oyuncağı haline dönüştürüldüğünü ayan beyan ortaya da sermiştir. Kent ve kentli üzerine sahneye yansıyan senaryoların perde arkasındaki aktörlerin Adana'ya kaybettirdiği/kaybettireceği daha başka bir boyutu da var işin. O da "demokrasi" ve "siyaset" olarak göklere çıkarmaya alışık olduğumuz işleyişlerin ne kadar pamuk ipliğine bağlı bir yöne gidişinin de bu vesile ile gözler önüne serilmesi. Burada hemen göreve geldiği günden itibaren düzeyli bir siyaset güttüğü; Türk örf, adetlerine bağlı olduğu iddiası ile öne çıkmaya çalışan Ahmet Erdoğan yönetimindeki İl Başkanlığı'nın açıklaması takılıyor aklımıza. 

MHP İl Başkanlığı, başıboşluğu, keyfiyeti ve hafifliği kabul edemeyeceğini, içine sindiremeyeceğini açıklıyor. Milliyetçi Hareket Partisi'nde; ciddiyet ve tevazu, samimiyet ve sadakat, nezaket ve terbiye, ahlak ve efendilik gibi temel toplumsal değerlerin siyasi anlayışın ana zeminini oluşturduğu belirtiliyor.  Ve arkasından hemen ekleniyor: "Milliyetçi Hareket Partisi'nin tek başına iktidar hedefine zarar veren ve siyasi anlayışımıza temel oluşturan toplumsal değerlerin tam tersine kişisel alışkanlıklarını Adana'nın ortak malı olan kurum ve kuruluşlarda devam ettirenlerle Milliyetçi Hareket'in kazara buluşan yolları hızlı şekilde ayrılacaktır." 

Yukarıdaki paragrafın neresinden tutarsanız tutun elinizde kalıyor. Çıkarı, yakını-yandaşı, eşi-dostu, akrabası uğruna parti parti dolaşan, kâh bürokrat, kâh başkan, kâh belediye meclis üyesi ya da kamu kurumlarında üst düzey yönetici olma sevdasından vazgeçmeyenleri mi kınayalım, yoksa düşüncelerini, nereden geldiklerini, nereye gitmek istediklerini, vardıkları noktayı bile bile bu insanları bir çırpıda bünyelerine dahil eden partileri mi? 

Önceleri hatalarını, yanlışlarını gün yüzüne çıkaracaksınız, yerden yere vuracaksınız. Ve sonra... Sonra partinizden belediye başkanlığına, belediye meclis üyeliğine aday yapacaksınız. Yanınızda yeri ol(a)mayacağına inandığınız zatları başınıza taç edeceksiniz. Seçimi kazanacaksınız, size oy veren insanların özgür iradelerine ipotek koymuşçasına, olup biten olumsuzlukların "kazara" ortaya çıktığı bahanesinin ardına sığınacaksınız. 

Ne demektir "KAZARA!" MHP'nin ülke geneline yansıyan parti politikası bu sözcüğü içine sindirmeli midir? İktidar uğruna her şey mübah mıdır? Bu partinin baştan ortaya koyduğu ve kadrolarını disiplin içinde tutacak ilkeleri yok mudur? Yoksa parti de mi seçimi "kazara" kazanmıştır? 

Nereden bakarsanız yaşananlar Adana'ya yakışmıyor ama belki de "seçeneksizlik, içinden adam yetiştirip kendisini hakça yönettirmek" aczi içinde yıllardır yuvarlanıp giden Adana halkı ile bunu hak ediyor. Hepimiz sorumluyuz bu çirkinliklerden.

YENİ ADANA GAZETESİ, HABERİN İÇİNDEN, 12 Mart 2010


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>