YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ŞEKER FABRİKALARININ SATIŞINA KARŞI ÇIKILMALI, ŞEKER YASASI DEĞİŞTİRİLMELİDİR


Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ.(TŞFAŞ) ait, Çarşamba, Çorum, Kastamonu, Kırşehir, Turhal ve Yozgat fabrikalarını satışa çıkardı. Daha öncede yapılan satışlar gibi bu satışlar da, Türkiye Tarımı’na zarar vermeyi artıracak, kırsal kesimde işsizliği körükleyecek ve şeker piyasasında uluslararası  tekellerin denetimini  pekiştirecektir.

 

 

 
Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ.(TŞFAŞ)’ nın Türkiye’nin batısından doğusuna kadar 25 adet fabrikası vardır. Kurumda, kazanan ve zarar eden fabrikalar dengelenmekte, bununla birlikte toplamda şeker fabrikaları kâr etmektedir. Bu kapsamda, TŞFAŞ 2008 yılında 3 milyar 193 milyon TL kâr elde etmiştir. TŞFAŞ’a ait kimi fabrikalar,11 Eylül 2009 itibarıyla satışa çıkarılmıştır. Satışa çıkarılan fabrikaların kârlı olduğu bilinmektedir. Bunların satışa çıkarılmasıyla, TŞFAŞ zarar etmeye başlayacaktır. Bu durumda, doğu bölgelerimizde zarar eden fabrikalar ya kapatılacak ta da yok pahasına elden çıkacaktır.

ŞEKER YASASI ve DAHA ÖNCE SATILAN FABRİKALAR EKONOMİYE BÜYÜK ZARAR VERMİŞTİR.

TŞFAŞ’ler aracılığıyla şeker tarımının ekonomiye sağladığı katkılar, 2001 yılında çıkarılan Şeker Yasası ile sekteye uğramaya başlamıştır. Bu yasa ile kimi fabrikalar satılmış ve pancardan elde edilen şeker üretimine kota getirilmiştir. Kota ile toplam şeker üretimi içinde nişasta bazlı şekerin(NBŞ) payı yüzde 15’e çıkarılmıştır (Zorunlu bir açıklama; AB ülkelerinde NBŞ kotası ortalama yüzde 2 civarındadır. Bu kota en büyük şeker üreticisi olan Fransa’da yüzde 0.5,Almanya’da yüzde 1’in  altındadır).NB şeker ise büyük ölçüde GDO’lu mısırdan elde edilmektedir. Şeker Yasası, pancar ekim alanlarının daralmasına, şeker fabrikalarının düşük kapasite ile çalışmasına ve yüksek yoğunluklu tatlandırıcı (YYT) dışalımının patlamasına neden olmuştur. Şeker Kurulu, sadece2009 yılının ilk 8 ayında,172 bin 42 ton şekere eşdeğer YYT dışalımı için uygunluk belgesi vermiştir. Kayıtlı olarak yapılan YYT yanında, önemli miktarda kimyasal tatlandırıcının Türkiye’ye kaçak olarak girdiği de tahmin edilmektedir. Bunların sonucunda, ekonomi olumsuz etkilenmekte, pancar çiftçisi ve TŞFAŞ’a ait fabrikaların bir kısmı zarar etmektedir. Sonra da Türkiye’de şeker fabrikaları verimsiz diye feryat edilmektedir. Yasadan kârlı çıkanlar ise NBŞ ve kimyasal tatlandırıcı üreticileri ile şeker ticareti yapan uluslararası tekeller olmuştur.

DEVLETİ ELİNDE KALAN ŞEKER FABRİKALARININ ŞATIŞINA KARŞI ÇIKILMALIDIR.

Çünkü TŞFAŞ, ülke ekonomisine olağanüstü katkılar sağlamaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir;

 

 

 

 • Şeker pancarı tarımı, topraktan en yüksek düzeyde yararlanılmasını sağlar.
 • Şeker pancarı tarımı işgücü açısından önemlidir. Dört yüz elli binin üstünde çiftçi ailesi geçimini pancardan sağlar. Yüz bini geçen mevsimlik tarım işçisi hasat döneminde çalışır. Şeker fabrikalarında, daimi ve mevsimlik binlerce işçi çalıştırılır.
 • Şeker fabrikalarının çıktıları üretim ekonomisinin can damarıdır. En önemli çıktısı şeker ile Türkiye şeker piyasasında egemen rol oynar. Yan ürünü olan melas, maya, içki ve yem sanayinin en önemli girdileridir. Pancar posası ise hayvan yetiştiriciliği ve besiciliğinde ucuz ve değerli bir yem kaynağıdır.
 • Şeker pancarı tarımı ile kıraç tarım arazileri, sulu tarıma kazandırılmıştır. Bunun yıllık getirisi 1.5-2 milyar ABD doları dolayındadır.
 • Şeker tarımı, taşımacılık sektörüne her yıl milyonlarca ton yük sağlamaktadır.
 • Şeker pancarı çiftçisi, yarattığı katma değerlerle devlet bütçesine önemli kaynak aktarır. Çiftçi devletin kendisine verdiği desteğin karşılığını fazlasıyla geri vermektedir. Ayrıca şeker fabrikaları da önemli miktarda gelirler vergisini devlet bütçesine kazandırmaktadır.

Sonuç olarak,

 1. Devletin elinde kalan şeker fabrikalarının satışa çıkarılmaları durdurulmalıdır. Şeker üretimi, başta gıda olmakla birlikte üretim ekonomisinin bütün dallarıyla bağlantılıdır. Bu nedenle çiftçi örgütleri, tüketici dernekleri ve şeker piyasasının aktörleri satışa karşı tavır göstermelidirler.
 2. Türkiye şeker pancarı üreticisi, Avrupa Birliği’ndeki üreticiler kadar desteklenmelidir.
 3. Pancardan üretilen şekerin dışsatımı için gerekli desteklemeler yeniden gündeme getirilmelidir (Şeker Yasası ile aslında çok düşük oranda olan dışsatım desteği ortadan kaldırılmıştı.)
 4. Şeker Yasası, yeniden değiştirilmelidir. Bu kapsamda NBŞ kotası, yüzde 2’nin altına indirilmelidir.
 5. Kimyasal tatlandırıcıların dışalımı yasaklanmalıdır.

Özetle:

TŞFAŞ’ine ait fabrikaların satılmaları ve Şeker Yasası, çiftçilerimizin olduğu kadar tüketicilerin de zararınadır. Türkiye’nin gıda egemenliğine karşı bir uygulamadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.


 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>