YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    PES ARTIK!.. SON BULSUN ONUR CELLATLIĞI!.. ARTIK YETERR!..
Yazar: HALİL ARIK | Tarih: 17/10/2010 | Saat: 23:07

   Olur da; bukadar mı olur onur celladlığı!.. Artık sapkınlık sınır tanımaz oldu!.. Bir eylemi tasvip etmiyor olabilirsiniz. Eleştirirsiniz, gerekçeleriyle o eyleme niçin taraftar olmadığınızı, akıllıca, vicdanlıca koyarsınız ortaya!..  Hatta, gereksizliğini de savunabilirsiniz yapılan eylemin!.. Sizin doğal hakkınızdır bu. Hele, bir kanaat önderliğine soyunmuş bir basın mensubu iseniz, bu eleştiriler sizden beklenir de. Kamuoyunda bir önem de arzeder söyleyecekleriniz!.. Ama eylemi küçümseyemezsiniz, onursuzlaştıramazsınız!..  Böyle bir davranış, söyleneni değil, söyleyeni alçaltır!..

    Olaya bu boyuttan bakmak yerine, darağacı başı bekleyen bir cellat gibi; saldırırsanız eylem sahibinin üzerine,  adınız yargısız infazcı kör cellada çıkar!..

    11 Eylül, 2010. Saat 15.00  TV. Kanallarında “son dakika” haberi!..

    “HSYK’nın seçilmiş 4 asil, 3 yedek üyesi kurul üyeliğinden istifa etti!..”

   Ekranda; istifa eden  7 sayın üye adına başkan vekili, Kadir Özbek açıklama yapmakta!..

   “Toplanamıyan, karar alamıyan  ve ayni zamanda, toplanması ve karar alması kasıtlı olarak fiilen Adalet Bakanı’nca engellenen bir kurulda bulunmanın bir anlamı kalmamıştır. Bu nedenle, seçilmiş üyeler olarak bizler, HSYK üyeliğinden ayrılıyoruz!..”

   “Hukukun, sürekli tartışma konusu yapılması ve bu yolla yıpratılması, topluma, hukuka ve hukuk kurumlarına zarar vermektedir. Birinin her an hukukun koruması altında olduğunu hissetmeli, hukukun herkes için aynı ve tek olduğuna inanmalı. Kurallar ve kurumlardan oluşan hukuk devletinde yaşamanın en temel hakkı olduğunu bilmeli ve bunun için de mücadele etmelidir.”

    “Hukuk kurumları ise bu süreçte kendilerine anayasa ve yasalarla verilen görevleri görev bilinci ve sorumluluğu içerisinde hukuk kurallarına göre yerine getirmek zorundadırlar. Bu bağlamda HSYK hiçbir önyargı ve hiçbir art niyeti olmadan anayasanın çizdiği sınırlar içerisinde ve kanunların kendilerine verdiği yetkilerine sahip çıkarak görev yapmak amacını ısrarla ortaya koymuş olmasına rağmen, 17 Ağustos 2010 tarihinden itibaren fiilen çalıştırılmamaktadır.”

   “Üzüntüyle ifade edelim ki bu husus Adalet Bakanlığına defalarca iletilmiş, sözlü ve yazılı başvurularla duruma resmiyet kazandırılmış, yapılamayan her toplantı için Kurulun seçimle gelen üyeleri tarafından tutanak tutularak durum ilgili makamlara iletilmiş olmasına rağmen bugüne kadar hiçbir sonuç alınamamıştır...”

    Spiker  bayan, eylemin yorumlanması için, bir köşe yazarını konuk ediyor!.. Köşe yazarı, yabancımız değil. Bildik biri!.. Abonesi bu tür yorumların..  Yaptığı işi o kadar sevmekte ki, tek köşe ve tek ad yetmiyor kendisine.. Birinde, yaptıkları ve yazdıklarıyla duyduğu kıvanç’tan almış soyadını, diğerinde ise yandaşlığın vurgusunu pekiştirmek için tuttuğu yolun ak-oluşundan...

    İstifalara ilişkin ne düşündüğü sorulduğunda, isimlerinin hakkını vermek için olsa gerek, şöyle bir geriye doğru kaykıldı bay yorumcu yazar; derin bir nefesle başladı yorumuna!..

    “Buraya gelirken, telefonla bazı yerlerden bilgiler aldım... Kadir Özbek’in görev süresi zaten, 2 Aralık 2010 tarihinde doluyor. Diğer istifa eden Musa Tekin’in görev süresi ise, 16 Ekim’de yani bir hafta sonra bitiyor...

     Sözü hemen ağzından kapıyor spiker, yorumcunun !.. Birbirlerinin eksiklerini tamamlamak için biraraya getirildikleri apaçık belli, soru ve cevaplardan!..

     “Yani ucuz kahramanlık mı yapıyorlar!?..”

      “Hayır” demiyor yorumcu. Hakkını yemiyelim, “evet” sözü de çıkmıyor ağzından ama, “ucuz kahramaklık!” onayı her halinden belli oluyor!..

                             -----------------------------------------

      Gerekçesi net olarak ortaya konulmuş bu onurlu istifayı, halk nazarında, saygınlıktan yoksun kılma, küçültme, küçük düşürme gayreti, adına, daha ilk saniyede takılan kuyruk, hangi tür vicdanların işidir anlamak mümkün değil!.. Onursuzlaştırma, kimi onurlandırır ki!?..

     Eğer yapılan, “ucuz” ya da “sahte” kahramanlık ise, ve zaten iki üyenin süreleri dolmuş idiyse, diğer 5 kişi ne diye istifa etsin!?  Sahte bahane yaratma, sahtekarlığın ta kendisidir!..

     Ucuz kahramanların peşine takılmayı alışkanlık haline getirmiş olanların, herkesi de  kendileri gibi zannetmeleri doğal görülse de, bu durum  bir erdem değildir!..

     Ülkemizde öylesine çarpıklıklar yaşanmaktaki, onurlarıyla istifa eden erdem sahipleri alkışlanacağı yerde, neredeyse yuhalanma noktasına getirilmekte!..

     Oysa, aslolan, devletin işleyişinde, demokratik ve sosyal hukuk devletinin ilkelerinden taviz vermemektir!..İşlemeyen hukukun dayattığı, onurlu bir davranıştır istifa!... Bihakkın yerine getirilemiyen görevden ayrılmak erdemdir. Doğru davranış bunu gerektirir!.. 

     Ahlakı sadece iki bacak arasına sıkıştırıp, diğer ahlak değerlerini hiçe sayan bir toplum, onurlu davranışları da enayilk ve ucuz kahramanlık olarak görmeye başlarsa, toplumsal erdem büyük yara alır!.. Hele sahip olduğu erk gücünün arkasına sığınıp kabadayı tavrıyla, bu onurlu davranış, dört-dörtlük şov olarak nitelenebiliyorsa ve halkın vekillerinden alkış da alabiliyorsa bu tavır, vay o toplumun haline!..Onurlu davranışlar alay konusu olma noktasına gelmişse,  Pes artık!.. Pes!..[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>