YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    Mazi Kalbimde Yaradır
Yazar: FİGEN DORAN | Tarih: 15/09/2010 | Saat: 22:14

Necdet Rüştü Efe Tara'nın sözlerini yazdığı, Necip Celal Andel tarafından bestelenen ilk Türk tangosudur''Mazi Kalbimde Yaradır''.        

Mazinin zaman zaman içimizi acıttığı hatta kanattığı doğrudur. Ama mazi kalbimizdeki yaradan çok o yara ile devam eden bir tüneldir. Her bir koridorunda bin çeşit kokunun alabildiğine salındığı, geliştiği, binbir renk ile bütünleştiği uzun ve labirent gibi bir tünel. Binlerce kere  kaybolmak , tükenmek pahasına girdiğimiz bir tünel.  Dolaştıkça hüzünlendiğimiz bir o kadar da canlandığımız varolduğumuzu tekrar tekrar hissettiğimiz bir labirent. En tehlikeli yolculuklarımızın tüneli. Giriş kapısı bile kalbimizde kocaman bir yarayken ve o tünelde acılarımız bizi hiç rahat bırakmazken kendimizi bu yolculuğa çıkmaktan alamayız. Hatta seve seve , bilerek isteyerek kanayan kapıdan dalarız her seferinde.Beynimizin ve kalbimizin ilk kez birarada yolculuğa çıkmasına kendimiz bile hayret ederiz.        

İşte şurada çocukluk hastalıklarımızın koridoru. Ateşli sayıklamalarımızın, annemizin telaşının, babamızın endişesinin ,ihtimamın ve şevkatin kol gezdiği koridor. Tentürdiyotun, limon kolonyasının ve nanenin kokusu başımızı döndürüyor. Sığınabilmenin, sevginin, yani annenin, babanın kokusudur bu. Hüzünlü sıla türkülerinin okunduğu o başdöndürücü tünellerde hala binbir gece masalları anlatılmaktadır.       

Devamında yoğun bir tebeşir ve toz kokusu karşılar sizi. Marşlar, çocukluk şarkıları, anlamını bilmediğiniz ayetlerin duyulduğu bir koridora girersiniz. İlk büyük ceza, ilk sosyal zafer, ilk paylaşım, ilk gammazlamanın anıtları ile karşılaşırsınız. İlkokul sıranızı, ilk öğretmeninizi, sıra arkadaşlarınızı, ilk onurlandırılışınızı ve ilk aşağılanmayı görürsünüz. Öğretmeninizin nasıl sizi yüreklendirdiğini ya da sindirdiğini bir başkasının yaşamını gözler gibi izlersiniz.        

Şurada ortaokul, lise ve üniversite yıllarımızın uzun, bol ışıklı ve çok heyecanlı koridorları var. İdealler, umutlar, ilk aşklar, ilk ihanetler, ilk cinsel deneyimler sarar, kuşatır sizi. Uzaklardan bir yerlerden vatan türküleri gelir kulağınıza. Havada kan ve şarap kokusu. Dünyayı ve yaşamı algılayışınızdaki yetersizlikler, duygulanımlarınızda zirveler ve dibe vurmalar ile yüzleşirsiniz. ''Bekle'' dendiğini unutmuşsunuz,yeni yolculuklar peşindesiniz, ilk acı ve ilk hayal kırıklıklarını çoktan geride bırakmışsınız...       

Sonra daha nice uzun koridorlar, bazen birbirini kesen yollar, kavşaklar, içinde kaybolmaktan korktuğunuz halde dalmaktan kendinizi alamadığınız dehlizlere dalarsınız. İlk meslek yaşamınız ve devamı, askerlik dönemleriniz, anne veya baba olma kıvancı, ilk kayıplar, ilk ameliyatlar ve sonrakiler... Herbiri ayrı kokuda, farklı ışıklar ya da karanlıklar içinde, ayrı tınıların kol gezdiği hemen hepsi hüzünlü onlarca koridor...       

Mazi kalbimizdeki yarayı kanatarak içine girebildiğimiz bizi biz yapan bir tünel. Herşeye rağmen içine dalmaktan asla vazgeçemiyeceğimiz, ezbere bildiğimiz o yollarda her seferinde heyecanla yeni bir işaret, iz aradığımız hüzünlü bir dehliz.                                               

Dr. Figen DORANYazar Notu: Bu yazı başka bir yerde yayınlanmaktadır.(Yeni Adana Gazetesi)

[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>