YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ADANA'DA ÖZGÜRLÜK
Yazar: FİGEN DORAN | Tarih: 08/04/2008 | Saat: 17:52

Adana’yı Adana yapan ve onu vazgeçilmez kılan bir başka özelliği de biraz vurdumduymazlık tadı da aldığınız özgürlüğüdür. O telaşsız, aldırmasız ve hatta pervasız özgürlük havasıdır Adana’yı farklı bir yere oturtan. Başlangıçta tuhaf olarak algılayabilir ve özgürlük ile ilgili sınırları bir kez daha düşünebilirsiniz, ama Adanalılar'ın bu davranışları yalnızca özgürlük çemberi içinde algıladıklarını ve bunu da alabildiğine doğallık içinde yaşadıklarını görünce kızamazsınız.

Örneğin Adanalılar hiç koşmazlar hatta koşar adım yürümezler. Özellikle erkekler koşmanın duruşlarını zedeleyeceğini düşünürler sanki. Kadını ve erkeği sokakta, caddede karşıdan karşıya geçerken tüm araçları yok sayarlar ve ağır, aheste, vakur bir tarzda yürürler. Bilmeyenler Adanalı'yı tanımayan araç şoförleri klaksonlarına basarlar, yayalar üstten bakışla şoföre şöyle bir göz atıp aynı aldırmazlık içinde ayak ritimlerini hiç bozmadan yollarına devam ederler. Bence bunu böylesine olağanlık içinde ve alabildiğine özgürce yapan başka bir kentli yoktur.

Adana’da sokaklarda koşar adım yürüyen ya da koşan insan hemen hemen hiç göremezsiniz. Aslında yaratılışı gereği heyecanlı, kıpır kıpır ruh yapısı taşıyan Adanalı'nın bu  ağırlığı ile ruh ritmi arasında çok belirgin bir tezat göze çarpar. Belki de bu yüzden Adana’lı yere sıkı basarak yürür ve böylece içindeki hareketliliğin ayaklarındaki ritme yansımasını engeller. Adana’nın özellikle erkekleri her bir adımını dağlık bir arazide engebelere takılmak korkusu içinde yaşayan insanlar gibi dikkatle atıp iyice yerleştirir. Oysa Adana dümdüz bir kenttir ve sokakta, caddede tek bir çakıl taşı bile bulamazsınız.

Başka hangi kentte Ramazan ayında sokaklarda kebap dürüm satılır ve insanlar oruç değilse bir dürüm yaptırıp onu kocaman lokmalar halinde ısıra ısıra yürüyebilir? Başka hangi kente sokakta pişirip sattığı kebabı yüzünden satıcı hiçbir kötü muamele ya da sözle tacize uğramaz? Başka hangi kentte insanlar yol kenarına kuruluvermiş alçak masa ve taburelere yerleşip dürüm halindeki kebabını şalgam ya da ayran eşliğinde yerken hiç rahatsızlık duymaz? Ya da başka hangi kentte oruçlu insan kebap yiyene veya satana şöyle sitemkar bir bakış bile atmadan yoluna devam eder?

Adanalı Adana’yı böyle davranışlarla özgürleştirmiştir. Elbette Adana’nın da belli kuralları vardır ama o kuralların dozu ve sıklığı insanın hoşgörüsü çerçevesi içindedir. Belki de Adana’nın ferah havası başkaları için dayanılmaz sıcağı Adana’yı özgürleştirmiştir. Sonuçta övgüsü, sövgüsü, şakası, hiddeti, alışılması zor ama alışınca çok doğal olduğunu fark ettiğiniz bir kenti ve kentli kimliğini ortaya çıkarmıştır.[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>