YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

BU İŞTE BİR BİT YENİĞİ VAR!..
Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 17/06/2010 | Saat: 00:42

Bu işte bir bit yeniği var!.. diye söylenip dururken yorumlar okudum. ‘Öğrenciliği hiç bitmeyen bir eğitimci’ olarak ikramları severim. Hele zahmetsiz sunulursa, hele “AK-ŞAKA’nın Ücretsiz İkramı” olursa… Severim, çünkü onları “HAZIRLOP” türünde aş hazırlayıp sunuyorum yarenlere, isteyenlere...

Kuşkusuz, İsrail’in Filistin’e/Gazze’ye yardım götüren Türk gemilerine uluslararası sularda saldırması insanlık dışı, devlet terörü ve bir soykırım olarak değerlendirilmelidir. 

Kuşkusuz, “İsrail, bir Türk gemisine saldırmanın ve Türk kanı dökmenin yanıtını almalıdır.”

Kuşkusuz, “...bölgesel barış ve güvenlik için son derece yıkıcı olan Gazze Şeridi'ne yönelik insanlık dışı ambargo derhal kaldırılmalıdır…”

Kuşkusuz, “İsrail'in 1967 yılından bu yana işgal altında bulundurduğu Arap topraklarından çekilmesi, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması ve Filistinli göçmenlerin sorunlarının ilgili BM kararları temelinde çözümlenmesi…” gerekir.
Kuşkusuz, …

Derken sorular dökülüveriyor ortaya, “BU İŞTE BİR BİT YENİĞİ VAR!..” dedirtecek:

1) Neden, barış gönüllüsü olmayan insanlar, çocuklar ve bebekler alınmıştı gemilere?

2) Neden, gemilere bindirilmesi belirlenen 15 AKP’li MV son anda gitmekten caydırıldı?

3) “… İsrail’den izin alınmalıydı…” diyen F. Gülen için Başbakan Erdoğan’ın sağ kolu B. Arınç, hazret için, “Doğru söylüyor…” diye başlayarak övgüler yağdırıp kafa karıştırdı?

4) Neden, İstanbul’da toplanan, “Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı” sonuç bildirgesinde, ‘Büyükelçisiyle önce katılıp sonra çekilen bir üye hariç, 21 ülkenin oybirliğiyle İsrail'in yardım filosuna yaptığı saldırıyı kınadığı’ açıklanmadı da laf ebeliği yapıldı?..

5) Neden, Türkiye sadece İsrail’deki diplomatını geriye çağırmakla yetindi de, ülkemizdeki İsrail diplomatik mensupları hakkında “persona non grata” işlemi uygulatarak sınır dışı etmedi?..

6) Neden, İsrail için yadsınamaz yararlar sağlayan, Yahudi olmayan bir başkasına şimdiye kadar hiç verilmeyen “İsrail Üstün Devlet Hizmeti” madalyası Başbakan R. T. Erdoğan’a verildi?

7) Neden, olanlar ve yaşananlar karşısında Başbakan R. T. Erdoğan bu madalyayı iade etmedi?

8) Neden, …

9) Canınızın sağlığı…

“Bir insan hangi limana ulaşmak istediğini biliyorsa, onun için her rüzgâr uygundur…”

-------------------

Filistin Üzerine !.. (AK-ŞAKA’nın Ücretsiz İkramıdır!)
Erdal Akalın (07.06.2010 / Mersin İmece) 

Mavi Marmara ile başlayan süreci hemen herkes yazdı.  İsrail kınandı, lanetlendi!  Ama, hiç kimse Filistin nedir, bağımsız devlet olmalı mıdır diye çiziktirmedi bile!   Biz de, durumdan vazife çıkararak sadece Filistin üzerine yazmak kararı aldık böylece.

Filistin, İbranice “palastina” ve Yunanca “philista” isimlerinden türetilmiş ve “Filistinlilerin Yurdu” anlamını taşıyan bir bölgenin adıdır.  Batı Akdeniz ile Ürdün Nehri arasına sıkışmış bir Ortadoğu koridorudur denebilir.  M.Ö. 12. yüzyıllarında Filistinli denen bir halk tarafından yerleşime açılmıştır.  Museviler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar için de önemli sayılan “Kutsal Topraklar” olarak bilinir.

Tarih boyunca tüm Mezopotamya uygarlıkları tarafından, Romalılar, Araplar ve Osmanlılar tarafından da ele geçirilmiş bir yöredir.  Osmanlılar sonrası, bu topraklara ilk Yahudi göçmenleri gelmeye başlamıştır (1936).  Artan Musevi nüfusunun akıbetini tahmin eden Müftü Emin El Hüseyni ve İzzettin Kassam, grev ve direniş başlatsalar bile, kısa süre de yok edilmişlerdir.  Bunun üzerine 1947 tarihinde Filistinliler gerilemeye başlamış ve Yahudiler % 55’lik bir çoğunluk yakalamışlardır. 

14 Mayıs 1948 yılında da bağımsız İsrail Devleti kurulmasını BM onaylamıştır.  Filistin Halkı ise Gazze ile Batı Şeria arasındaki alana çekilmiş ve Gazze’ye özerk bölge muamelesi yapılmıştır.  Topraklarını geri isteyen ve bağımsız devlet olmak çabalarını, merhum Yaser Arafat ile devam ettirmelerine karşın, halen başarılı olamamışlardır. Halkı Müslüman olup, Sünni ve Şafii ağırlıklıdır.  Halen, Filistin Kurtuluş Örgütü ve HAMAS (Filistin İslami Direniş Harekatı) koalisyonunca yönetilmek iddiasındadır.

Ortadoğu için bir çıban başı olan Filistin sorunu, İsrail ile girdiği çatışmalarla gündemde kalmakta ve son zamanlarda da Gazze’ye uygulanan tecrit nedeni ile zor günler geçirmektedir.  Peki, Filistin bir bağımsız devlet olabilecek midir, Ortadoğu dokusu konuya nasıl bakmaktadır, diye kendimizi sorgulamakta yarar vardır.

Filistin’in en yakın komşusu Ürdün’dür.  Suni bir devlet olarak kurulmuş olan Ürdün, Doğu Şeria bölgesindedir.  Halkının tamamına yakını Filistinlidir.  Bir Filistin Devleti kurulursa, ortada Ürdün diye bir devlet kalmayacağı için, Filistin Devleti kurulmasına asla yakın duramaz.

Bir başka muhalif devlet ise Suriye’dir.  Suriye, bölgenin su kaynağı olan Golan Tepeleri nedeni ile İsrail ile kavgalıdır.  Eğer bir Filistin Devleti kurulursa, İsrail, bu bölgeye yığmış olduğu tüm askerlerini Golan’a yönlendirir ve Suriye’yi tam anlamı ile bastırır.  Bu nedenle, Suriye bir bağımsız Filistin Devleti kurulmasını arzu etmez.

Mısır, Gazze tecridi için Sina yarımadası ucunda yer alan Refah Kapısı’nın bekçisidir.  Hem bölgenin yer altı kaynaklarını kullanmakta, hem de bu tecrit görevi için yıllık üç milyar dolar rüşvet almaktadır (ABD ve el altından Musevi Lobisi).  Keza, kendisinin belalısı olan kökten dinci Müslüman Kardeşler örgütü’nün bir kolu olan HAMAS’ı, bu tecrit ile kontrol altına almıştır.  ABD ve diğer batılı devletler tarafından da Ortadoğu ve Arap Dünyası Lideri olarak onore edilmektedir.   Bu nedenlerle, Mısır’da bağımsız bir Filistin’i arzulayamaz.

Diğer Arap devletleri ise, tamamen ABD kontrolüne girmiş olduklarından, Washington onaylı olmayan Bağımsız Filistin Devleti’ne sıcak bakamazlar.

Filistin’in kendisi, her ne kadar yaygara çıkarsa da, bağımsız bir devlet olamayacaklarını bilmektedirler.  Öncelikle sadece FKÖ ve HAMAS değil, içlerindeki birçok aşiret birbiri ile kavgalıdır.  Günlük asayiş sorunlarının % 10 kadarı İsrail ile olurken, geriye kalan % 90’ı kendi aralarındaki kavgalardan oluşmaktadır. Bağımsız devlet olmaları halinde, batılı kaynaklardan yardım adı altında oluk gibi akıtılan ve büyük kısmı aşiret liderlerine verilen paralar da gelmez olacaktır. Peki, bu kadar yakın komşuları böyle düşünürken, Türkiye’ye ne olmaktadır, Filistin hayranlığının nedeni nedir?!.

Kanımca iki cevabı vardır bu sorunun.  İlk yanıt, Türkiye dış siyasetinin Ortadoğu’ya ve İslami kanallara yönlendirilmek istenmesidir.   Batılı kaynaklar, son birkaç yıldır şekillenen bu yeni siyasi çizgiye eksen kayması demektedirler.

AKP, kendi altyapısı ve seçmen tabanı nedeniyle iç siyasetinde İslami akımlara kolaylık sağlamakta. Tüm dünyanın teröristler olarak kabul ettiği HAMAS ve Sudan ile yakın ilişkilerine bu gözle bakmakta yarar var. Bu politikanın ne denli gözü kara ve yanlış bir çizgi olduğu da açıktır.

İkinci cevap, kendi naçiz yorumumla kişisel bir hamlenin iz düşümü olmak gerekir, diye düşünüyorum.  Sayın Tayyib Erdoğan, uluslar arası düzeyde bir dünya lideri olmak hevesi nedeniyle yola çıkmış ise de, anlaşıldığı kadarı ile batı dünyasında kendisine beklediği yeri ve saygınlığı bulamamıştır.  Bu nedenle de, liderlik karizmasını Müslüman Dünyası ve Arap Devletleri düzeyinde cilalatmak arzusundadır. Bu hamle, Davos’ta test edilmiş ve hem iç siyaset ve hem de bazı Arap ülkeleri nezdinde alkış toplamıştır. Filistin sorununa asılmasının olumlu yankıları da bazı Arap ülkelerinden yükselen alkışlardan belli olmaktadır. Bunun AKP oy oranını da pozitif etkileyeceği düşünülürse, denebilir ki, “bu pirinç daha çok su kaldırabilir” zihniyeti sürdürülecektir. Ortadoğu düzeyinde ele alırsak da, İsrail’in desteğinin kaybı, kanımca ülkemiz adına çok hayırlara vesile olacak bir çizgi de değildir!

Sayın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, daha akılcı davranmakla birlikte, zat-ı devletlileri de başbakanından farklı düşünmemektedir, izlenimi ediniyorum. Umarım ve dilerim ki, deneyimli diplomatlarımız kendisini uyarmak olanağı buluyorlardır. Bazı yazarlarımızın kendisine uygun buldukları “İkinci Kissenger” benzetmesini doğru bulmuyorum. Unutmamak gerekir ki, Kissenger’i Ortadoğu yaratmamıştır!

Bu yorumlarım, dış politikayı pek anlamayan benim kişisel kanaatlerimdir. Yanlış olabilir! Benimle aynı düşünceyi paylaşmıyorsanız, merhum İnönü’nün unutulmaz yanıtı gibi;

“Hadi canım sen de!” diyebilirsiniz!  Ben de, bu yazıyı yazarken, bazıları için aynı karşılığı içimden söylemekteydim zaten!..  [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>