YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    DUYARLI YURTTAŞ

GAZZE YARDIM GEMİLERİNE İSRAİL SALDIRISI
Yazar: MEHMET ALİ SULUTAŞ | Tarih: 01/06/2010 | Saat: 19:32

KANADA’DA BİR KANADALI TÜRK YORUMUYLA:

Mayıs ayının bu son sabahı erken saatlerde Kanadalı CBC ve İngiliz BBC televizyonlarına eş zamanlı olarak düştü üzücü haber: 30-31 Mayıs gecesi Filistin’e yardım yükü götüren gemilere İsrail komandolarının hücum etmesi ve insanları öldürüp yaralamaları baş haberi oluşturdu.

Başlangıçta İsrail’i mağdur gösterme çabaları olsa da, yardım gemilerinde bulunan, Av. Audrey Bomse ve aktivist Kevin Weish gibi Kanadalıların telefonla katılarak gerçeği anlatmalarından sonra, ibre döndü Türkiye’nin öncülüğündeki yardım gemilerinin insanî yaklaşımından yana…

İlk haberlerdendi Türkiye’nin elçisini İsrail’den çektiğini duyurması ile birlikte Yunanistan, İspanya, İsveç, Danimarka, İrlanda gibi ülkelerin İsrail elçilerini bilgi almak için dışişlerine çağırmaları. Dünya ülkeleri ve liderlerinin İsrail’i kınayan bildirileri yer aldı. Dünyada İsrail’e (belki ABD’den sonra) en güçlü destek veren ülke olan Kanada’yı ziyaret etmekte olan İsrail Başbakanı Netanyahu, Kanada Başbakanı Harper ile toplantısını yaptı (mı?), ama toplantıdan sonra beklenen müşterek basın toplantısı, akşam yemeği ve yarın ABD’ye yapacağı geziyi ve Obama ile görüşmesini iptal ederek ülkesine döndü Netanyahu. (İki Başbakanın görüşmesinin televizyonlardan yayınlanması da iptal edilip, görüşme kısa kesildi, belki de yapılmadı….)

İki başbakanın buluşmasına bir saat kala Kanada Başbakanı ofisinden bir bildiri okundu: “Olanlar ve ölenler için üzgünüz. Bir yorum yapabilmek için daha fazla bilgi toplanmaktadır...”

Alberta eyaletinde kar yağarken, Manitoba’da sel felaketi yaşanırken, yanı başındaki Quebec eyaletinde günlerdir süren 5 değil 55 orman yangınlarının dumanlarının kapsama alanında puslu bir Pazartesi sabahında, Kanada’nın 20-25 yıl önceki Başbakanı Brian Malroni’nin, Almanya’da vergi kaçırmaktan cürüm giyerek üç yıl hapis yatan Alman işadamı Schriber’dan 225,000 dolar rüşvet aldığı davasının son aşaması ile Meksika Körfezi’ndeki 40 günü aşkın süredir denizi ve çevreyi kirleten ham petrolün dipten kontrol altına alınamayışı düş kırıklığı, Kanada büyüme rakamının beklenenin üstünde çıkması (5.8 yerine 6.1) sevincine karışırken; İsrail’in insanî yardım gemilerine hücum etmesi ve 10 kişinin ölmesi, 30 kişinin yaralanması yanında PKK’nin saldırısıyla 6 askerin şehit olması, 7 askerin yaralanması haberi de düştü televizyonların haber akışına. Bu PKK saldırganlığı ayrı bir baş ağrısı, çıban başı barışsever dünya için.

İnsanlık adına Nobel ödülü almış insanlarla ve basın-yayın ordusuyla birlikte dünyanın ünlü STK girişimcilerinin de yer aldığı seferde ne yazık ki Türkiye’nin dostu olduğunu söylemekten gocunmayan İsrail acaba neden güvenmedi dost bildiği ülke Türkiye’nin uluslararası kurum ve insanlarının gözetiminde sadece insanî yardım götüren gemilerine? Neden yükün güvenlik altında menzile ulaşmasına uygun ortam sağlamadı da saldırdı, İsrail?.. Hem de İsrail komandoları helikopterlerden gemilere atlayarak? Hem de uluslararası sularda?..

Bu canavar türü saldırı, uluslararası anlaşma ve kuralların tamamen ihlâlidir. Bu bir suçtur. Soykırımdır! Orta Doğu’da çıbanbaşı haline gelen İsrail kendisine bir çeki düzen vermelidir. Yeryüzündeki Yahudi asıllı insanlar üstlerine düşen görevi yapmalıdırlar, tiksindikleri İsrail yönetimine karşı… Silahsız, barış yanlısı bu insanî yardım seferini deniz korsanları gibi yol kesip, saldırarak arbede çıkarıp savunmasız insanları öldürmesi, pek çoğunu yaralaması karşılıksız kalmamalı!.. Dünyanın bir yerinde erken öten horoz gibi ötmeye devam etmesine engel olunmalıdır, ahlaksızca davranan İsrail diye anılan ülkeye ve barbar yöneticilerine…

Sade Kanadalılar (Yahudi asıllılar dâhil) İsrail’in bu ve benzer insanlıktan uzak eylemlerini tasvip etmiyor. Ne yazık ki, uyumsuz siyaset, halkın davranış ve görüşüne uymuyor….[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>