YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    ULUSAL BİRLİK

SSK'lı Kunta Kinte'ler Ülkesi
Yazar: NURİ CELAL TOROĞLU | Tarih: 16/03/2010 | Saat: 08:12

Geçenlerde ülkemizi yönetmek görevini üstlenenlerin başının bir toplantıda söylediği "Ben de SSK'lıydım ben de Kunta Kinte'ydim" sözlerini dehşet içinde dinlerken ne demek istediğini anlamaya çalıştım.

Çünkü ben de yıllardır SSK'lıydım. Ben de mi Kunta Kinte'miydim yoksa? Ama Kunta Kinte köle değil miydi? Oysa ben kendimi hiç köle olarak görmemiştim. Ama birileri hem de bizi yönetenlerin en yöneteni SSK'lıları köle olarak tanımlıyordu. Hoş bir zamanlar kendisi de SSK'lı pardon köleydi ama sanırım yıllar içerisinde o yırtmıştı bu kölelikten.

Bir yandan da kanunlarımız bir yerde çalışmak istiyorsan SSK'lı olman gerekiyor demiyor muydu? Yani devletimiz bize bir başkasının yanında çalışacaksanız biz seni köle olarak görürüz mü demek istiyordu? Aslında onda da bir gariplik vardı, gazetelerin iş ilanlarına göz gezdirildiğinde ssk+yemek verilir diye ilanlara da rastlanıyordu ülkemde. Oysa bu kanunlarımıza göre zorunlu değil miydi? Neden di tüm bunlar? Neden bu beyanat sonrası pek kimsenin kılı kıpırdamamıştı? Neden sendikalardan bir ses çıkmamıştı? Neden acaba?

Çalışanların köle olarak görüldüğü bir devlet olabilir miydi? Üstelik kölelerin maaşlarından kesilerek döndürülmüyor muydu kölelik (SSK (SGK)) kurumu?

Yoksa bir Türk şairinin bir zamanlar dediği gibi "Asiyabı devleti bir har da olsa döndürüyor muydu? Biraz komedi içeren bir sözdür ama aslında aynı zamanda bir umutsuzluğun da itirafı gibidir. Sanki tüm İslam ülkelerinde cehaletin, fakirliğin ve açlığın nedenlerinin bilincine varılamamış olmasını işaret eder.

Yoksa aslında yaratan tanrı ile yaratılan tanrı bir türlü ayırt edilemediğinden midir bunca gerilik, bunca fakirlik ve Kunta Kintelik.

Hıristiyan Batı'nın egemenliğinde sefa süren bir kaç şeyh ve sömürgecilerin sömürgelerdeki ortakları aracılığı ile tüm İslam ülkeleri birer birer Kunta Kinte oldular son 60 yılda. Ve bu da "inançlara saygı, demokrasi, dialog, hoşgörü, değişim, reform" gibi süslü sözlerle pazarlandı, pazarlanıyor.

Mısır, Maya, İnka gibi tükenmiş yok olmuş kültürler listesinin son adayı da İslam olacak gibi gözüküyor. Neredeyse bütün dünya çağdaş uygarlığa ortak olmaya çalışırken Müslümanlar Sünni, Şii, Alevi diye birbirlerini yiyor, 1970'lere kadar parantez içine alınan baş kelimesi, 1980'lerden sonra başörtüsüne dönüşüp bir özgürleşme aracı olarak İslam ülkelerinin gündemine oturuyor.

Cehaleti yenmek için bilim gerektiği, akıl gerektiği ise "seçkinlerin" bir uydurması olarak görülüyor. Halbuki Bilim Tanrı'nın sakladığı bilgiler değil midir? Bilimden ne kadar uzaklaşırsak Tanrı'dan da o kadar uzaklaşmaz mıyız?

Acı olan bizim gibi 1923'de İslam ülkelerinden ayrı olarak kırdığımız boyunduruğu Huntigton doktrini ile yeniden boynumuza geçirdiler. Üstelik bunun savunuculuğunu da bizi yönetenler eliyle yapıyorlar.

Türkiye'de olup bitenler sanki toplumu dünya gerçeklerinden soyutlamış bir kısır döngüye sokmuş gibi. Bu döngü kırılmadığı sürece eskisinden daha da acımasız olacak bir yeni bilim dünyasının Kunta Kinte'leri olmak içten bile değil.

Jefferson'nın bir zamanlar dediği gibi "Eğer bir ulus hem cahil hem özgür olmak istiyorsa sonsuza kadar beklemek zorundadır"...[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>