YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    BEREKETLİ TOPRAKLAR

Avrupa Ülkelerinde Toprak Bilimi Eğitimi Çerçevesinde Edindiğimiz Deneyimler
Yazar: İBRAHİM ORTAŞ | Tarih: 04/10/2020 | Saat: 21:10

Avrupa Ülkelerinde Toprak Bilimi Eğitimi Çerçevesinde Edindiğimiz Deneyimler

Prof. Dr. İbrahim Ortaş, Çukurova Üniversitesi, iortas@cu.edu.tr

Reading Üniversitesi Toprak Bilimi Bölümü, İngiltere’deki nerdeyse tek Toprak Bilimi Bölümü. 1992 yılında İngiltere’de Reading Üniversitesi, Toprak Bilimi Bölümü lisansüstü öğrencilerini Avrupa Topraklarını araştırmak, bilgi ve görgü artırma amacı ile Avrupa’nın bir ülkesine bilimsel geziler düzenliyorlardı. Bu geziler çerçevesinde, Fransa ve Hollanda Belçika’da arazi çalışmasına katılmıştım. Her yıl düzenli olarak ağırlıklı olarak yapılan öğrenci araştırma gezilerine katılmak gerçekten keyifli ve öğreticiydi. Aynı zamanda bir planlama ve ön hazırlık gerektiren bir süreçtir de. Bölümden iki hoca, teknik elemanlar, önceden hazırlıklar yapılırdı. Hazırlıklar içinde gidilecek ülkenin ilgili üniversitesinin, ilgili bölümü ve hocaları ile çok önceden iletişime geçilir. Bende hazırlık toplantılarına çoğunluğuna katılırdım. Araziye çıkmadan bir gün önce son hazırlıklar gözden geçirilir ve yola üniversitenin araçları ile çıkılırdı.

Arazide toprak profillerinin açılması, profil tanımlaması, toprak örneklerinin alınması ve profil başında toprak oluşumu, jeoloji, jeomorfoloji, bitki örtüsü ve iklim özellikleri hakkında bilgi sunulur ve tartışma başlardı. Arazide konuyu bilip bilmediğiniz orada ortaya çıkmaktadır.  Dönüşte de arazi ve topraklar hakkında rapor yazmak vardı. Eğitim böylece yapılarak sağlanıyordu. Ayrıca açılan toprak profili toprakları karşılaştırma yapılması da isteniyordu. Bu şekilde değişik toprak bilimcileri ile de tanışma şansımız oldu. Ben şahsen çok yaralandım ve öğrendim de.

Avrupa’ya geçmek için Manş Denizini geçmek için feribotlar kullanılırdı. İnanılmaz güzel zaman geçirilirdi gidiş gelişlerde. Denizin havasını solmayı ilk defa o yolculukta hissetim. Avrupa’da katıldığım arazi çalışmaları hem öğretici hem de keyifliydi. Bütün gün arazide gezilir, sonrada akşam değişik yerlerde yenilir-içilir gezilirdi. O dönemde de notlar alırdım. Keşke bir fotoğraf makinem olsaymış. Yaşanan ve görülen onca güzellikler ve anılar kayda geçerdi. En azında anı yakalardım dün bugüne belge olurdu. Fotoğraf makinemin olmaması ne kadar ciddi bir eksiklikmiş. Ancak daha sonra İngiltere’den Kanada’ya ikinci Dünya Mikoriza kongreye katılmak için gittiğimde gördüğüm birçok yer ve güzelliğin belgelendirilmesi gerekliliği zorunlu olarak halen kullandığım eksi tip filmli fotoğraf makinesinin alınmasına yol açtı. İyi ki o makineyi almışım. Kanada’daki kongre sonrası Alexander ile bir araç kiraladık iki hafta Doğu Amerika ve Kanada’yı gezdik. O gezide 26 poz fotoğraf çektiğimi hatırlıyorum.

İngiltere’deki öğrencilik yılarımda Toprak Bölümünde ve kaldığım yurtta yabancı öğrenciler arasında çok aktif bir öğrenci olarak bulunuyordum. Öncelikli amacımız doktora eğitimimizi en iyi şekilde tamamlamaktı. Çok çalıştığımız gibi çok da iyi zamanda geçiriyorduk. Birçok sosyal aktiviteyi organize ediyordum. Öğrenci birliğinin İtalyan asılı berberinin İtalyan aksanı ile saç tıraşı yaparken futbol dışında bir şey konuşmamasına ve makine ile saçları kesmesine kızarak, kendi saçım dahi arkadaşlar berberlik yapmak gibi birçok aktivitenin içinde buldum kendimi. Değişik kültürlerin yemeklerine merakımdan, değişik ülkelerden arkadaşlar odama davet edip faklı yemekler ve sosyal organizasyonlar gerçekleştiriyorduk. Değişik ülkelerden gelen onlarca öğrenci ile dünya vatandaşlığı çerçevesinde aynı ortalamalarda bulunmanın verdiği mutluluğu bugün çok daha iyi anlıyorum. Birbirimizden çok faklı konulardan besleniyorduk. Sürekli yapılacak ve katılacak bir etkinlik ve aktivite bulunabiliyordu. Çok sade ve naif bir yaşamımız vardı. Kaldığımız tek kişilik, üç öğün yemeği olan yurtlar tam bir kültürler değişimi ortamıydı. Öğrenciler adeta iç içe yaşıyorlardı ancak birbirlerine karşı son derece saygılıydılar. Kimse kimsenin sınırlarını zorlamıyorlardı. Öğrenciler gerçekten üniversite ortamında öğrenci birliği ekseninde çok örgütlüydüler. Üniversitenin olanakları o zamana kadar görmediğimiz kadar genişti. Çok etkilenmiştik üniversite içindeki öğrenci aktiviteleri ortamından. Orada yaratıcılıklarını sergileyebilenler için her şeyi bulabilirdiniz. Bugün geriye doğu bakınca, artısı ve eksisi ile güzel günler ve anılar yaşanmışız. Ne yazık ki bugün ne o ortam, ne de o ruh kaldı bu yaşanası dünyamızda.

Arada geçen 28 yıl sonra Seri Lanka’dan Dharmakeerthi Wickramasinghe kısaca ona Keerthi diye hitap ettiğimiz kıymetli arkadaşım ilişikteki fotoğrafları paylaştı. Keerthi ile aynı danışmanın yönetiminde aynı laboratuvarda çalışıyorduk. Evli ve ailesi de yanında olduğu için bize dışarıda çok katılmazdı, ancak çok iyi bir arkadaşlığımız vardı. Brezilya’dan Alexander Nagure ile de yakın dostluğum vardı, aynı dönemde derslere başladık. Sonra çok ciddi bir kader birliğimiz oldu. Birçok kongre ve etkinliğe birlikte katıldık. Halen yazışırız.  

Çok sağ ol değerli kardeşim Keerthi, beni 28 yıl geriye yaşadığım anılarıma götürdün. Geçti o güzel günler, güzel anlarlar gözümün önünde. Şimdilerde emekli ve dede olmuş arkadaşım-kardeşim Keerthi bu fotoğrafları paylaşınca aklıma gelen ilk intibaları yazmak geldi içimden. İnşallah ileride bütün yaşadığım ve hayatımın şekillenmesinde çok önemli yeri olan yurtdışı eğitimin bana kazandırdığı onlarca acı-tatlı anı ve güzellikler yazarım.

2 Ekim 2020, Adana[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>