YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

BEN BİLİRİM
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 22/09/2020 | Saat: 21:16

Ben Bilirim

Ülkeme içinde yaşarken uzaktan bakmam gerekir. Çünkü içinde yaşamak için cesaretli ve güçlü olmak şarttır. Neresine baksam dökülen bir tekkeyi andırmakta. Yaşadığımız hayat başka, ekrandan yetkililerin verdikleri bilgiler bambaşka. Öyle bir ülke üzerinde yaşıyoruz ki, bütün bir Avrupa’nın ve Amerika’nın gözleri, Anadolu’nun bu mümbit  toprakları üzerinde. Fakat biz bu ülkenin kıymetini bilemiyoruz. Bırakın bilmek veya öğrenmeyi, kuruluşundan bu yana Cumhuriyet tarihimizin bütün değerlerini, yabancılara sattık. Arsa, arazi ve gayrimenkullerin bile bu yabancılara pazarlanması için, hayal bile edilmesi abes bir KANAL projesi icat edildi. Proje adı anıldığında, güzergah üzerinde bir çok arazi el değiştirdi, yandaş ve akrabalara araziler alındı. Hatta Qatar emirinin annesi bile buralarda arazi kapattığı belgelendi. İstanbul’u ada haline getirip Qatar’a pazarlamayı düşleyen bir iradenin, bu ülkeye ne katkısı oldu diye düşünmek gerekir.  

Nankör olmamak lazım.

Neler yapmadılar ki son 15 senede, saymakla bitmez. Öyle köprüler yaptırdılar ki, sözleşmesi bile belli değil . Kaç senede geri ödenecek, ne kadar ödeyeceğiz ? Bunları bile bilmemekteyiz. Hani senelerce evvel bir inşaat şirketinin özel uçağı ile Moskova ya ‘MAVİ AKIM’  adı ile doğal gaz satın alma sözleşmesini 15 Aralık 1997 de yaptık ya. Hatta bu sözleşme yapılırken hiçbir resmi sıfatı olmamasına rağmen Mesut Yılmaz da bu merasimde bulunmuştu ya.  Doğal gazı  kaça aldık, kaç sene ödeyeceğiz, kaçtan ödeyeceğiz gibi sorularının cevaplarını 25 senedir  bilmemekteyiz. Sözleşmenin bir maddesinde, her iki tarafı bu sözleşmenin parasal konularını, toplumla paylaşılması yasaklanmakta, ve ciddi para cezası konulmuş idi.

İhtimal köprü, tünel ve otoyolları yapan şirket, Devletle yaptığı sözleşmesinde, parasal konuların açıklanmasına yasak getirmiş olabilir. Eğer toplum yararına bir sözleşme ise, neden bu yasak getirilir ? Anlamakta güçlük çekmekteyim.

Sözleşmeyi yapan irade ortaya çıkmalı, ‘ Ben bu köprü ve yolları şu bedelle filanca firmaya yaptırdım, Firmaya da zaman içinde gelirlerinin bir kısmını şu partiye aktarma koşulu koydum,’ diyebilmeli. Bu gerçek değilse, çık ortaya, koşulları Milletle paylaş. Bu sözleşmeler neden Sayıştay denetiminden kaçırılmakta ? Anlayan anlamayanlara anlatsın.

Bazı büyük şehirlerimize Şehir hastanesi adı altında sağlık yatırımlarının da bir sözleşme ile, seçilmiş firmalara yap işlet istesen de devretme, koşulu ile yaptırıldığı söylenmekte. Hatta ATATÜRK ismi ortadan kalksın diye Atatürk hava limanının tam pistlerinin ortasına sahra hastanesinin, aynı koşullarda, aynı firmaya yaptırıldığını bilmekteyiz. Heybeliada da ki boş Pandemi   Hastanesi  durup dururken, laf olmasın diye tutup bu güzide hastaneyi Diyanete devredilmesine seyirci kalmak, insanı acıtmaktadır.

Yurdum insanından toplanan vergilerin nasıl CAR CUR edildiğini izlemekteyiz. Hani yasalara konulan bir madde ile, Cumhurbaşkanlığı örtülü ödenek ve bütçeden ayrılan payın nerelere harcandığının da hesabını millet soramıyor ya. Harca babam harca. Sarayın günlük giderinin ne olduğunu kimse bilmemekte. 2019 yılında bütçesi 2.1 milyar lira iken, gerçekte harcanan para 3.5 milyar lirayı bulduğu da, bir başka gerçek. Bu sene için konulan bütçe 3.156 milyar lira ancak bu bütçenin yetmeyeceği ve 4.6 milyar liraya tırmanacağı tahminler içinde.

Gelin bunu geçtiğimiz sene harcanan bütçeyi 365 güne bölelim ve günlük 5 Tepedeki Sarayın harcamasını bulalım. 1 günde harcanan para 8.646 milyon lira. Bu harcamalar içinde Hava alanlarında yatan 16 adet uçak için uçmasa da sabit giderlerini içermekte , ve 268 adet lüks araç için harcanan milyonlarca lira bulunmakta. Biz bu kadar zengin bir ülke miyiz ?  Milyonlarca genç işsiz dururken, ziraat le uğraşıp geçimini sağlayan çiftçimiz ağlarken, esnaf siftah etmeden dükkanını kaparken, hayvancılıkta iyi koşullar aramak yerine et ithal edilirken, Türkiye’nin itibarını içte ve dış politikada dibe vurduran bir iradenin, ülkeden intikam aldığını düşünmekteyim.  

Bir de ekrana çıkıp ‘ Türkiye de ekonomiyi en iyi ben bilirim’ diyen kişiye, hangi ekonomiyi bildiğini sormamız gerekir diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer[ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>