YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    MARKO PAŞA
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 04/03/2010 | Saat: 17:10

Nerede ve hangi tarihte doğduğu kayıtlı olmasa da Marko Apostolidis çocukluk ve gençlik dönemini Syros adasında geçirdi. Arkadaşları arasında sevilen bir kişiliğe sahipti. Ailesi ile birlikte İstanbul’a göç ettikleri senelerde babası onu İstanbul’da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’ye kaydettirdi. Aslında bu okul, Askeri Tıp Mektebi olarak bilinmekteydi. Bu Mektebi iyi derece ile bitiren Marko Apostolidis cerrahi kliniğe şef olarak atandı. İstikbali parlak olan bu değerli insan, kısa bir zamanda haklı bir üne kavuştuğundan kendisine Mirlivalık verildi.

Bir başka deyişle sancak beylerine verilen bu paye, Osmanlı tarihinde Paşalık rütbesine ulaşan ilk Tabip olarak Marko Paşa’ya verilmişti. Sultan Abdülaziz’in hekimbaşılığına getirildiği tarihte 1861 dir. Bu dönemden 10 sene sonra 1871 tarihinde Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane Nazırlığına getirildi. Tabip olarak her hastayı çok iyi dinlediğinden hastaları tarafından çok rağbet görmekteydi. Daha sonraları 1878 senesinde II Sultan Abdülhamit döneminde Meclis-i Ayan üyeliğine getirildi.

Meclise halk tarafından seçilmeden Sultan Abdülhamit tarafından atandığından, seçimle gelmemişliğin bir çekingenliği vardı. Buna rağmen vatanseverliği önde olan bir insandı. Kırımlı Aziz bey ile birlikte ülke içinde eksikliği duyulan ‘’Hilal-i Ahmer Cemiyeti‘ nin kurulmasında büyük katkıları oldu. Bugün Türkiye Kızılay Derneği’nin temellerini teşkil eden girişimde büyük hizmetleri vardır.

Marko Paşa çok sabırlı bir hekim olarak hastalarını uzun uzun dinlerdi. Dertlerine tıbbi yönden çare bulmak için çalışır, iyileşmeleri için çaba sarf ederdi. Hastalarına manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterirdi.

Marko Paşa’nın ünü halk arasında o kadar yayılır ki kendisine yalnız hasta olanlar değil , başka konuları da olan dertli halk Marko Paşa’nın kapısında beklerlerdi. Bu nedenle her kim derdi varsa Marko Paşa’ya müracaat ederdi. Bu nedenle halk arsında çözümü olmayan problemler için ‘’ Bir derdin varsa Marko Paşa’ya ‘’ diye söylemler yaygınlaşmıştı.   Marko Paşa yani Marko Apostolidis 1888 senesinde İstanbul’da vefat ettiğinde halk önemli bir soru sorma  merkezini kaybettiğinden üzüntülü idi .

Bu günlerde bu muhterem kişi yaşamış olsa idi kapısının önünde, Kuzguncuk’ta, kilometrelerce kuyruk oluşurdu. Kanımca ilk sıraları siyasiler oluştururdu. Ülkeyi idare etmeye çalışan muhteremler kanımca ipin biraz ucunu bir yerlere kaçırdıklarına inanmaktayım. Okyanus ötesinden idare etmek kolay olmasa gerek diye düşünmekteyim. Ülkeyi idare edenler başta Başefendi olmak üzere, gazetelerde yazılan, idareyi eleştiren makaleleri yazanların, gazete sahipleri tarafından kulaklarının çekilmeleri istemekte. Hadi diyelim kulakları çekildi. Yazılarını engelleseniz de, düşündüklerine nasıl zincir vuracaklar anlamakta güçlük çekmekteyim. Yargı ile kavgalı, Eğitimle kavgalı, Askerle kavgalı, Hukukla kavgalı, Memurla kavgalı, İşçi ile kavgalı yalnız bir tek tekke ve zaviyelerle uyumlu bir idarenin Marko Paşadan çok öğreneceği dersler olsa gerek diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.   [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (1) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>