YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

AMA BİZ UNUTMADIK
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 10/08/2020 | Saat: 16:07

Ama Biz Unutmadık

Ülkemde bir derin devletin var olduğuna siz inanır mısınız ? Derin devlet denilince sizin aklınıza ne gelir bilmem ama ben her ülkede olduğu gibi benim ülkemde de böyle bir kurum yapısı olduğuna adım gibi inanırım. Bu yapı, özel bir teşkilat tarafından , birilerinin direktifleri doğrultusunda işler planlar, ve icraat için aldıkları emirleri yerine getirirler. Hafızamın ücra bir köşesinde 1993  senesine ait bir bilgi yatmakta. Dine dayalı toplumlar cemaat adında var olduklarını, ve Türkiye’nin köküne dinamit koymaya çalıştığını, yazılarında haykıran bir gazeteci vardı. Ankara Köroğlu caddesinin bir alt sokağı olan, bu gün Uğur Mumcu olarak anılan Karlı sokakta otururdu, Uğur Mumcu. Evinin en fazla 50 metre uzağında bir polis kulübesi bulunurdu. 24 Ocak 1993 günü sabahı Uğur Mumcu, iş yerine gitmek için R-12 Renault marka 06 YR 245 plakalı arabasının kontağını çevirdiğinde, aracın altına yerleştirilen C 4 plastik patlayıcı düzenek infilak eder. Hür düşüncesini topluma haykırmanın şehidi  olarak, hayata veda eder. Uğur Mumcu’nun  aracının altına düzenek yerleştirilmesi, kurulması sırasında Polis kulübesindekiler bir şey görmez. İç İşleri Bakanı İsmet Sezgin görevdeyken meydana gelen bu olayda, polis kulübesindeki görevlilerin ne yaptıklarını hep merak etmişimdir. Geçen bunca zaman içinde olay unutturulmak istenilmiş, ama biz hala unutmadık.

Daha sonra İç İşleri Bakanı değişmiş, İsmet Sezgin beyin yerine Betullah Mehmet Gazioğlu getirilmişti. Bu değişikliğin ülkeme huzur getirmesini hep istemiştim. Aynı sene Sivas’ta bir çok Yazar, Şair ve Aşıkların katılımıyla Pir Sultan Abdal Şenlikleri düzenlenmişti. 2 Temmuz 1993 de Edebiyatın bu önemli isimlerinin, Pir Sultan Abdal hakkında, söyleşi yapacağı bu şölene Sivas hazırlanmıştı. Tertiplenen toplantıda Aşık olarak bilinen saz ustaları da sözlü ve sazlı atışmalarda bulunacaklardı. Sanatçıların büyük bir bölümü Madimak  Otelinde kalmaktaydı. Birileri tarafından galeyana getirilen tarikata bağlı yobaz meczup takımı, sanatçıların bulunduğu Madimak otelini ateşe verdi. 35 kişi bu yangında yanarak yaşamdan koparıldılar. Zamanın Belediye Başkanı tanıdık bir sima idi. Bildiniz, Temel Karamollaoğlu, o tarihte Sivas’ta görev başında idi. Herkes kimin planladığını öğrenmek istiyordu. Geçen bunca zaman içinde, gerçek failler bulunamamış, yönetim, bu olayı unutturmak istemişti, ama biz bu yangını hala unutmadık.

Türkiye’nin önemli bir kömür havzası olan Soma da 13 Mayıs 2014 de, maden ocağında  gereken önlemler alınmadığından dolayı, yangın meydana gelmişti. Burada belki Cumhuriyet tarihimizin en elim maden kazası yaşanmakta idi, 301  vatandaşımız  hayata burada veda etti. Herkes, teknolojinin bu kadar geliştiği bir dönemde, bir maden ocağında yangın meydana gelmesinin uzak bir ihtimal olduğuna inanmakta idi ama , ülkemde yaşanan böyle kazalar, bir yetkili konuşana göre ‘ FITRAT ‘ olarak nitelendirilmekteydi. Nasıl Fıtrat olarak nitelendirilir, anlamakta güçlük çekmekteyiz. İç İşleri Bakanı Efkan Ala, sorumluların yakalanıp hesap vereceklerini, yarım ağızla söyledikten sonra, bu güne kadar gerçek failleri konusunu bize  yönetim unutturmak istemekte, ama biz hala unutmadık.

Türkiye’nin Avrupa’ya bağlantısı olan Trakya’da ulaşımın karayolundan başka  demir yolları ile yapılmasının önemli olduğuna inanmaktayım. Tonlarca yük ve yolcu taşıyabilen raylı sistemin tarihsel tarafı Osmanlı Devletinin borç batağına düştüğü döneme rastlar.  1850 li  senelerde çıkarılan Düyûn-ı Umumiye-i kanunu zamanında ilk 130 kilometrelik demir yolu İzmir – Aydın arasına 22 Eylül 1856 da  döşenmeye başlamıştı. Yakın tarihte 8 Temmuz 2018 de Uzunköprü den İstanbul’a hareket eden tren, Çorlu yakınlarında, altındaki taşıyıcı toprağın yağmur suları ile boşalması neticesinde, tren raydan çıkmış, ve devrilmişti. Bu kazada 25 yurdum insanı hayattan kopuş, 317 kişide yaralanmıştı. Dönemin Devlet Demir Yolları Genel Müdürü İsa Apaydın günah keçisi ilan edilmişti. Konu zamanla unutturulmaya çalışılmıştı ama, biz bu hızlı demir yolu hattını yapan şirketin ihmallerini, inşaatı sırasında denetim eksikliklerini, ve bu kazada gerçek sorumluların araştırılmadığını biz hala unutmadık.

Türkmenistan, Özbekistan, ve Gürcistan gibi ülkelerden, çalışmak için kendi ülkelerinde iş sahası bulunmadığından, Türkiye’de ev işlerinde yardımcı kişi olarak çalışmaya gelen çok bayan vardır. Kimi zaman ağır koşullarda hizmet verip, karşılığında ücret almaktalar. Nadir Nadirova da bu çalışanlardan birisi idi. 23 eylül 2019 da İstanbul vekili Şirin Ünal’ın evinde çalışan  Nadirova, kalbine sıktığı iki kurşunla intihar ettiği söylendi. Dönemin İç İşleri Bakanı Soylu, konunun araştırılacağını, şüpheli bir durumun olmadığını söyleyerek unutturmaya çalışılmış , ancak bir insanın intihar için kendi kalbine ateş etmeyeceğine, hem de Ünal’ın Beretta marka silahı ile 2 defa ateş etmesinin mümkün olmadığını biz hala unutmadık.  

Gaziantep’te 6500 metrekare inşaat alanı bulunan ve yapımı duran AKKENT camii iç mekanındaki tahta iskeleler , 14 Kasım 2019 da, inşaatı kontrol için gelen Mimar Korkut Küçükcan’ın üzerine çöker. 20 bin ton tahta iskele 7 senede çürümüş, inşaat için mimari projesi olmayan, statik hesapları bulunmayan, inşaat ruhsatı olmayan, Büyükşehir Belediyesi tarafından denetlenmeyen bu inşaatta, bir genç insan hayata veda etti. ‘Sorumlular hakkında araştırma yapılacaktır’ diye beyanat vererek Başkan, konuyu topluma unutturmak istemekte, ama biz 7 senelik ihmali hala unutmadık.    

07 Temmuz 2020 ülkemizin bazı karanlık işlerinin cereyan ettiği Sakarya ilimizin yeşil doğa örtüsünün arasında bulunan havai fişek fabrikası, her işletmede olduğu gibi, ihmallerden dolayı, binlerce fişek ve 110 ton patlayıcı saatlerce yanarak etrafa dehşet saçmıştı. Bu patlamada 7 kişi hayatını kaybetmişti. Son 15 senede, hep ihmalden, Havai Fişek fabrikasında bu tür patlamalara şahit olmuştuk. Bir hafta sonra kalan havai fişekleri soğutmadan imha etmeye götüren kamyon, taş ocağına geldiğinde infilâk eder. Gözlemci olarak mekanda bulunan jandarmalar da hayatlarını bir hiç için kaybederler. Yine sahnede, konu ile ilgili Bakan vardı, ve konuştu.  ‘ Sorumlulardan hesap sorulacaktır ‘ diye bu önemli konuyu unutturmaya çalıştı ama, biz hala unutmadık diye bir sözüm geldi söyledim hem nalına hem mıhına.

Metin Atamer      [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>