YAZI GÖNDERMEK İÇİN ANA SAYFADA "YAZI GÖNDER" BUTONUNU TIKLAMANANIZ YETERLİDİR...    HEM NALINA HEM MIHINA...

KİM AKILLI
Yazar: METİN ATAMER | Tarih: 28/07/2020 | Saat: 17:05

Kim Akıllı 

‘Zaman her konuda sivri köşeleri törpüler’ diye bir söz vardır ya, ben buna pek inanmamaktayım. Hani Aziz Nesinin tarif ettiği yurdum insanının %70 nin aptal olduğu tezi, bence biraz eksik olarak hesaplanmış. Bence daha fazla olduğu muhakkak. Bu insanlar düşünmediğinden başkalarının sözlerini benimseyip, onu savunmaya geçmekteler. Hani söylenen söze bir bakmak, bir de söyleyene bakmak gerek. Gündem açık bir şekilde ‘açlık, işsizlik, ve enflasyon‘ olduğunu bilmeyen yok gibi. 

Ancak hala bir küçük zümre Siyaset mühendisliği ile gündemi bir başka mecraya çekme senaryosunda başarılı olmakta, bunu kabul etmek gerekir. Adamın evine götüreceği bir somun ekmeği yok, İş Bulma Kurumu önünde her gün sıraya girerek, iş arama için günlerce dolanmasını, ‘ Ayasofya İbadete Açıldı‘ haberi ile unuttu gitti. Peki bu kilise kapalı mıydı? Hayır. İbadet ediliyor muydu? Evet. Her Ayasofya kilisesini müze olarak ziyarete gittiğimde  namaz kılan ve de haç çıkarıp, mum yakarak ibadet eden insanlar vardı içerde. 

Çocukluğumda Kayseri, Talas’ta yatılı okulda okurken, Köyde Rum Kilisesi vardı, tepeye doğru giderken. Bu Kiliseyi de Cami ye çevirmişlerdi. Cami olan Kilise Bahçesinde, varillerden yapılma bir minare de ezan okunurdu. Bizde kimi zaman Cuma namazına, veya Kadir gecesinde duaya oraya giderdik. Burayı cami olarak bilirdik amma, dış kapıda isminin olup olmadığını hatırlamamaktayım. Her seferinde namaz kılma yönünü arkadaşlarımla yanlış yöne namaz kıldığımızı , yada camiinin yanlış yönde inşa edildiği üzerine konuşurduk. Uzun bir zaman sonra bu camii ibadete kapandı. 

Genelde kiliselerin yönleri KUDÜS aksı üzerine inşa edilir. Talas’taki bu kiliseden devşirme Caminin  inşaatının ise Kabe yönüne olmadığını biliyorduk. Hani namazda yönümüz kıbleye doğru  olsun, diye. Şimdilerde ise cep telefonunda namaz için, Kabe’nin yönünü, İstanbul için güneyden 33 derece doğuya doğru dönersek, Kabe’nin yönünde olmaktayız. Aslında Müslümanlar İslamiyet’in ilk dönemlerinde, Mescidi Aksa ya yönelik namazlarını eda ederlerdi. Daha sonraları Kabe’ye yöneldikleri bilinir. 

Seneler sonra Talas’taki bu RUM kilisesini metruk halde gördüm. Resimlerini çektim. O tarihte görevde olan Kültür Bakanı İstemihan Talay ‘a resimleri gösterdim. Biz toplum olarak her din ve ibadete saygı gösteren bir milletiz. Mustafa Kemal Atatürk bize böyle öğretmişti. Bu nedenle bu metruk kilisenin onarımını Bakan Talay dan rica etmiştim. Kırmadı, daha sonra Kayseri’de turizm turlarının ziyaret  ettiği mekanlardan biri haline geldi. Ayrıca Talas Belediyesi de bu tarihsel yapıya sahip çıkmıştı. Kayseri de hem RUM ve hem de Ermeni kiliseleri bulunmakta, ve hala ayakta durmaktadırlar. 

İstanbul’daki Ayasofya Kilisesinin, tarihsel yapısı itibari ile bir dünya mirası olduğuna inanmaktayım. Tıpkı Anadolu’nun bir çok yerinde mevcut bulunan kiliseler gibi. Nasıl Urfa’daki Göbekli tepe, Tarsus’daki Donuktaş  mabeti, Silifke Narlı kuyu’da bulunan  Zeüs Tapınağı, ve Atina daki Acrapolis bir dini mabet olarak kabul edilip, antik geçmişine saygı duyuluyorsa, dünya üzerinde bulunan bütün böyle antik mekanların, dünya mirası olarak kabul edilip korunması şarttır. Ayasofya’nında bu bağlamda korunmasına inanmaktayım. Hangi dinden olursa olsun, bir kimse gidip Göbekli tepe de namaz kılsa itiraz edilir mi ? Yahut Atina'da Acrapolis de haç çıkarıp mum yaksa kim karşı gelir ? 

Günün yirmi dört saati hem radyoda, hem televizyonda, hem de yazılı basında cebren bütün haberlerin bir kişinin üzerine odaklanması, devamlı bir kişinin adının yansıtılması, toplumda bir nefretin uyanmasına neden olmaya başladığını izlemekteyiz. Baro kanunu ile düşmeye başlayan güncellik oranını geri kazanma senaryosu içinde Ayasofya Kilisesini alet etmek, bir yerde bu antik kiliseden medet ummak anlamında, acizlik olduğunu düşünüyorum diye bir sözüm geldi söyledim, hem nalına hem mıhına.    

Metin Atamer [ Yorum Ekle ]    [ Yorumları Oku (0) ]    [ Yazıyı Öner ]    [ ^ Başa Dön ]    [ Yazdır ]
 • What GM's layoffs reveal about the digitalization of the auto industry
  16/12/2018
  ABD'de otomotiv endüstrisinde yaşanan işten çıkarmalar meslek insanlarından beklenen>>

 • HADİ LAN! SANA MI SORUCAM...
  30/09/2017
  Sağlık Bakanı açık oy kullandı Uyarılara sert tepki gösterdi KÜFÜR ETTİ...Anayasa >>

 • BUNU KİM KONUŞTURUYOR?
  17/07/2017
  SUÇ ÖRGÜTÜ LİDERİ OLDUĞU AÇIKÇA BİLİNEN, GAZETE HABERİNDE DAHİ ÖYLE BİLDİRİLEN BUNA KİM,>>

 • CHP'Lİ VEKİL HAKKINDA 'LAİKLİK BİLDİRİSİ' DAĞITTIĞI GEREKÇESİYLE FEZLEKE
  05/07/2017
  CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı hakkında, geçen yıl dağıttığı "Laikliği Kazanacağız">>

 • YALLAH ARABİSTAN'A
  01/07/2017
  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/ulkedeki-adaletsizligin-nedenini-acikliyor>>

 • AKP Yöneticisinden Kılıçdaroğlu'na Tekbirli Ölüm Tehdidi
  22.06.2017
  İzmir Karabağlar Belediyesi AKP'li meclis üyesi Emrullah Kavuz, bir video yayınlayarak,>>

 • UYUŞTURUCU SATICISI DİYE HEMEN DAMGALADILAR...
  23/06/2017
  Uyuşturucu satıcısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan 'Enayi' dövmeli adam konuştu. >>

 • ADANA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ, ŞEHRİN SOKAKLARINDAKİ AKSİYONU EKRANLARA TAŞIYOR: ''MOBESE 01'' YAKINDA NETFLİX'DE...
  19/06/2017
  Aksiyon ve macera dolu sokaklarıyla ünlü Adana'da Emniyet Müdürlüğü önemli bir projeye>>

 • DİYANETTEN "Haram yolla elde edilen kazançla yapılan hac geçerli midir" SORUSUNA ŞAŞIRTAN CEVAP
  02 Haziran 2017 Cuma
  Aşağıda ayrıntılarını okuyacağınız haber benim açımdan çok aydınlatıcı oldu. Diyanet>>

Devam >>